Віктор Скаршевский: економіка падає, зростання немає

Декабрь 27 11:11 2017

Рік, що минає 2017 запам’ятається триваючим падінням виробництва, зростанням боргів і проїданням заощаджень.

Судіть самі,

У 2017 році скоротилося промислове виробництво, також зафіксовано мінус в сільському господарстві. Незважаючи на те, що ВВП нібито зріс на 2%, виявляється мінус в виробничих галузях.

Тому, коли уряд говорить, що «економіка зростає», то треба дивитися на структуру цього зростання — ефективна вона чи ні. В даному контексті вона вкрай негативна.

За рахунок чого було 2%? По-перше, це будівництво, обсяги якого ростуть випереджальними темпами. Але це переклад заощаджень українських громадян — оскільки більше нікуди вкладати, вкладають в подешевшали невеликі квартири.

По-друге, роздрібна торгівля. Вона показала зростання випереджаючими темпами.

Як це відбувається — виробництво падає, а торгівля зростає? Дуже просто — за рахунок імпорту, його випереджального зростання над експортом. А для того, щоб цей імпорт профінансувати, треба нарощувати зовнішні борги.

Це ще погіршило торговельний баланс. Якщо за 10 місяців минулого року, за даними Нацбанку, торговий баланс був з мінусом 5 млрд доларів то за 10 місяців цього року — вже мінус 7 млрд доларів.

Такий ось економічне зростання — зростають борги і дисбаланси.

Чим ще запам’ятається цей рік — збільшенням адміністративного податкового тиску, перш за все, блокуванням податкових накладних.

Плюс ще цей рік запам’ятається тим, що українські громадяни почали активно проїдати свої заощадження. За даними Нацбанку за 11 місяців українські громадяни продали валюти на 2 млрд доларів більше, ніж купили. До речі, це дозволяє Нацбанку поповнювати зоолотовалютние резерви.

Виходить парадоксальна ситуація — бідність українських громадян допомагає поповнювати резерви НБУ.

  Categories: