Аналіз трагедії та забрудження від БРСМ-Нафта — думки експерта

Июнь 20 17:31 2015

Масштабна пожежа на нафтобазі «БРСМ-Нафта» в Васильківському районі виникла 8 червня. Повністю потущіть вогонь пожежники змогли тільки через тиждень. Весь цей час паливо, яке знаходилося в ємностях для зберігання, поступово вигорало.
Багато людей, які проживають у Київській області, побоюються за своє здоров’я, сумніваються, чи можна їсти зелень, овочі і фрукти, зібрані на власних городах, які опинилися поблизу від вогнища загоряння. Це ж питання цікавить киян, адже на столичних ринках продається в основному продукція, вирощена в околицях Києва.

Кореспондент журналу Україна розпитав директора компанії «Київ-екоцентр» Олександра Заболотного про те, які реальні наслідки пожежі для навколишнього середовища і здоров’я людей, чого насправді варто побоюватися мешканцям столиці та області.

— Звучать вкрай суперечливі оцінки наслідків пожежі. Одні експерти кажуть про значне забруднення повітря і велику шкоду для здоров’я. Інші, в тому числі представники держсанепідслужби, веде моніторинг атмосферного повітря, запевняють, що нічого страшного не сталося, і всі базові показники знаходяться в межах норми. Кому вірити?

— Безпосередньо в момент горіння там, де дим опускався в приземний шар атмосфери, були продукти горіння і незначне перевищення СО2, інших найпростіших сполук, що виникають під час вигорання бензину. Тобто все, що летить з вихлопної труби автомобіля. Якщо образно, уявіть, як в одному місці зібралися всі автомобілі з Києва і одночасно завели двигуни. Ні більше, ні менше. Оскільки погода сприяла (був високий тиск і температура повітря) дим не стелився по землі, а високо піднімався в атмосферу. Тому навіть держсанепідслужба не зафіксувала критичних значень в районі Пажар. Я точно знаю, що вони практично цілодобово моніторили ситуацію і проводили виміри. До цієї роботи підключився Інститут екогігієни і токсикології ім.Марзеева.

Що б не говорили (на заправці, звичайно, хімічили), але паливо зараз неетильованого (засноване на спиртових або ефірних добавках, не містить отруйних сполук свинцю), тому ніяких важких металів і небезпечних хімічних сполук в повітря не потрапило. Просто були незначні перевищення показників у тих місцях, де дим опускався близько до землі. Це точно не Київ. Хмара віднесло ближче до Білої церкви та Фастова. Де саме випали продукти горіння, важко прорахувати.

Можу запевнити, що в околицях Києва чисто. Ми буквально пару днів тому проводили виміри в районі дамби Київського моря. Всі показники в нормі. В цілому непоправного екологічного збитку немає. Висловлювання про «екоцид» необґрунтовані. Щоб переконатися в цьому, можна дивитися сайт Центральної геофізичної лабораторії. Там викладається актуальна інформація про те, де і які рівні забруднення повітря відзначаються. Ми порівнювали свої і їх дані, вони збігаються. Проте ми розуміємо, що всерівно буде помощь многодетным семьям в Украине які мають пройти курс психологічної та матеріальної допомоги після трагедії. Багато з сімей послало чоловіків в зону АТО, де вони воюють з солдатами та потребують допомоги.

— Багато людей побоюються, що сажа випала на городи, і тепер на ринках Києва продається ця забруднена продукція.
— Скажу чесно, якщо з опадами на город випала сажа, з нього краще нічого не їсти. Також не варто використовувати трави в такому районі ні для годування худоби, ні на підстилку тваринам. Сажа містить продукти горіння. Вони не викличуть отруєння, але здоров’я не додадуть.
Людям, які живуть районі лиха, краще перестрахуватися — одяг перепрати, вікна почистити, продукти з городу ретельно мити або навіть вимочувати.

— Але ми не можемо перевірити, з чистого чи району зелень, полуниця, овочі на ринку. Продавцю нічого не варто збрехати. Як мити продукти, щоб убезпечити себе і близьких?

— Оскільки ви не зможете використовувати миючі засоби, краще якийсь час купувати зелень в перевірених місцях (у магазині, наприклад). Якщо купили щось на ринку, мийте ретельно в проточній воді.

— Мер Києва Кличко під час активної фази пожежі заявив, що в Києві концентрації СО2 перевищують норму. Потім з’ясувалося, що справа не в пожежі, а автомобільному забрудненні. Який район столиці самий «брудний»?

— Зазвичай у робочий день найбрудніший район — центр міста, де значний потік автомобілів. Коли жарко, багато транспорту і пробки, концентрація продуктів горіння (того ж вуглекислого газу) набагато вище. Але я хочу вас запевнити, що навіть на задимленій вулиці загроза надихатися чимось небезпечним набагато нижче, ніж у власній квартирі після звичайного ремонту.
— У нас настільки неякісні будівельні матеріали продаються?

— І матеріали, і елементи декору. Часто предмети ручної роботи низької якості. Наприклад, люди роблять дитячу кімнату, купують дорогі фарби, меблі, а потім ми там знаходимо канцерогени. Дизайнерські речі, вирізка, різблення, МДФ-плити, грунтовки — можуть бути джерелом шкідливих хімічних речовин. Ми колись тестували плінтус, зроблений під старовину. Він був з цільного дуба і мав більше 10 висновків СЕС на матеріали, якими оброблявся. На нього наносили ґрунтовку, фарби, різні склади для зістарювання і т.д. Тут все залежить від совісті виробника: якщо він все робить за інструкцією, витримує час обробки і концентрації матеріалів, предмет буде безпечний, а якщо порушить технологію, виріб почне «фонить» — виділяти небезпечні речовини.

  Categories: