Каха Бендукідзе: Ніхто не знає, що буде завтра

Июль 27 10:14 2014

Мав сьогодні задоволення побувати на зустрічі з Кахою Бендукідзе, яку організувала Київська школа економіки (KSE). Юля Кочерган, представляючи гостя присутніх, виссказала надію що Каха буде болле оптимістичним сьогодні чим завжди.
— Так, сказав Каха, — ранок сьогодні прекрасне, погода чудова!
Всі розсміялися, розуміючи що це саме оптимістичне що сьогодні він, мабуть, скаже.
А тепер про те, що говорив Каха Бендукідзе на зустрічі.

Як вивести економіку з кризи?
У підприємця є дохідна і видаткова складові. Орендна плата, зарплата, витрати на ведення податкового обліку, витрати на відкуп від перевіряючих, податки. Для підприємця все це становить витратну частину. Якщо підприємець має право вибору, де і за якими цінами купувати сировину, де і у кого орендувати приміщення і т.д., то у випадку з сплатою податків і податковим обліком він позбавлений будь — якої альтернативи. І ось тут держава повинна сприяти тому, щоб підприємцю було вигідно займатися підприємницькою діяльністю і якщо воно може вплинути на зменшення витратної частини бізнесу, то просто зобов’язане це зробити.

Чому держава не може замість підприємця вести господарську діяльність?
Ніхто не знає, що буде завтра. Завтра складається з двох частин:
1) те, що ми знаємо сьогодні;
2) те, що нам не відомо.

Які будуть технології, попит і т.д. — Ніхто не навчився передбачати майбутнє. Різні підприємці приймають різні рішення — правильні неправильні, частково правильні. Попит і ринок визначає, хто опиняється ефективніше.
Наприклад, підприємець продає пиріжки. Він може прийняти рішення в частину пиріжків додавати перець — це буде продукт для любителів гострої їжі. Якщо умовний «київський хлібобулочний комбінат № 3» вирішить запустити такий продукт — у нього піде три роки на прийняття такого рішення. Потрібні дослідження, технологічні процеси, калькуляція, звіти для начальства і т.д. і т.п. Підприємець вирішує це питання швидко.
Один підприємець вирішує свої завдання. Безліч підприємців вирішують завдання суспільства.

Що потрібно зробити для підприємництва?
1. Відкрити ринки. У всіх учасників вибір більше — яка сировина і продукт купувати, кому продавати.
2. Можна зробити податки високими і низькими. Низькі податки стимулюють підприємництво. Високі податки — пригнічують його. Податки — це універсальний ключ.
3. Низький регуляторний прес. Витрати можуть бути як матеріальними, так і психологічними. Якщо бізнесмен весь час думає про перевірки проблемах зі звітністю — то це не допомагає розвивати бізнес.
4. Контрольована інфляція. Інфляція — це податок на майбутнє.

Про реформи.
Не можна зробити ідеальну реформу. Завжди будуть помилки, але потрібно діяти. Є два види реформ: швидкі і довгострокові. На самому початку Грузія скасувала більше половини невеликих податків. Ефект був отриманий вже на наступний рік. У 2004 р. — податки склали 13% по відношенню до ВВП. У 2005 р. — 21%, в ​​наступні роки це коефіцієнт зростав на 1% на рік. Зараз співвідношення одержуваних податків до ВВП становить 27%.
Протягом наступних 8 років відбувалися постійні удосконалення в реформах.
Каха — прихильник принципу, що потрібно скорочувати податки настільки, на скільки їх можна скоротити. Прибутковий і соціальний податки зараз в Грузії сумарно становлять 25%.
Податкова реформа в Грузії проходила спільно з Мінфіном. Деякі невеликі податки були просто скасовані. Дрібний бізнес в Грузії податківці практично не чіпають. Коли пішли можливості для персональної корупції, стало ясно, що перевіряти деякі підприємства або види діяльності просто економічно нерентабельно.
«Чому не можна постригти свиню? Вовни мало, а вереску багато »- пожартував Каха.

Про ситуацію в економіці України.
У вас жахливо роздутий держапарат. Маса речей регулюється. Регулюються навіть такі речі, які нікому в світі не приходить в голову регулювати. Наприклад, сівозміну!
Коли ми зайнялися реформуванням Пенсійного фонду в Грузії, — говорить Каха, — ми виявили, що 30% пенсіонерів не існують. Вважаю, що у вас також є «мертві душі».
Уряд зробив деякі правильні кроки — але цього дуже мало. Ви втратили вже 5 місяців для реформ.
Ваш парламент просто божевільний! За останні місяці встиг наприймати закони, які збільшують і без того роздутий і нездійсненний бюджет. Наприклад, у сфері освіти. Заборона закривати школи та рішення підняти стипендії студента. За які гроші? Грошей немає!
Парламент не підтримує корисні законопроекти? Я розмовляв з одним міністром, каже Каха, — він скаржився, що його законопроект провалили. А хто конкретно представляв у Раді його законопроект, міністр так і не зміг відповісти. Коли ми проводили в Грузії закон про приватизацію земель, я 1,5 місяці практично жив у Парламенті. Переконував, пив каву з депутатами, доводив, що шкоди не буде. І так закон був прийнятий.

Зараз вирішується питання — чи буде існувати українська держава як таке чи ні. Я дивлюся на вас, українців, і мені здається, що вам все одно! Ви дуже пасивні. Вам не потрібні реформи, тому що ви за них не боретеся! Де демонстрації за зниження податків? Де ходи з вимогою проведення реформ? І кому я це кажу? Вам, людям, які щойно вчинили повстання і повалили попередню владу. Але ви заспокоїлися і розслабилися! Я був в Адміністрації Президента, там, на сходах ночують люди, діти яких помирають в оточенні. Вони намагаються їх врятувати. Ось вони справді борються! А ви не боріться. Ви зустрічаєтеся, розмовляєте, п’єте каву і потім розходяться. Так ви втратите країну.

Зараз в України ключ від ситуації у світі. Але люди, яким дістався цей ключ, занадто дрібні, щоб з ним впоратися. Окупація Росією Криму зруйнувала пост ялтинський світ, коли країни залишалися у своїх кордонах. Якщо Україна зможе відстояти своя незалежність і територіальну цілісність, це дасть надію на звільнення захоплених територій і в Грузії, і в Молдові. І я дуже на це сподіваюся.

  Categories: