Металопрокат: загрози ринку України

Июнь 23 09:10 2014

2013 виявився провальним для українських металотрейдерів. Так, за даними директора ДП «Укрпромзовнішекспертиза» (УПЕ) Володимира Власюка, за підсумками року споживання металопрокату на внутрішньому ринку України скоротиться порівняно з 2012 р. на 6%, до 7,8 млн. т. «Це, звичайно, негативний показник», — констатує експерт.

При цьому, постачання саме українського металопрокату на ринок знизилися з 6,5 млн. т до 6,1 млн. т. Решта обсяги, тобто 1,7 млн. т або п’ята частина, — це імпортна сталь. За словами В.Власюка, зниження попиту пов’язане із збільшенням темпів падіння виробництва в ключових секторах-споживачах сталі — будівництві (-16%) і машинобудуванні (-13%).

У листопаді під час конференції «Розвиток внутрішнього ринку сталевого прокату і металоконструкцій» генеральний директор «Метінвест-СМЦ» Дмитро Ліппі привів не менше негативні оцінки. Зокрема, за попередніми прогнозами, в 2013 р. ринок металопрокату в Україні скоротиться порівняно з 2012 р. на 3%, до 6,3 млн. т. При цьому, вторинний ринок металопрокату знизиться на 0,8%, до 2, 6 млн. т.

Незважаючи на несприятливу кон’юнктуру, Україна продовжує залишатися для вітчизняних виробників і трейдерів ключовим ринком збуту. Так, у фінансовому звіті найбільшої метгрупи — «Метінвесту» — йдеться, що на Україну припадає чверть від продажів всієї металопродукції холдингу (3,523 млн. т, зростання 37%). При цьому, обсяги відвантажень на вітчизняний ринок можна порівняти з поставками в країни ЄС. Крім того, по виручці Україна займає друге місце після Європи ($ 1,792 млрд., падіння на 3%).

Другий лідер ринку — УГМК — за підсумками 2013 планував реалізувати на українському ринку близько 0,5 млн. т металопрокату (в 2012 р. зростання продажів склав 43%, до 0,47 млн. т). Але у зв’язку з погіршенням ситуації з другого півріччя, компанія скоригувала задачу на збереження ринкової частки, досягнутої за підсумками минулого року.

Меткомбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг» демонструє віру в український ринок і приступив до створення власної мережі дистрибуції. У 1 півріччі підприємство наростило продаж металопродукції в Україні на 8%. З липня поточного року АМКР вже відкрив два склади: у Києві та Одесі місткістю 10 тис. т металопрокату кожен. До кінця року планувалося запустити ще три бази в різних регіонах країни, але спад змусив відкласти ці плани.

Втім, відхід АМКР в «роздріб» також продиктований бажанням комбінату знизити залежність від своїх найбільших українських партнерів — трейдерів «Викант» і «Днепропроект». У 2013 р. перша компанія збільшили свою частку на ринку як за рахунок традиційних продуктів «АрселорМіттал», так і за рахунок зростання своєї присутності в роздрібному сегменті, відкривши кілька нових торгових майданчиків. Для другої компанії рішення АМКР ще критичніше, оскільки вона спеціалізується виключно на продукції криворізького меткомбінату

  Categories: