На Україну чекає провал в Митному Союзі

Сентябрь 28 10:35 2013

Митний СоюзНамагаючись зблизитися з Митним союзом, Україна ризикує підірвати свої відносини з ЄС, втративши при цьому не тільки політичну підтримку, але і, перш за все, потужний експортний канал.

Прагнення розширити потенційні ринки збуту в умовах економічного спаду змушує українські влади розігрувати складні дипломатичні комбінації, підносить все нові сюрпризи Москві, Брюсселю та Вашингтону. Черговим таким кроком стало підписання 31 серпня у Мінську прем’єр-міністром Миколою Азаровим і головою Євразійської економічної комісії (ЄЕК) Віктором Христенко меморандуму про поглиблення взаємодії. Тепер офіційний представник від Києва буде присутній на засіданнях цієї організації (крім закритих). Статус спостерігача Україна отримає лише в Євразійської економічної комісії (це виконавчий орган Митного союзу) з 2015 року, в нинішній організації такої форми партнерства немає.

Непрямим доказом того, що Київ намагається задіяти новий формат політики багатовекторності, служить заява Андрія Гончарука, керівника головного управління з питань міжнародних відносин адміністрації президента України, — про прагнення стати в нових реаліях «мостом між Євросоюзом і Євразійським союзом». «Наша позиція така: будь-яка форма співпраці з Митним союзом (МС) не повинна суперечити домовленостям в рамках асоціації з Євросоюзом і заважати підписанню майбутнього договору про зону вільної торгівлі (ЗВТ)», — пояснив «Експерту» позицію ЄС координатор з питань преси та інформації представництва Єврокомісії в Україні Девід Стулік.

У день, коли Азаров підписував мінське комюніке, інші керівники проводили роз’яснювальну роботу з Заходом. Так, увечері 31 травня президент Віктор Янукович в телефонній бесіді запевнив главу Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу, що нова модель співпраці з МС »не суперечить членству України у Світовій організації торгівлі (СОТ) і стратегічному курсу на євроінтеграцію». Андрій Гончарук скликав послів 15 країн Євросоюзу і оголосив ту ж тезу, що і президент.

Логіка команди Януковича зрозуміла. Банкова вирішила не чекати вільнюського саміту в листопаді, розраховуючи на прихильність європейців до надання Україні статусу асоційованого члена ЄС, а діяти. Не виключено, що нинішній м’який шантаж брюссельських чиновників (адже меморандум з МС нічого в принципі не міняє) переслідує й іншу мету — підготувати запасний аеродром на випадок необхідності зміни зовнішньополітичного курсу. Адже восени підписання договору з Європою про ЗВТ може зірватися, до того ж закупівлі газу на осінньо-зимовий період поки загрозливо малі.

  Article "tagged" as:
  Categories: