Європа спростила видачу віз для України — список

Апрель 18 15:43 2013

шенгенські візи

шенгенські візи

З першого червня суттєво розшириться коло заявників, які зможуть отримати довгострокові шенгенські візи.

Згідно з оновленою угодою, легше з отриманням візи стане, зокрема, представникам громадських організацій, які їздять на тренінги, семінари та конференції, учасникам транскордонних програм співпраці між Україною і ЄС та представникам релігійних спільнот. Їм даватимуть багаторазові безкоштовні візи на рік. Простіше отримати довгострокову безкоштовну візу стане і журналістам. Для них скорочено перелік документів, що підтверджують мету подорожі. Зокрема, їм буде не обов’язково пред’являти підтвердження, видане професійним об’єднанням, натомість буде достатньо подати лише листа з редакції. Найбільші візові пільги отримали журналісти та представники бізнесу, які регулярно подорожують до країн ЄС — їм видаватиметься багаторазова віза на п’ять років.

Не забули і про прокурорів

18 квітня, крім доповненої Угоди про спрощення оформлення віз з Україною, Європарламент ратифікував і аналогічний документ з Молдовою. Єдиною суттєвою відмінністю між угодами з Києвом та Кишиневом є відсутність у молдовському документі пільг для прокурорів та їхніх заступників. «Положення про пільги для українських прокурорів викликає у мене занепокоєння. Утім, я проголосував за її ратифікацію і радив це зробити моїм колегам по Європарламенту. Не заради пільг для української влади, а зважаючи на ті переваги, які цей документ надає представникам громадянського суспільства в Україні і журналістам», — сказав в інтерв’ю доповідач Європарламенту щодо законопроекту про ратифікацію угоди Клод Мораес.

Були «хороші», стали «погані»?

Як зазначив у розмові з журналом Україна екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк, переговори про внесення змін до угоди розпочалися ще за президента Ющенка. «Угода має довгостроковий характер і вона не стосувалася нинішніх поганих прокурорів і вона писалася у ті часи, коли до прокуратури ще не було претензій з боку Європейського Союзу», — сказав Тарасюк, нагадавши про критику вибіркового правосуддя в Україні з боку ЄС з огляду на ув’язнення Юлії Тимошенко та інших опозиційних політиків.

Утім, правозахисник Євген Захаров у розмові з висловив подив пільгами для прокурорів. За його словами, прокуратура – традиційно найбільший порушник прав людини в Україні і вже понад півтора десятиліття жодна влада не спромоглася реформувати цей орган. «Прокурорське лобі вчепилося в свої повноваження і не дає змінити закон про прокуратуру відповідно до європейських стандартів, що було обіцяно ще у 1995 році перед вступом до Ради Європи», — зазначив Захаров.

Кому пільги, а кому й санкції

Борис Тарасюк сподівається, що заклики опозиції заборонити в’їзд прокурорам і суддям, відповідальним за переслідування опозиційних політиків будуть почуті. «Я не виключаю, якщо прокурор Фролова (представниця обвинувачення в одному із судових процесів проти Юлії Тимошенко – ред.) не отримає візи до ЄС, як це вже було у випадку іншого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, якому анулювали візу до США», — зауважив Тарасюк.

У Єврокомісії також не виключають, що не всім українським прокурорам вдасться потрапити до ЄС. «Якщо, приміром, одна з країн ЄС заперечує проти в’їзду особи на територію спільноти і внесла дані на неї до Шенгенської інформаційної системи, віза цьому заявнику не видаватиметься, навіть якщо він прокурор», — йдеться у відповіді речниці єврокомісара з питань внутрішніх справ на запит DW. У бюро єврокомісара нагадують, що заявки на 5-річні візи від прокурорів прийматимуться лише у тому разі, якщо регулярні поїздки до ЄС потрібні їм для здійснення службових повноважень в рамках співпраці органів юстиції.

Подальші візові полегшення під питанням

Клод Мораес зазначає, що він і його фракція соціал-демократів — друга за чисельністю в Європаралменті – виступають проти подальшого спрощення візового режиму для українців, доки Україна не виконуватиме своїх міжнародних зобов’язань щодо боротьби з дискримінацією меншин. «Ми звертаємося до України ще раз з вимогою внести до антидискримінаційного законодавства положення про неприпустимість дискримінації за сексуальною орієнтацією і продовжуватимемо політичний тиск, аби домогтися цього. Крім того, ми проти того, аби говорити про візові пільги доти, доки на порядку денному Верховної Ради перебуває законопроект про заборону «пропаганди гомосексуалізму», — наголосив доповідач Європарламенту.

  Article "tagged" as:
  Categories: