«свобода» національність
— Чому раптом суспільство не може дізнатися, хто з депутатів належить до якої національності? — Перепитав у «КП» «свободівець» Юрій Сиротюк. — Мені ось цікаво, чи є в Раді білоруси. Тим більше що повернення відповідної графи — наша політична програма.
До речі, за словами депутатів, запит — «виключно» в інтересах виборців: мовляв, так громадянам буде простіше звертатися до конкретного депутату «за захистом національних прав».
В апараті Ради з відповіддю не поспішають. А ось політичні опоненти ініціативу сприйняли в багнети. Вадим Колесніченко вже перевів документ на англійську і відправив до Європарламенту, пригадавши «свободівцям» про «недоброму шляху» деяких німецьких партій 1930-х.
— Навіщо розписувати, хто є хто? Щоб посварити людей або проголосити одну націю титульною, а інші другорядними? Таке вже було, коли виводили чисту арійську кров, — сказав «КП» перший заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. — У нас багатонаціональна країна. Нації і національності — як пальці на руці, вони різні, але бити по кожному з них однаково боляче.
Графа «національність» була в радянських паспортах і вписувалася зазвичай по батькові. У нас вона проіснувала до 1996 року, коли було введено новий паспорт. Тоді Верховна Рада тихо-мирно проголосувала за новий зразок головного документа і від національності відмовилася.
— Були окремі голоси, мовляв, не треба відмовлятися, раз таке було, треба залишити. Але гучних дискусій не було, — розповів «КП» Леонід Кравчук. — Казали, що в європейських країнах немає такої графи і нам вона теж не потрібна.
А за словами тодішнього «важкоатлета» Верховної Ради Ігоря Юхновського, була й інша причина відміни. Депутати з тодішнього більшості, так званої Народної Ради, вважали, що від графи треба відмовитися, щоб усі жителі України були українцями за замовчуванням — так їх в один момент стало в кілька разів більше.
До речі, про скасування графи Леонід Кравчук, при якому національність з паспорта прибрали, не шкодує і проти її повернення.
— Немає потреби ділити людей і вносити таку графу в паспорт, — сказав він «КП». — Це далеко не показник демократії, а всього-навсього походження людини. Але у нас ще продовжують акцентувати увагу на цьому факторі. Встановивши в паспорті нову графу, ми дамо їм підстави говорити про те, що не можна призначати на посади людей з «неправильною» національністю. І до такого абсурду можемо дійти …
Перший президент розповів «КП», як за часів студентства через чорних волосся і характерного типу особи його вважали євреєм і звали Льовушка, а не Леонідом. А йому у відповідь доводилося доводити, що він справжній українець.
В ТЕМУ
У яких ще документах вимагається позначати національність:
Автобіографія, рідко — резюме.
Бланки візових запитів в посольствах.
Облікові картки в кадрових відділах Верховної Ради (і місцевих рад).
Журнал Україна
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.