Акція «Вставай Україно» завершилась поразкою

Март 29 08:13 2013

Акція "вставай україно"

Акція «вставай україно»

Нечисленні мітинги в ході акції «Вставай, Україно!» продемонстрували, що піднімати народ у парламентської опозиції не виходить. Зате виходить нарощувати рейтинги Олега Тягнибока і «Свободи».

Незважаючи на те що на чолі партій «Батьківщина» та УДАР стоять молоді політики нової формації Арсеній Яценюк та Віталій Кличко, мітинги акції «Вставай, Україно!» продемонстрували, що опозиція досі діє згідно з логікою акцій «Україна без Кучми» та Майдану. Через майже десятиліття після наметового містечка на Хрещатику і штурму адміністрації президента опозиціонери не обтяжують себе модернізацією ні риторики, ні політтехнологічних прийомів.

Іншими словами, українські опозиційні партії замість того, щоб виконувати головну задачу будь-якої опозиції, тобто пропонувати альтернативу політичному курсу та рішенням правлячої адміністрації, намагаються використовувати старі напрацювання часів Мороза, Ющенко і Тимошенко, коли всі сили кидаються на те, щоб створити з діючої влади образ «антинародного режиму», а потім героїчно проти нього боротися.

Навіть назва акції «Вставай, Україно!» виглядає як пряме відсилання до мітингів під брендом «Повстань, Україно!», які проводили БЮТ, «Наша Україна» і соціалісти в 2002-2003 роках. А адже тоді українці поставилися з повною байдужістю до тих мітингів, тому вони з самого початку перетворилися на нечисленні постановочні шоу за участю партійних активістів і прапороносців.

Другий і третій — зайвий

Дивна річ, але у революції-2013 є кінцевий строк. І це не повалення нинішнього уряду, обрання мера української столиці та Київради, дострокова відставка президента, нарешті. Це плановий протест, який, немов весняне загострення, повинен згідно з розкладом пройти у всіх обласних центрах України з кульмінацією у вигляді масового опозиційного маршу в Києві в середині травня. Як в анекдоті, з 10 ранку і до обіду.

«Вставай, Україно!» — Це спроба Яценюка перехопити ініціативу у більш активних конкурентів по опозиційній ніші. На тлі депутатів від партії УДАР, блокуючих Верховну Раду у фірмових светрах, і членів ВО «Свобода», що руйнують радянські пам’ятники і захоплюючих київську мерію, «Батьківщина» виглядає відверто блідо. Зважившись на вуличний формат, Яценюк повторює свою дивну кампанію на президентських виборах-2010, де він красувався на білбордах кольору хакі. При цьому його образ «вченого кролика» менше всього відповідає мітингів «на землі» і закликів йти на Київ, щоб повалити «антинародну владу». Це радикальна ніша, де була хороша Юлія Тимошенко і непоганий Олександр Турчинов, а ось Арсеній Яценюк виглядає відверто слабко.

Змістившись у вулично-радикальну нішу, Яценюк і Кличко, самі того не бажаючи, власноруч створили найбільш комфортне середовище для Партії регіонів. Акція «Вставай, Україно!» зі старту перетворилася в промо-тур об’єднання «Свобода» та особисто її лідера Олега Тягнибока, адже вуличний формат спілкування з виборцями — фірмовий стиль радикальних партій. Мабуть, керівництво об’єднаної опозиції зараз найважливішим вважає демонстрацію єдності опозиційних сил. А «розлучитися» можна буде ближче до виборів — головне, щоб в очах виборця винуватим був не Яценюк.

Піймавши драйв, «Свобода» відразу ж постаралася «зробити» колег по опозиції не тільки на вулиці, але і під куполом Верховної Ради. Вона фактично проігнорувала намір Яценюка, який від імені всієї опозиції пообіцяв розблоковувати роботу парламенту. Як тільки Рада запрацювала, депутати від «Свободи» вимагали, щоб глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов виступав з трибуни на українській мові. А потім спровокували бійку з регіоналами. Як можна підозрювати, за обопільною згодою.

Головний парадокс полягає в тому, що в стратегічній перспективі президентських виборів 2015 року опозиціонери спільно грають на інтереси Віктора Януковича. Адже згідно з останніми соціологічними опитуваннями, чинний президент здатен перемогти у другому турі президентських виборів тільки Олега Тягнибока.

Журнал Україна

  Article "tagged" as:
  Categories: