ЄС вперше встановив дату можливого підписання договору про асоційоване членство України в Євросоюзі. Але тільки якщо Київ продемонструє початок реформ вже у травні. В іншому випадку до переговорів повернуться не раніше 2016 року.
Відкриваючи саміт Україна-ЄС 25 лютому 2013 року, глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що цей рік має стати переломним у відносинах нашої країни і Європи. «До Вільнюского саміту Східного партнерства Київ, нарешті, повинен вибрати, куди йому рухатися, і ми підтримаємо будь-яке його рішення «, — заявив європейський політик. Незважаючи на обтічне формулювання, сама зустріч несподівано принесла цілком конкретний результат, хоча після зимового візиту комісара ЄС з політики розширення та добросусідства Штефана Фюле більшість експертів очікували чергового раунду виправдань Віктора Януковича з приводу виборчого правосуддя на тлі дипломатичних відмовок чиновників Єврокомісії. Але все сталося інакше — ні виборче правосуддя, ні особисто Юлія Тимошенко з Юрієм Луценком в офіційних документах саміту взагалі не згадувалися. Натомість Україна отримала обіцянку, що договір про Асоціацію буде підписано восени, якщо Київ виконає 19 вимог Брюсселя, вперше озвучених єврокомісаром Штефаном Фюле ще в 2010 році. Або хоча б почне виконувати навіть частина з них до травня.
Півроку на підготовку
Несподівано лояльне ставлення до української делегації тим дивніше, що в останні роки в ЄС засуджували і критикували непоступливість України в питанні проведення реформ і переслідування лідерів опозиції. На думку заступника директора програм Євразії Carnegie Endowment Метью Рожанські, Україна заробила репутацію країни, з якою не можна домовитися. «Режим Віктора Януковича почали вважати непередбачуваним і недемократичним. І призупинили будь-які спроби інтеграції», — сказав аналітик «Інвестгазеті».
Можливо, зміна курсу у відносинах викликана тим, що Штефан Фюле до 2014 року піде у відставку, так і не підписавши жодного значимого документа. Ще одне припущення пов’язане з візитом експрезідента Віктора Ющенка — за інформацією «Української правди», він зустрічався з Баррозу напередодні саміту. Втім, останню інформацію в Єврокомісії офіційно не підтвердили. Тим не менше, за інформацією джерела «Інвестгазети» у комісії, договір про Асоціацію дійсно може бути підписаний навіть за умови, що Юлія Тимошенко і Юрій Луценко все ще будуть в тюрмі. До речі, побічно це підтверджує і заява депутата Европарламентаот Польщі Павела Коваля, за словами якого, сам договір «посприяє звільненню опозиційних політиків». На думку Наді Дюк з Інституту Брукінгса, Віктор нуковіч зумів «взяти терпінням»: витримати довгу паузу, зміг перенести міжнародний дипломатичний бойкот, і тепер в ЄС вже нелічені звільнення Тімошенкобязательним умовою подпісанісоглашенія.
Основною умовою залишаються згадані вище 19 критеріїв Фюле — ореформи судової системи (витончений евфемізм, який замінив виборче правосуддя) до налагодження діалогу з опозицією і конституційної реформи.Прі цьому, по всій видимості, в Брюсселі Віктору Януковичу дійсно натякнули, що не будуть проти підписати угоду про Асоціації, навіть у випадку часткових реформ. На думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, Європі достатньо буде побачити хоча б початок перетворень в країні. «Якщо до осені режим Віктора Януковича зробить реальні кроки в реформуванні судової системи і зробить державні фінанси більш відкритими, Брюссель повинен підписати цей договір», — заявив дипломат «Інвестгазеті».
Хоча в грудні 2011 року на такий же зустрічі в Києві ніхто не називав конкретних дат, і питання про свободу лідерів опозиції стояв більш вагомо. Тепер тональність переговорів явно змінилася, оскільки крім політичних поступок, Київ ухитрився отримати навіть економічну допомогу.
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.