Третя річниця перебування на посаді президента Віктора Януковича: втрати та досягнення України

Март 06 13:07 2013

Третя річниця перебування на посаді президента України Віктора Януковича була відзначена горезвісної «прямою лінією» телевізійного зв’язку глави держави з співгромадянами — наскрізь фальшивої і анекдотичною, але зате дала нам можливість хоча б побічно дізнатися, чим заклопотаний президент і які саме проблеми здаються йому важливими.
Це і є, між іншим, один з головних підсумків останніх трьох років — не тільки фактична ізольованість України від зовнішнього світу, але й ізольованість Януковича від ЗМІ. Після декількох не дуже приємних спроб поговорити з пресою, що продемонстрували, що серед наших колег ще попадаються ті, хто не сприймає президента як царя-батюшки, Віктор Федорович зволів пересісти на телевізійний трон і вислуховувати питання підготовлених телеглядачів і сервільних провідних. Завіса. Після цього про підсумки трьох років можна було б і не говорити. Але все ж основний підсумок є — Янукович дійсно досяг успіху у створенні авторитарного режиму «сімейного» типу, своїми діями ізолювавши себе від навколишнього світу і поставивши країну на межу економічного колапсу.

Щоб не дискутувати на тему, чим може обернутися цей колапс, просто перекажу коротка розмова з одним із відомих вітчизняних економістів, з яким я поділився своїми міркуваннями. Економіст на правах метра зазначив, що коли люди говорять про колапс чи про кризу, вони не дуже уявляють собі, що насправді мають на увазі і якими будуть наслідки того, що відбувається. Я відповів, що добре уявляю собі наслідки — це фактична відмова держави від своїх соціальних зобов’язань, відсутність можливостей для виплат пенсій, зарплат бюджетників, пільг і так далі. На це економіст заперечив, що нинішня влада ніколи не піде на подібні дії та буде просто друкувати гроші, щоб дотриматися своїх зобов’язань. Я погодився — так, друкарський верстат, швидше за все, включать на повну потужність, але це призведе до нестримної інфляції, знеціненням національної валюти і додаткових причин для збідніння населення. І не виключено, що такі безвідповідальні дії приведуть до політичної кризи небаченого масштабу. Співрозмовник зі мною погодився: так, така криза дійсно можливий, оскільки людей при владі цікавлять тільки їхні власні гроші і з професійної точки зору буде вельми важливо побачити, як витримає його сама економіка.

Але це — обмін теоретичними викладками, за якими — долі мільйонів людей, що стали заручниками безвідповідальної політики Віктора Януковича і його оточення, їх владолюбства, жадібності і некомпетентності. За цим теоретичним розмовою — упущені шанси просунутися по шляху європейської інтеграції, ще одне втрачене покоління, деградація цінностей і закриття бізнесів, ремство «олігархів» і розгубленість звичайних людей, які не знають, що принесе їм завтрашній день і взагалі потроху перестають мислити категоріями завтрашнього дня — прожити б сьогоднішній! У тих самих категоріях проживання сьогоднішнього дня існують українська економіка, бюрократична машина і сама Українська держава. Найочевидніше «досягнення» Віктора Януковича як на долоні — «ми живемо, під собою не відчуваючи країни», не думаючи про перспективи. Потрібно було мати особливий талант, щоб довести країну до такого стану.

  Article "tagged" as:
  Categories: