Кабмін готується до тарифної війни

Февраль 25 08:26 2013

Підвищення тарифів на газ і електроенергію, про який говорять в уряді, може спровокувати масові акції протесту і призвести до відставки Миколи Азарова.

У березні в Україну планують повернутися емісари з Міжнародного валютного фонду, щоб продовжити обговорення з урядом Миколи Азарова умов, які дозволять відновити кредитні транші.

Без грошей МВФ, як вважають експерти, збільшуються ризики для української економіки опинитися в довгостроковій рецесії. А однією з ключових умов МВФ є підвищення тарифів на газ для населення до ринкового рівня.

Хвороба росту

Проблеми з наповненням держбюджету і економічний спад змусили Миколи Азарова змінити свою риторику щодо перспектив цін на енергоносії для населення. Якщо в розпал виборчої парламентської кампанії в кінці минулого року він стверджував, що передумов для збільшення тарифів немає, то тепер говорить про неминучість прийняття такого рішення.

Але обіцяє при цьому, що підвищення цін торкнеться тільки забезпечених громадян завдяки запровадженню диференційованих тарифів. «Ми будемо удосконалювати систему диференційованих тарифів для тих, хто безболісно може платити ринкову вартість поставок та інших комунальних послуг. Соціально справедлива система, спростовувати яку просто нонсенс», — заявив прем’єр. Він розраховує, що такий крок дозволить знайти компроміс з МВФ про відновлення програм фінансування.

Експерти прогнозують, що диференційовані тарифи на газ почнуть вводити після закінчення поточного опалювального сезону в квітні. У Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері комунальних послуг, рекомендують поетапне підвищення цін з приведенням їх до економічно обгрунтованого рівня до 1 січня 2015 р. За даними регулятора, на 14 січня 2013 р., в середньому по Україні тарифи на теплову енергію для населення покривають 70 % собівартості виробництва, на воду — 60%.

У МВФ вважають, що реформа тарифів у поєднанні з адресною соціальною підтримкою може прийти на зміну економічно неефективною поточної цінової політики. «Заниження цін на побутовий газ та опалення — слабкий інструмент розподілу суспільних благ і забезпечення добробуту. Упущена вигода від такої політики становить майже 5% ВВП на рік. При цьому низькі тарифи не стільки підтримують бідних, скільки допомагають економити багатим … А оскільки вартість імпортного газу зростає, ця політика все більше і більше тисне на державні фінанси, підтримує енергетичне переспоживання, гальмує інвестиції в системи доставки ресурсів і підриває стимули для вітчизняного видобутку газу «, — йдеться у звіті по Україні, підготовленому експертами Фонду.

Але не тільки підвищення тарифів на газ належить розглянути уряду Миколи Азарова незабаром. Про необхідність збільшення вартості електроенергії для населення вже заговорили атомники. Керівник Держінспекції ядерного регулювання Олена Миколайчук вважає, що Кабміну необхідно прийняти рішення про поступове підвищення тарифів на електроенергію, інакше в майбутньому країну чекає різкий стрибок її вартості.

Провиною тому може стати зниження частки атомної генерації в загальному виробництві електроенергії. «Ми всі знаємо, що на сьогоднішній день маємо невисокий тариф для населення завдяки низьким тарифам для атомної енергетики. Якщо буде знижуватися частка атомної генерації, то автоматично буде збільшуватися і тариф для споживачів. І колись це буде обвально. Краще це зробити поступово» , — вважає Олена Миколайчук.

Вона пояснила, що частка атомної генерації в енергобалансі країни впаде, якщо не вдасться вчасно продовжити терміни експлуатації блоків АЕС. А для продовження необхідно виконувати Комплексну програму підвищення безпеки (КППБ). Однак у НАК «Енергоатом» для цього коштів немає, і щоб вийти з ситуації, компанія просить збільшити для неї тариф на постачання електроенергії.

У свою чергу, це неминуче призведе до подорожчання електроенергії для споживачів. «Відповідно, тріщать по швах всі макропоказники … Питання має вирішуватись на вищому рівні», — вважає Василь Волошенюк, начальник управління генеруючих підприємств Нацкомісії з регулювання ринку електроенергетики.

Народний гнів

Пошук компромісу з МВФ і порятунок економіки за рахунок підвищення тарифів на енергоносії не знаходять підтримки у населення, яке не довіряє обіцянкам влади забезпечити соціальний захист малозабезпеченим громадянам. І, як показують останні події в Болгарії, подібні заходи можуть спровокувати хвилю протестних акцій по всій країні з подальшою відставкою уряду.

Днями Бойко Борисов, прем’єр Болгарії, визнав свою неспроможність впоратися зі зростанням цін на електроенергію, і заявив про відставку. Цьому передували масові протести в 35 містах країни, в яких постраждали, щонайменше, 20 осіб. У виступі перед парламентом Борисов зазначив, що «відмовляється складатися в уряді, при якому поліцейські б’ють людей».

Експерти, розмірковуючи про адекватність діючих тарифів на енергоносії в Україні, звертають увагу на інший аспект проблеми. Вони вважають, що комунальникам невигідно, щоб українці економили електроенергію, і тільки реальна ціна на газ для ЖКГ і розуміння, як його економити, може зробити споживання українських енергоресурсів ефективним.

  Categories: