Азаров випросить в МФВ «дешеві гроші»

Февраль 08 20:30 2013

Два тижні проведе в Києві місія Міжнародного валютного фонду, щоб вивчити економічну ситуацію в Україні і готовність уряду йти на поступки в обмін на $ 15,4 млрд. нового кредиту.
І, судячи з приготувань Кабміну і НБУ, сторони не залишаться розчарованими один в одному.
Крістофер Джарвіс очолив місію Міжнародного валютного фонду в Україні менше року тому, у березні 2012-го. Однак навряд чи останній рік був для нього важким. Приїзд місії в Київ неодноразово переносився, кредит stand-by у розмірі $ 15,5 млрд., який Україна почала отримувати від Фонду влітку 2010-го, з початку 2011 року був заморожений, а українська влада не поспішали з поновленням переговорів. Але 2013 для Джарвіса буде явно більш активним. Як мінімум йому доведеться згадати свої навички спілкування з «важкими» владою, отримані ним, коли він очолював місію в Білорусі.

У Києві Джарвіс зі своєю командою проведе два тижні — з 29 січня по 12 лютого, за які йому належить оцінити стан української економіки, потреба влади у новому кредиті і їх готовність йти на компроміси заради грошей.

На прохання нужденних

«Україна вже два роки обходиться без кредитів МВФ і, ясна річ, обійдеться без них і в наступному році. В той же час хочу підкреслити, що ми налаштовані на співпрацю з Міжнародним валютним фондом і на пошук допустимих компромісів … Я не втрачаю надії , що нам вдасться домовитися «, — заявив наприкінці грудня прем’єр-міністр Микола Азаров. Проте експерти не поділяють такого ставлення прем’єра до необхідності роздобути кредит Фонду. Ще рік тому його заяви щодо того, що наша країна обійдеться без кредиту МВФ, сприймалися адекватно, оскільки резерви Нацбанку на той момент налічували $ 31,8 млрд., а Україні належало виплатити лише $ 7,3 млрд., у тому числі $ 2,4 млрд . — Фонду. Але тепер ситуація кардинально змінилася.

Як неодноразово писала «Інвестгазета», Україна входить до п `ятирічний період пікових виплат за зовнішнім державним запозиченням. Тільки в поточному році країні належить віддати кредиторам близько $ 9 млрд., у тому числі $ 5,8 млрд. — МВФ. У держбюджеті на 2013 рік на погашення зовнішніх зобов’язань виділено лише 35,6 млрд. грн., Або близько $ 4,5 млрд., а валютні резерви НБУ на 1 січня становили вже небезпечно допустиму суму в $ 24,5 млрд. Тобто менше тримісячного імпорту . Розплатитися за боргами і при цьому зберегти відносну стабільність в економіці при таких мізерних власних можливостях наша країна без сторонньої допомоги не зможе. На думку експертів міжнародного агентства Fitch Rating, якщо Україна не отримає в цьому році фінансування МВФ і спробує погасити зобов’язання самостійно, резерви Національного банку продовжать скорочуватися, і в цьому випадку почнеться неконтрольована девальвація гривні. Слідом за цим рейтингові агентства ще більше знизять кредитні рейтинги країни, а інвестори як мінімум на кілька місяців відвернуться від України.

Правда, Микола Азаров налаштований на пошук альтернатив кредитами Міжнародного валютного фонду. «Ресурси є не тільки у МВФ, їх достатньо в світі, і ми зараз активно працюємо над їх залученням в економіку України на вигідних для нас умовах», — стверджує прем’єр. Але в дійсності альтернатив у Києва трохи — Росія і Китай. При цьому КНР поки явно осторожничает з кредитуванням України, спрямовуючи фінансові ресурси на підтримку країн Єврозони і власної економіки, а Росія готова фінансувати тільки в зв’язці з членством нашої країни в Митному союзі.

Але в цілому ні МВФ, ні українська влада вже не заперечують той факт, що Київ запросив місію Фонду для обговорення не тільки можливості реструктуризації старих боргів, але й залучення нового. 14 січня перший віце-прем’єр Сергій Арбузов оголосив, що Київ має намір домагатися відкриття нової програми фінансової співпраці з Фондом на суму в 10 млрд. SDR (близько $ 15,4 млрд.). «Що стосується МВФ — ми як і раніше хочемо вести розмову про ті суми і на тих умовах, що були зафіксовані в попередньому меморандумі», — сказав Арбузов. При цьому офіційний Київ явно всерйоз готувався справити сприятливе враження на Крістофера Джарвіса. У січні Національний банк отримав новий топ-менеджмент.

Причому не тільки нового главу Ігоря Соркіна, який змінив Сергія Арбузова, але і двох нових заступників голови НБУ, один з яких — голова правління Укрексімбанку Микола Удовиченко, раніше курирував роботу фінустанови на зовнішніх ринках і відносини з міжнародними фінансовими та інвестиційними організаціями. Учасники ринку вважають, що це дуже вдале призначення, адже Нацбанку, чиї тануть валютні резерви дуже турбують МВФ, належить узяти на себе активну роль у переговорах з Фондом.

Що вимагає МВФ від України

скорочення бюджетного дефіциту до або нижче 2% ВВП за рахунок підвищення податків для заможних осіб, усунення податкових пільг, особливо з ПДВ, відмови від спеціальних податкових відносин з офшорними юрисдикціями, скорочення витрат;

усунення дефіциту балансу НАК «Нафтогаз» за рахунок підвищення тарифів на газо-і теплопостачання для населення;

реформи охорони здоров’я та освіти;

поступового переходу до гнучкого курсоутворення гривні з метою збільшення валютних резервів НБУ, девальвації переоціненою гривні та захисту від зовнішніх шоків;

переходу до інфляційного таргетування в середньостроковій перспективі;

зміни механізмів підтримки Нацбанком комерційних банків ліквідністю у вигляді відходу від стаб-кредитів і поступового делеверіджа;

перегляду плану дій у разі НП у фінансовому секторі, посилення моніторингу і створення для цього департаменту фінансової стабільності;

виявлення, реструктуризації, списання або продажу поганих активів з балансів комерційних банків;

усунення структурних дисбалансів в економіці для посилення її зростання і конкурентноздатності.

  Article "tagged" as:
  Categories: