Україна на грані банкрутства

Февраль 06 16:42 2013

Сальдо платіжного балансу за останні два роки пішло в глибокий дефіцит, і без плавної девальвації гривні уряд ризикує ще більше погіршити ситуацію в зовнішній торгівлі, а також обвалити національну валюту.

Національний банк оприлюднив дані про платіжний баланс України: за підсумками 2012 року його сукупний дефіцит збільшився на 70% — до 4,18 млрд доларів.

Фахівці центрального банку пояснюють, що погіршення платіжного балансу зв’язно з ростом дефіциту поточного рахунку, який в минулому році збільшився на 41,2% — до 14,4 млрд доларів (до восьми відсотків ВВП у порівнянні з 6,2% ВВП у 2011-му ). Крім того, річний експорт товарів майже не змінився, в той час як імпорт зріс на 5,3% — до 90,2 млрд доларів.

Поліпшення відбулося лише за рахунком операцій з капіталом і фінансових операцій, який в минулому році збільшився до 10,2 млрд проти 7,8 млрд доларів в 2011-му. Правда, це було досягнуто в основному за рахунок нових запозичень.

Негативне сальдо платіжного балансу загрожує як економіці в цілому, так і стабільності гривні зокрема. ‘Дефіцит поточного рахунку в Україні — один з найвищих у світі. Істотні виплати за зовнішніми боргами в 2013 році (тільки МВФ необхідно буде повернути майже шість мільярдів доларів. -‘ Експерт ‘) і збереження великого дефіциту платіжного балансу створюють загрозу стабільності курсу гривні’ , — підкреслив керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи ‘АРТ-Капітал’ Ігор Путілін.

В принципі дефіцит платіжного балансу можна перекривати за рахунок золотовалютних резервів. ‘Сьогодні запаси НБУ перебувають у критичному стані: їх обсяг за підсумками 2012 знизився на 22,6 відсотка, до 24,6 мільярда доларів. Тож вони не дозволять стабілізувати ситуацію в балансі’, — зазначив колишній в. о. міністра фінансів Ігор Уманський.

Друге джерело покриття — приплив зовнішніх інвестицій. ‘Але у нас в минулому році вперше спостерігався реальний відтік капіталу, причому не в офшори. А відбувається це унаслідок відходу іноземних банків і компаній, які розчаровані політичним кліматом, економічною ситуацією, податковим тиском’, — пояснив провідний аналітик центру ‘CASE Україна’ Володимир Дубровський.

Відповідно, можливостей для вирівнювання платіжного балансу трохи, і скоротити його диспропорції можна, лише зважившись на контрольоване ослаблення національної валюти. ‘Девальвація гривні — найшвидший і ефективний метод. Інші можливі шляхи — це програма імпортозаміщення, зниження собівартості української продукції, зростання експорту сільськогосподарських товарів, але в короткостроковому періоді вони не працюють’, — говорить Путілін. При цьому імпорт енергоресурсів, який був основною причиною погіршення балансу поточного рахунку в 2010-2011 роках, у минулому році знизився на вісім відсотків — до 27 млрд доларів завдяки скороченню імпорту газу. Однак збільшення соціальних витрат напередодні парламентських виборів та державні інфраструктурні проекти в рамках підготовки до Євро-2012 викликали зростання неенергетичного імпорту на 12% — до 63 млрд доларів.

У той же час рахунок операцій з капіталом і фінансових операцій в 2012-му збільшився до 10,2 млрд доларів проти 7,8 млрд доларів в 2011 році. ‘Сталося це завдяки великим запозиченням під держгарантії, несподіваного зростання прямих іноземних інвестицій (їх приплив за 2012-й склав чотири відсотки ВВП) і зниження відтоку капіталу через ринок готівкової інвалюти до 0,7 мільярда доларів з півтора мільярдів доларів у листопаді’, — зазначила головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Бєлан.

В іншому випадку, при подальшому зростанні негативного сальдо, обвал гривні може придбати некерований характер. ‘Темпи девальвації цілком можуть повторити масштаби 2008 року’, — припускає Уманський.

Тому вже в нинішньому році українським властям доведеться робити вибір: або продовжувати нарощувати дефіцит балансу, утримуючи гривню в жорстких рамках, але ризикуючи при цьому пустити її в глибоку девальвацію, або все-таки поступово послаблювати курс. Втім, можливим кроком бачиться ще й різке підвищення імпортних мит, що перекриє кисень імпорту, але таке рішення ніяк не може бути схвалене Всесвітньою торговою організацією. ‘Платіжний баланс — це те, що управляє валютним курсом, який є свого роду температурою. І якщо її підтримувати штучно, то платіжний баланс’ занедужує ‘. А те, що ми вже бачимо зараз, — це дійсно серйозна хвороба, ускладнення якої передбачити дуже складно ‘, — резюмує Дубровський.

Так що найбільш ефективним способом нівелювання диспропорцій в платіжному балансі залишається контрольоване ослаблення національної валюти. ‘Без коректування обмінного курсу навряд чи вдасться домогтися скорочення дефіциту поточного рахунку до більш прийнятного рівня в чотири-п’ять відсотків ВВП’, — вважає Білан.

  Article "tagged" as:
  Categories: