Валютні спекулянти шукають способи збути «дешеві долари»

Февраль 04 12:50 2013

Гривня зміцнюється. Це в повній мірі відчув не тільки офіційний валютний ринок, але і так званий «тіньовий ринок».
Перед його ділками встав резонне питання — що робити з наявними у них доларами в ситуації, коли не тільки немає ажіотажного попиту на валюту, а навпаки, люди все активніше позбавляються від здешевленого долар? Доводиться шукати нові «ринки збуту».

В ході патрулювання українсько-білоруського кордону в районі села Сельці-Млинівський Ратнівського району Волинської області прикордонний загін помітив двох чоловіків у колишніх маскувальних халатах, пішки прямували в бік білоруського села Мокрани. Помітивши прикордонників, невідомі кинулись тікати, і зупинити їх вдалося всього в 100 метрах від кордону. При огляді у затриманих виявили рюкзак, а також кілька поліетиленових поясів. Все було туго набите стодоларовими купюрами. Ні багато ні мало — 2,4 млн. доларів! Для Луцького прикордонного загону це стало рекордною сумою, яку їм коли-небудь доводилося вилучати у порушників. Валюта конфіскована, до контрабандистів на підставі рішення Любомильського райсуду Волинської області від 24 грудня будуть застосовані санкції відповідно до частини 1 статті 482 Митного Кодексу України. Є привід для гордості, і не тільки за наших прикордонників.

Примітний сам факт контрабанди валюти з України. Все відбувається в повній відповідності із законами класичної економіки: товар (в даному випадку — долари США) відправляється звідти, де він не користується попитом, туди, де він попит на нього є, і де його можна вигідно продати. Не будемо торкатися економічної ситуації в сусідній Білорусії, пояснимо причини спроби контрабандного переміщення готівкової валюти з території нашої країни.

Події листопада-грудня чітко продемонстрували повний крах прогнозів про нібито «неминучої девальвації гривні». Пройшли вибори до Верховної Ради, а з ними закінчилася і нагнітають (часто свідомо) політична істерія. Ймовірно, багатьом нашим співгромадянам, піддавшись панічним настроям і купили в свій час долари по 8,3-8,4 грн., Зараз дуже хотілося б подивитися в очі тим горе-аналітикам і горе-експертам, які активно розповідали про «різкому стрибку курсу після виборів », про« неминучість курсу в 10 грн. / дол., 11 грн. / дол., 12 грн. / дол. … »І т.д.

За ініціативою Нацбанку, була прийнята норма про обов’язковий продаж експортерами 50% валютних надходжень по зовнішньоекономічних контрактах. Ефект від неї валютний ринок відчув вже в перший робочий тиждень після її введення, курс долара знизився майже на 15 копійок. Що стосується міжбанківського валютного ринку, то в даний час на ньому пропозиція перевищує попит на валюту. Відповідно, покупці валюти знижують свої котирування, а оскільки валюти накопичилося багато і в банках, і у підприємств, то і пропозиція валюти зростає. Це дозволяє держбанкам по розумному і цілком прийнятним курсом поповнювати свої валютні запаси, викуповуючи вже надлишкову пропозицію валюти. Обгрунтовано очікується збільшення міжнародних резервів НБУ.

Серйозні заходи вжито і щодо спекулянтів готівкової валюти. Для цього Нацбанком створено Комітет з протидії недобросовісним валютних операцій, активна практична та роз’яснювальна діяльність якого повністю стабілізувала ситуацію на ринку обміну готівкової валюти.

Національний банк уважно відстежує стан і динаміку грошово-кредитного ринку, продовжуючи активно боротися з тими, хто намагається заробити на штучному розгойдуванні обмінного шматка гривні. У силу цього спостерігається ревальвація (зміцнення) національної валюти. Вітчизняні банкіри, тверезомислячі аналітики та незаангажовані експерти вказують на відсутність передумов для того, щоб долар почав дорожчати.

У силу цих причин ділки тіньового ринку намагаються як-небудь і куди-небудь збути наявну в них валюту, яка в нинішніх умовах стала для них «мертвим вантажем».

  Article "tagged" as:
  Categories: