Янукович і Давос 2013: що програла Україна

Февраль 04 08:37 2013

Давос-2013 підтвердив, що Україна зберігає свій курс на євро інтеграцію, переходить до реальної політики енергетичної незалежності, і не буде вступати в торги з питання Тимошенко. Начебто ці підтвердження і не нові, і все ж у Давосі вони прозвучали більш ніж переконливо.

Глава МЗС України, Леонід Кожара на українському ланчі озвучив, що наші найближчі євро інтеграційні плани націлені на підписання угоди про асоціацію. Кожара зазначив, Україна сьогодні не приміряє статус країни-члена ЄС, але буде послідовно працювати над тим, щоб отримати асоційоване членство в листопаді 2013 на саміті Східного партнерства. Крім того, міністр заявив, що він є противником спроб протиставити Євросоюз і Митний союз у відносинах з Україною. Швидше за все, саме в цьому напрямі найближчим часом буде відзначатися посилення роботи зовнішньополітичного відомства, буде йти активний пошук аргументів, пропозицій і нових формул співпраці, з метою добитися балансу і стабільності у відносинах України з Росією та ЄС, враховуючи інтереси всіх сторін.

Леонід Кожара

Мабуть, Володимиру Жириновському не було ніякої необхідності наполягати на недавній прес-конференції в Києві, що історична близькість Росії і України не повинна поширюватися на газові домовленості. Вона не тільки не поширюється, але, на думку деяких експертів, вже давно перетворилася на газовий терор з боку Росії. Черговий газовий удар Москва завдала Києву відразу після підписання в Давосі 24 січня угоди про розділ продукції між українським урядом і компанією Shell при видобутку сланцевого газу в Харківській області. У результаті «Нафтогаз України» отримав від «Газпрому» рахунок на 7 млрд. доларів через недобір газу в 2012 році. Київ у свою чергу заявив, що не буде платити за недобір російського газу, оскільки заздалегідь і неодноразово інформував «Газпром» про скорочення обсягів закупівель.

У що виллється нинішній українсько-російське газове протистояння, сказати виразно поки складно. Справа може дійти до судового розгляду в міжнародному арбітражі, а може означати новий раунд переговорів. У будь-якому випадку всім стало зрозуміло, що неминучість перелому в газовому питанні назріває, і цю неминучість наблизить факт того, що Україна почала рішуче і напористо реалізовувати політику своєї енергетичної незалежності. За умови, що на чільне місце будуть поставлені інтереси, безпеку і суверенність нації, нинішнє керівництво країни має всі шанси визволити Україну з газової петлі.

У Давосі керівник МЗС Л.Кожара досить виразно відреагував на чергове запитання про Тимошенко. Він заявив, що Україна не буде вести торги, маніпулюючи темою екс-прем’єра. Мабуть слід розуміти, по відношенню до себе Київ також не сприйме більше подібних спроб. Останньою заявою Генпрокурора В.Пшонки від 18 січня про підозри у причетності Тимошенко до вбивства народного депутата Є.Щербаня, Київ дав зрозуміти, що у цій справі є стійка доказова база, і влада готова гарантувати відкритий суд.Скорее все, Євросоюз кардинально не змінить своє ставлення до України, навіть беручи до уваги нові звинувачення Тимошенко. Саміт Україна-ЄС, запланований на 25 лютого, також відбудеться, тим більше що в його порядку денному немає теми Тимошенко, яка останнім часом все більше нагадує ситуацію: говорити про неї втомилися, і не хотілося б, але не сказати якось незручно , та й не виходить.

Генпрокурор В.Пшонка

Саме так, крізь швейцарський Давос бачаться деякі актуальні для України виклики на найближчу перспективу. Можливо, про наступне форумі в Давосі ми зможемо говорити як про більш продуктивному для нас. Це буде в тому випадку, якщо світова бізнес-еліта відзначить, що Україна реально знизила свій корупційний рейтинг, і підвищила свій рейтинг умов ведення бізнесу. Президент Янукович вже поставив такі завдання, і зажадав від керівництва країни забезпечити їх якісну реалізацію.

  Article "tagged" as:
  Categories: