Вода в Україні дорожча, ніж в ЄС чи США

Февраль 03 09:15 2013

На вітчизняного ринку бутильованої мінеральної та питної води є можливість росту. У нашій країні попит на бутильовану воду досить низький у порівнянні з європейськими країнами. Рівень споживання всієї бутильованої води в Україні на 58% нижче середньоєвропейського. За рік українець в середньому випиває 41 літр бутильованої води, а житель ЄС – майже сто літрів.

У цілому ринок бутильованої мінеральної води в нашій країні консолідований, на ньому присутні сильні національні бренди. За даними роздрібного аудиту компанії АСNielsen Ukraine, п’ятірка найбільших виробників сукупно утримує близько 61% ринку. Лідером галузі є компанія IDS Group Ukraine (торгові марки «Миргородська», «Моршинська», «Трускавецька Аква-Еко», «Трускавецька кришталева», «Домашня з Трускавця», «Старий Миргород», «Сорочинська», «Аляска», « Боржомі »), далі слідують компанія Coca-Cola (бренд BonAqua),« Оболонь »(ТМ« Прозора »,« Аквабаланс »,« Оболонська »),« Ерлан-Біола »(« Знаменівська »,« Вода Біола »,« Каліпсо »,« Два океани ») і« Українські мінеральні води »(« Поляна Квасова »,« Свалява »,« Лужанська »,« Куяльник »,« Тонус-Кисень »).
Всього в нашій країні понад 200 компаній виробляють бутильовану воду. До речі, основною світовою конкурент Coca-Cola компанія PepsiCo в сегменті бутильованої води у нас поки не представлена, тоді як на російському ринку води лідирує саме PepsiCo зі своїм брендом Aqua Minerale.

Що стосується зарубіжних виробників, то їх частка на українському ринку мінеральної води невелика (сукупно вони займають близько чотирьох-п’яти відсотків ринку). Основним постачальником мінералки в Україну є Грузія з її знаменитою маркою «Боржомі» (на наш ринок її поставляє компанія IDS Group Ukraine). У нашій країні також присутні бренди з Росії («Нарзан», «Єсентуки»), Франції (бренди Perrier, Vittel і S.Pellegrino корпорації Nestl?, а також Evian), Італії (Alpica Still, Fiuggi). Їхня продукція в основному представлена ??в преміальному сегменті (від 9,50 гривні за пляшку об’ємом 0,5 літра «Боржомі» до 12,3 гривні за Evian; Perrier коштує ще дорожче – близько 14,10 гривні за пляшку об’ємом 0,33 літра) . Українські виробники мінеральної води воліють працювати в нижньому (до чотирьох гривень за літр) і середньому (до шести гривень) цінових сегментах.

На експорт мінводи припадає не більше одного відсотка від загальних обсягів виробництва. Найбільшим експортером (понад 80% від загального обсягу вивезення) є компанія IDS Group, що поставляє свою продукцію в Росію, країни СНД і Прибалтики.

Сходити попити по-великому

Одним з найбільш перспективних сегментів водного ринку його учасники називають HOD (home and office delivery – доставка в будинок і офіс). Питна вода в об’ємній упаковці (від 18,9 літра) присутня в портфелі всіх великих вітчизняних виробників. У минулому році обсяг ринку HOD склав, за даними експертів, 12500000 бутлів на суму близько 350 млн гривень. Виробники пропонують питну воду на будь-який смак. Вона може бути слабомінералізованої з природних джерел, артезіанської очищеної, зм’якшеної, збагаченої йодом, киснем, демінералізованою.

Зараз у структурі продажів води з доставкою переважають офісні клієнти, частка яких досягає 80-90%. Це пов’язано з більш високою платоспроможністю компаній у порівнянні з домогосподарствами. «Основними клієнтами, які користуються послугами з доставки води, є великі компанії (від 50 співробітників і більше). Вони споживають 65 відсотків від загального обсягу води в 19-літрових бутлях. Що стосується домогосподарств, то як правило HOD-сервісом користуються сімейні люди у віці 25-45 років із середнім рівнем доходу або вище середнього. У столиці ця послуга затребувана у семи відсотків домогосподарств, в інших великих містах – у чотирьох-п’яти відсотків. І цей сегмент стрімко зростає », – розповідає директор з розвитку компанії« Небесна Криниця »Євгенія Кривонос.

Найвищі обсяги реалізації питної води припадають на міста-мільйонники, де проблема якості води стоїть найгостріше. Так, минулого року сукупна частка мегаполісів в структурі продажів склала 60-65%. Пальму першості з розвитку HOD-бізнесу утримує столиця. До речі, в Києві ціни на воду найвищі (в середньому на 20-30% вище), що обумовлено більш високими витратами компаній на доставку, зарплату персоналу, оренду складських приміщень. За даними компанії «Небесна Криниця», в столиці працює близько 55 компаній з доставки води. Більше половини київського ринку займають п’ять великих гравців: «Небесна Криниця», «Чиста вода», IDS Aqua Service (входить в корпорацію IDS Group Ukraine), «Субос», «Райське джерело». Ці компанії активно освоюють і регіони. Міжнародних брендів на українському HOD-ринку немає, і найближчим часом у цьому сегменті не очікується появи нових сильних гравців.

  Article "tagged" as:
  Categories: