The Economist: один долар має коштувати 4 гривні, а не 8 в Україні

Февраль 02 20:05 2013

Гривня недооцінена до американського долара, а її справедлива ціна становить 4,35 гривні проти нинішніх більше 8 гривень.
Про це свідчить дослідження журналу Economist, який оцінює адекватність вартості валют на базі порівняльної купівельної спроможності в різних країнах і вартості бутерброда «БігМак» в мережі «Макдональдс».

Згідно з прийнятим у дослідженні курсом гривні до долара, «Біг Мак» в Україні коштує 2,33 долара (19 гривень) у порівнянні з його максимальною вартістю понад 9 доларів у Венесуелі і близько 1,7 долара в Індії, де він коштує дешевше.

У США цей бутерброд на початку 2013 року коштував 4,4 долара, в Китаї — 2,6 долара, в Росії — 2,4 долара.

У сусідній з Україною Польщі «БігМак» коштує 2,9 долара, тоді як у країнах зони єдиної європейської валюти — 4,9 долара, у Великобританії — 4,25 долара.

Індекс «Біг Мака» свідчить, що валюти близько половини з більш ніж 60 досліджуваних країн недооцінені до долара, а завищений курс — в 11 державах, лідером серед яких є Венесуела.

Її національний болівар, відповідно до індексу, переоцінений майже на 110%.

Найбільш недооціненою валютою є індійська рупія, яка повинна коштувати на 60% більше.

Українська гривня недооцінена приблизно на 47% на тлі заниженою на 45% вартості російського рубля і на 30% — польського злотого.

Як відомо, журнал Economist створив «Індекс Біг Мака» в 1986 році, щоб відслідковувати адекватність вартості національних валют на базі теорії паритету купівельної спроможності, згідно з якою в кінцевому підсумку всі товари в усьому світі повинні коштувати однаково.

Ряд економістів вважають неадекватною таку оцінку курсів, оскільки ціна бутерброда не відображає чимало важливих факторів, які не враховуються при визначенні цього індексу.

  Article "tagged" as:
  Categories: