Держава гарантує народу право на рабську працю

Февраль 01 19:12 2013

Минулий рік збагатив українське законодавство на 52 закону, десятки законопроектів пройшли перше читання. Серед них і проект Трудового кодексу України (МКУ), який планували затвердити ще восени, однак перенесли на 2013 р. Швидше за все, відклали через парламентських виборів, оскільки норми, що містяться в цьому кодексі, грубо перекреслюють передвиборну риторику про «покращення життя вже сьогодні «. Чимало новел, що регулюють відносини роботодавців і найманих працівників, суттєво ускладнять життя останніх, призведуть до значного її погіршення не тільки сьогодні, але й на багато років вперед.

Законопроект довго лежав під сукном, а потім стрімко, ніби за помахом чарівної палички, пройшов перше читання. Є підозри, що так само спонтанно відбудеться і голосування за прийняття МКУ. Експерти, правозахисники, профспілкові діячі стверджують, що законопроект не погоджували з громадськими організаціями, не було проведено жодного публічного обговорення, презентації або дискусії.

Важливо і те, що законопроект вже готовий до другого читання, але його так і не представили на розгляд
Міжнародної організації праці. (Для трудового законодавства це своєрідна Венеціанська комісія.)

Чи не тому, що КТУ вже охрестили кодексом для поневолення, оскільки ряд статей істотним чином погіршить умови праці багатьом категоріям найманих працівників. Найстрашніше те, що нововведення ігнорують право людини не тільки на відпочинок, але й охорону здоров’я.
— Чому наукові експерти не «зарубали» статті законопроекту, які несуть загрозу здоров’ю людей? -З цього запитання почалася наша розмова з директором Інституту медицини праці НАМН України, академіком Юрієм Кундієвим.

— Коли стало відомо про те, що готується законопроект Трудового кодексу, вчені сподівалися, що їм запропонують долучитися до цієї роботи, адже у них є чимало наукових досліджень, що стосуються професійних захворювань, гігієни праці і т. п. Ряд академічних інститутів давно займається цими проблемами , їх рекомендації включені в багато державні акти. Час йшов, до нас ніхто не звертався. Знаючи, що робота над проектом триває, ми проявили ініціативу і запропонували законодавцям свої послуги в якості експертів. На мій подив, надійшла відповідь, що експертиза уже проведена, наукові консультації не потрібні. Тоді ми взяли проект Трудового кодексу України, вивчили і підготували свої зауваження та пропозиції, які стосуються передусім здоров’я людини. Більшість статей законопроекту порушують це право.

— Які норми Трудового кодексу найбільше обурюють?

— Збільшення тривалості робочого дня з 8 до 12 годин. Скорочення часу на відпочинок між змінами до
12:00. Там, на жаль, багато неприємних сюрпризів.

Стаття 143 МКУ дозволяє встановити фактично необмежену тривалість робочого дня і тижня. Найбільше дискусій у наукових колах викликав теза про збільшення робочого часу з нинішніх 40 годин на тиждень до 48.

  Article "tagged" as:
  Categories: