Валюті відкрили кордон в Україну

Январь 23 08:32 2013

У Нацбанку встановили новий порядок переміщення валюти через кордон України, який дозволяє фізособам-нерезидентам не показувати джерело походження коштів.

У юридичних осіб також більше не будуть вимагати банківські виписки при виведенні валюти з країни. Експерти відзначають, що нові правила збільшать надходження в країну готівкових коштів сумнівного походження, власників яких зацікавлять високі ставки депозитів в українських банках. Однак вони також полегшать наступний виведення коштів через юридичних осіб.

Фізичні особи-нерезиденти та юридичні особи зможуть ввозити готівкову іноземну валюту в Україну без наявності документів, що підтверджують її зняття з банківських рахунків. Не знадобляться ці документи і при вивозі валюти. Про це йдеться в постанові N312, яким НБУ змінив правила переміщення готівки і банківських металів через митну територію України. Цей документ був зареєстрований в Мін’юсті 14 серпня.

Ці зміни регулятор здійснив під виглядом боротьби з готівковим обігом коштів. «Враховуючи загальносвітову тенденцію швидкого розвитку безготівкових платежів, що характеризує рівень розвитку ринкових відносин, заходи Нацбанку сьогодні спрямовані на зростання безготівкових розрахунків в Україні, — заявила начальник управління методології валютного регулювання НБУ Людмила Чепінога. — Тепер фізична особа-нерезидент має право вивозити з України готівку в сумі, що перевищує 10 тис. євро, тільки в тій кількості, яка була ним раніше ввезено та письмово задекларовано митному органу «.

Вимога письмового декларування фізичними особами, як резидентами, так і нерезидентами, ввезення / вивезення сум готівкових понад 10 тис. євро існує з 2008 року. «Основне нововведення — необов’язковість пред’явлення джерела походження коштів нерезидентом при ввезенні валюти в Україну», — вважає голова правління Астра Банку Михайло Власенко. Таким чином, фізособа-нерезидент зможе ввезти в Україну навіть кошти, отримані за кордоном нелегально. Однак він не зможе вивезти більше, ніж ввіз. Тому вивіз валюти в більшій мірі полегшується для представників підприємств. «Юридична особа зможе ввозити та вивозити з України валюту без документів, що підтверджують її зняття з рахунків банків, лише на умови письмового декларування суми в митних органах, — пояснив керуючий партнер юридичної фірми» Лавринович і партнери «Максим Лавринович. — Ці зміни не полегшують роботу контролюючих органів при контролі ввезення валюти в Україну «.

Експерти звертають увагу на те, що нововведення не випадково впроваджуються під час виборчої компанії. «Всі знають, що на вибори завжди завозиться» чорний нал «. Тепер будь Іван Іванович провезе у валізі-яку суму, — розповів один з юристів. — Наскільки це відіб’ється на обсязі тіньового ринку країни, на якому і так обертається десята частина світового обсягу готівки доларів, подивимося в найближчі місяці «. При цьому якщо ввезення валюти можуть здійснювати фізособи, то в подальшому її вивіз можуть здійснювати юрособи. Ці зміни здивували банкірів, оскільки зараз НБУ перевіряє банки на предмет ввезення ними валюти в країну і обліку продажу її резидентам. У ряд установ уже були направлені зауваження.

Втім, експерти вважають, що нові правила НБУ позитивно відіб’ються на притоці валюти в країну. «Нацбанк таким чином говорить: запрошується валюта на територію України. Зміни також спростять привоз засобів гастарбатерамі, які звернуться за допомогою до фізособам-нерезидентам, — говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — В якому випадку відбувається стимулювання приватних осіб до того, щоб ввозити значні суми з країн СНД. Щоб заможні люди СНД привозили сюди більше валюти і витрачали її, а також залишали її тут на депозитах, ставки по яких вище, ніж у тій же Росії «. За даними агентства Thomson Reuters, середня ставка депозитів у гривні для фізосіб в 20 найбільших банках становить 18% річних, тоді як в 10 найбільших російських банках середня максимальна ставка вкладів в російських рублях — всього 10,5%.

Менеджери українських банків з російським капіталом розповідали «Комерсант», що на їх рахунках багато грошей російських клієнтів саме через високі ставки місцевого ринку. При цьому останнім часом основна сума надходять від них коштів не конвертується в гривню, а розміщується на доларових або рублевих рахунках. На думку Олександра Охріменка, в цьому році значного припливу готівкової валюти не станеться, а в наступному нерезиденти можуть ввезти додатково $ 0,5 млрд.

  Article "tagged" as:
  Categories: