Безкоштовна медицина закінчилася: медики братимуть гроші

Декабрь 08 10:30 2012

Анонсований прямо напередодні виборів «соціальний» проект обіцяє українцям можливість отримання «безплатної медичної допомоги у відповідності з європейськими стандартами». Якщо документ буде прийнятий цієї осені, то вже з 2013 р. в країні почнеться побудова трирівневої системи медичного страхування. До неї увійдуть обов’язкові солідарна і накопичувальна, а також добровільна системи медстрахування.

У перші два рівні передбачається також залучити практично все працездатне населення: від громадян, які працюють на умовах трудового договору, до приватних підприємців і учасників фермерських та кооперативних господарств. Третій же рівень — придбання недержавних страховок — залишиться справою добровільною.

Наріжним каменем солідарної системи ОМС стане Фонд медичного страхування. З цього «грошового мішка» будуть проводитися виплати застрахованим в рамках програми обов’язкового медстрахування, щорічно затверджуваною Кабміном. Громадяни почнуть отримувати мінімальну страхову виплату на оплату медпослуг кодирование, включаючи екстрену медичну допомогу (в тому числі при амбулаторно-поліклінічному та плановому стаціонарному лікуванні), планове лікування, забезпечення передопераційного та післяопераційного періодів, проведення вакцинації, діагностику і т. д.

Фонд також повністю або частково буде компенсувати втрачений заробіток при втраті працездатності, виплачувати одноразову допомогу потерпілим на виробництві або членам їх сімей, пенсії по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника, нараховувати соцдопомогу і пр.

Друга частина «зобов’язалівки» — накопичувальна система загальнообов’язкового медстрахування — передбачає створення Накопичувального страхового фонду. Його завдання — акумулювати на своїх рахунках страхові внески, які згодом стануть використовувати для оплати договорів довічного медичного страхування (передбачають виплати при досягненні застрахованою особою пенсійного віку) або інших виплат.

Функцію наповнення обох фондів покладуть на роботодавців (підприємства, незалежно від форми власності та видів діяльності), об’єднання громадян, страхувальників-фізосіб. За непрацездатних українців страховку буде оплачувати держава. Після створення Фонду медстрахування інші аналогічні структури — Фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності — ліквідують.

«По суті законопроект запроваджує новий вид нарахувань на фонд заробітної плати, за рахунок яких буде створено централізований фонд. Оплата медпослуг в лікувальних установах, яка буде їм здійснюватися, практично замінить систему соціального страхування, діючу зараз в країні», — пояснює заступник голови правління НАСК «Оранта» Володимир Мушинський.

Жодна з категорій страхувальників не зможе претендувати на пільги або відкрутитися від сплати страхових платежів. Внески до фондів будуть перераховуватися одночасно з одержанням роботодавцями коштів на оплату праці, або платежі стануть стягувати з виручки підприємств від реалізації товарів (послуг). Розмір страхових внесків стане затверджувати Верховна Рада з подачі Кабміну. Але витрати підприємств на страхування однозначно виростуть.

«Розмір страхових внесків, швидше за все, буде більше, ніж нинішні відрахування до Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та Фонд соціального страхування. Не виключено, що це спровокує збільшення кількості зарплат» в конвертах «, — прогнозує начальник відділу андеррайтингу і методології Центру особистих видів страхування СК «Allianz Україна» Наталія Алексенко.

За задумом законодавців, впровадження в Україні обов’язкового медстрахування має підвищити якість роботи вітчизняних медустанов, обсяги фінансування яких повинні вирости. Однак питання контролю якості та експертизи роботи клінік залишився за рамками закону, так що страховики побоюються, що додаткові кошти, які теоретично повинна отримати вітчизняна медицина, «розчиняться», не доходячи за призначенням.

«У законопроекті немає конкретного змісту самої програми ОМС. Через це неможливо зрозуміти систему управління фінансовими потоками. У підсумку для споживачів виникає додатковий ризик: вони не зможуть бути впевнені, що задекларований обсяг медичних послуг їм нададуть», — наголошує заступник генерального директора СК «Нафтагазстрах» Наталія Придачук.

До того ж фінансисти не виключають, що після прийняття закону українцям все одно доведеться доплачувати за будь медпослуги, які не покриються страхуванням. «Безоплатну надання меддопомоги буде поширюватися тільки на затверджений мінімальний перелік послуг. Це означає, що надання інших послуг стане здійснюватися на платній основі», — допускає Наталія Алексенко.

Впровадження обов’язкового медстрахування в наступному році страховики вважають нездійсненним завданням. Щоб система була ефективною, потрібно провести величезну попередню роботу: реорганізувати медустанови, розробити та затвердити стандарти медпослуг, створити єдиний перелік цін і тарифів, прописати відповідальність лікарів, права медичних працівників та пацієнтів і т. д. За різними оцінками, на це знадобиться не менше двох років.

Вічні схеми

Гучний скандал, пов’язаний роботою Тендерної палати України, розгорівся в 2007 р.: Інна Богословська звинуватила першого віце-президента ТПУ Антона Яценка у використанні корупційних схем для отримання незаконного прибутку у великих розмірах. Жодна державна закупівля тоді не могла бути здійснена без «консультаційних послуг» його організації, і її щомісячний дохід оцінювали в 300 млн грн.

Про неофіційних же заробітках г-на Яценко та Тендерної палати складалися справжні легенди: по одним чуткам, середній розмір «подяки» компаній, які вигравали тендери і отримували великі держзамовлення, становив 10-15% суми, за іншими — всі 20-25%. Скасували ТПУ лише в березні 2008 р.

  Article "tagged" as:
  Categories: