Уже й до вчителів добралися в боротьбі з корупцією

Апрель 12 11:59 2012

Працюю вчителем в одній із шкіл Рівного. Керівництво нашого навчального закладу вимагає, щоб ми заповнювали декларації за 2011 рік. Чи законною є така вимога?

Василь К., м. Рівне

На прохання редакції нашому читачеві відповідає керів­­ник центру права Рів­ненського КВУ Микола ГЛОТОВ:

– Віднедавна багатьох українців – державних службовців, посадовців місцевого самоврядування, директорів шкіл та їхніх заступників, керівників інших закладів, що фінансуються з державного або місцевого бюджетів, попросили до 1 квітня заповнити декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Такий обов’язок на них покладено згідно із Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Ця вимога є окремою від того декларування доходів, яке для певних осіб передбачає здійснювати Податковий кодекс. Це стосується, зокрема, Президента України, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра, міністрів, Голови СБУ, Генпрокурора, Голови Нацбанку, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, військових посадових осіб Збройних сил України, суддів, членів ЦВК та інших. Повний перелік таких осіб міститься в пункті 1 та підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 4 Закону «Про засади запобігання та протидії корупції».

Однак зазначена стаття 12, яка зобов’язує вказаних осіб подавати декларації, набрала чинності лише з 1 січня 2012 року. Пункт 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачав, що у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік відомості про витрати надаються з дня набрання чинності цим Законом. Тобто з 1 липня 2011 року. Проте цей пункт Конституційний Суд України своїм рішенням від 13 березня 2012 року визнав неконституційним.

Щодо ситуації з учителями, то ця проблема виникла через лист Міносвіти України №1/9-227 від 27 березня 2012 року. Саме в ньому йшла мова про потребу заповнити такі декларації тим, хто в 2011 році входив до складу комісій з державної підсумкової атестації. Однак іншим своїм листом №1/9-246 від 2 квітня 2012 року цей лист міністерство відкликало. Це також пов’язано зі згаданим вище рішенням Конституційного Суду.

Водночас питання, потрібно буде чи ні в 2013 році вчителям, які входять або входитимуть у цьому році до складу комісій з державної підсумкової атестації, подавати декларації згідно із Законом «Про засади запобігання та протидії корупції», залишається спірним. Адже не зрозуміло, чи можна в зазначеній ситуації вважати вчителя посадовою особою в розумінні підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 4 вказаного Закону. В такому разі варто звертатися за роз’ясненням до Міністерства юстиції України або ж просити Конституційний Суд розтлумачити цю норму.

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.