Купити неможливо обійтися

Апрель 05 09:39 2012

Де поставити кому в ціновому питанні, диктує ринок

Великдень наближається, а разом із ним найімовірніше ми отримаємо не лише приємні миті духовного піднесення та спілкування з рідними, а й цінові «сюрпризи» в торговій мережі. Щоправда, експерти запевняють, що підстав для подорожчання продуктів у найближчі тижні немає. Водночас не приховують, що ціну завжди визначає ринок. Тож не виключено, що окремі його учасники скористаються нагодою заробити напередодні свят.

Великодній кошик – на третину дорожчий
Такі передсвяткові періоди чи не найкращі для торговців, тим більше для тих, хто займається продовольчими товарами. Ну як не заробити на любові українців до смаколиків та на бажанні прийняти гостей якнайкраще, тобто за щедро накритим столом? Накручування цін перед святами повторюється щороку, і щороку ми змушені переплачувати за м’ясо, рибу, яйця, перші весняні овочі та інші обов’язкові для святкового столу продукти. Ось уже й сьогодні чуємо від торговців на ринку про майбутнє подорожчання. Кажуть, що за продукти до святкового столу доведеться викласти на 20-30% більше, ніж кілька тижнів тому.

Експерти зазначають, що підстав для істотного збільшення вартості продовольчих товарів немає, а цінова ситуація наразі стабільна.
– За останній місяць суттєвого зростання цін не було, деякі товари подорожчали максимум на 1-2%, – розповідає заступник начальника головного управління економіки Рівненської ОДА Іван Яремчук. – Ціни на крупи, сало, сметану та інші продукти не змінилися. На кілька копійок подорожчали капуста і морква. А порівняно з сусідніми областями у нас дешевші гречка, рис, яловичина, м’ясо птиці. Маємо непогані запаси основних продуктів, тож підстав для значного зростання ціни немає. Ми не виключаємо незначного сезонного подорожчання окремих продуктів. Це стається тоді, коли закінчуються запаси, приміром, овочів чи фруктів торішнього врожаю. Тож щоб уникнути дефіциту, у торгову мережу завозиться імпортний продукт за вищою ціною. Із збором нового врожаю ціни знову знижуються.

Схожої думки дотримуються і виробники продовольства. Кажуть, що не можуть «штучно» ціни піднімати, адже їх суворо контролюють. Виробник мусить продавати не дорожче від встановленої граничної ціни.
– Наша компанія не така велика, є набагато більші виробники, які задають тон на ринку. Але говорити про підвищення цін немає підстав, – зазначає керівник агрокорпорації «Крупець» Володимир Варфалюк. – Вважаю, що яйця, курятина, цукор не повинні значно подорожчати. Ціна зростає, коли є нестача того чи іншого продукту, нині ж ситуація – протилежна. Я б не радив споживачам закуповуватися наперед, бо ціни можуть змінюватися. Інше питання, що продукція часто потрапляє до споживача не безпосередньо від виробника, а через посередників, торговців, перекупників. А ті можуть накручувати ціну так, як вважають за потрібне. На жаль, торговців на риках ніхто не контролює.
Тому й зростає ціна перед святом, згодом вона опускається, але все одно буває вищою, ніж до подорожчання.

Не заправиш – не поїдеш

Ще один стратегічний продукт, який традиційно дорожчає навесні, – пальне. Ціни на нього вже почали поступово повзти догори, однак експерти кажуть, що справжній сезонний стрибок вартості почнеться згодом. А нинішнє підвищення пояснюють подорожчанням нафти на світових ринках.

– Роздрібні ціни в останні дні стабілізувалися, – прокоментував ситуацію координатор торгової марки «Олас» Віталій Першогуба. – У більшості мереж вони невисокі, адже там реалізують залишки пального. Справжнє сезонне збільшення попиту і, відповідно, подорожчання ще не почалося. Його можна очікувати після покращення погоди та початку повноцінних весняних польових робіт. Сьогодні маємо ситуацію, коли дизпаливо в роздрібі – недооцінене, тобто невдовзі буде дооцінюватися і може зрости в ціні. Порівняно з початком року нафта подорожчала на 16%, пальне ж подорожчало не так суттєво. Наприклад, цьому підвищенню відповідала б ціна на дизпаливо у 11,2 гривні, а на 95-й бензин – 11,80. Коли вартість пального дійде до цього рівня, вона відповідатиме світовим цінам на нафту. Щоправда, в останні тижні є передумови для подешевшання нафти.

Безпідставно чи обґрунтовано, нас усе одно чекають більші ціни. Вони ростуть десь поступово, десь різко. Так чи інакше, але доведеться із цим миритися або ж коригувати споживання. Бо ж зарплати і доходи більшості громадян навряд чи підтримають тенденцію до сезонного зростання.

Наталія КОРКОШ

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.