Громадські активісти боротимуться проти кризи демократії в Україні

Март 28 09:10 2012

Громадські організації сформували свою позицію та виробили пропозиції щодо протидії тенденціям згортання демократії, які останнім часом простежуються в нашій державі. Такого результату було досягнуто на IV Форумі Громадянської Асамблеї України «Криза демократії в Україні. Позиції громадянського суспільства», який нещодавно відбувся в Києві. Про результати Форуму на прес-конференції розповів один з його учасників, голова правління РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький.

В заході взяли участь близько 400 делегатів – представників громадських організацій та ініціативних рухів з усієї України.

Ключовими питаннями Форуму стали: забезпечення прозорих та чесних парламентських виборів-2012, вплив громадянських організацій на процес підготовки нової Конституції України та вироблення і поширення кращих практик самоорганізації громадян. По кожному з цих питань у результаті була прийнята відповідна заява.

Делегати Форуму визнали, що протягом останніх трьох років в Україні рівень дотримання прав людини і основоположних свобод та захисту і реалізації їх інтересів суттєво погіршився. Блокується впровадження правових норм, які стимулюватимуть розвиток громадянського суспільства, самоорганізації громадян, механізмів контролю суспільства за владою. Натомість тривають спроби обмежувати права і свободи громадян, зокрема, право на мирні зібрання. В цьому контексті позитивом і прикладом успішних спільних дій громадських активістів можна назвати прийнятий у цілому Верховною Радою 22 березня цього року законопроект № 7262-1 «Про громадські об’єднання».

Вибори народних депутатів України 2012 року стануть контрольним випробуванням політичних та громадських еліт відданості демократичним цінностям, зокрема, свободи слова та волевиявлення. Від прозорості, справедливості та конкурентності майбутніх перегонів залежить легітимність законодавчої гілки влади в очах громадян України, майбутній вектор розвитку країни. Тож Громадянська Асамблея України закликає владу, опозицію та виборців бути свідомими того, що відповідальність за «відкат» від демократичних норм буде покладено на всіх суб’єктів виборчого процесу.

Учасники Форуму засудили будь-які спроби маніпуляції Конституцією та намагання використати конституційну реформу в корисливих чи вузькополітичних інтересах якоїсь групи осіб. Тому громадські активісти рекомендують Президенту України ініціювати внесення змін до ст. 154, 155, 156 Конституції України, що передбачатимуть скликання установчих зборів – Конституційної Асамблеї для підготовки та схвалення нової Конституції України, делегати якої не будуть мати права обиратись до будь-яких органів державної влади протягом 10 років і тому ухвалять основний закон не для себе чи своїх партій, а для громадян.

«Результатом Форуму стала не лише оцінка нинішньої ситуації в країні, а й об’єднання зусиль дієвих громадських організацій для впливу на найважливіші суспільні процеси й ефективної взаємодії з владою, – каже Олексій Горецький. – Ми також закликаємо інші організації, мережі, ініціативи, аналітичні центри та експертів, всіх громадських активістів, всіх, хто хоче жити в Україні – справжній демократичній державі – приєднуватися».

Святослав Дубов, інформаційний відділ РОГО КВУ

Наша довідка: Громадянська Асамблея України (ГАУ) – найбільша в Україні громадянська мережа, що об’єднує понад 400 громадських та експертних організацій з усіх регіонів. Заснована навесні 2007 року провідними ГО України. ГАУ надає національні та регіональні майданчики для дискусії та консолідації громадянських об’єднань. В основі діяльності ГАУ лежать принципи відповідальності, відкритості, об’єктивності, солідарності та незалежності від політичних позицій учасників. Діяльність Громадянської Асамблеї України підтримує Міжнародний фонд «Відродження».

Заяви, які були прийняті на IV Форумі Громадянської Асамблеї України «Криза демократії в Україні. Позиції громадянського суспільства» 22 березня в Києві:

Заява щодо дотримання прав людини і основоположних свобод та розвитку громадянського суспільства — http://gau.org.ua/node/598

Заява щодо виборів народних депутатів України у 2012 році — http://gau.org.ua/node/596

Заява щодо конституційної реформи та Конституційної Асамблеї — http://gau.org.ua/node/595

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.