Рівнян навчали робити ляльки-мотанки

Март 27 11:59 2012

Майстер-клас з виготовлення ляльок-мотанок відбувся днями у Рівному. Чоловіки й жінки опановували мистецтво створення оберегів, які мають тисячолітню історію. Своїм досвідом та знаннями виготовлення мотанок поділилися рівненська майстриня Лариса Кітова.

Точної дати, коли з’явилися ляльки-мотанки, немає. Але відомо, що вони існують ще з часів матріархату. Підтвердженням цього є те, що чоловіків-мотанок практично немає, а якщо такі й робилися, то були значно меншими за жіночі аналоги.

– Лялька-мотанка – це архетипне явище, в якому закодоване життя. Вона була своєрідним помічником людини, навчала її жити. А відтак для кожного віку виготовлялися відповідні ляльки-мотанки, – розповідає історію ляльки Лариса Кітова.

Для виготовлення ляльки-мотанки застосовували лише натуральні матеріали. Для роботи не можна використовувати голки, та й ножиці – лише у крайньому разі. Створюють українську ляльку-мотанку за певними правилами: вона не має обличчя, щоб через очі не вселилися злі сили. Замість нього часто вимотувався обереговий хрест – символ сонця, життя, добра. Шити дозволялося лише костюм, кожна деталь якого сама була оберегом.

За словами майстрині, сьогодні існує безліч видів мотанок – Берегиня-годувальниця, Княгиня-бажаниця, Зерновушка, Пеленашка, Трав’яничка. Але всі вони виконують одну роль – приносять у родину добро, злагоду, любов і достаток.

Марина ФУРС


write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.