Це моє місто…

Март 22 08:08 2012

Тут усе інакше, ніж у звичайній школі. Навіть на перервах учні не гасають коридорами, мов шибайголови, а радісні й одухотворені, спілкуються про щось важливе і цікаве. Тут звідусіль лунає музика. У Рів­ненській дитячій музичній школі № 2 ця тремтлива й урочиста атмосфера натхнення зажевріла і світиться вже майже сорок років. Як усе ж пощастило Рівному, що для наших маленьких музикантів наприкінці вісімдесятих встигли її збудувати: красиву, простору, сучасну. Спеціально спроектована музична школа, така, як на вул. Островського, 13-а, – насправді рідкість.

Добра половина занять у школі – індивідуальні. Лише учень, концертмейстер і викладач.

– Не викладач, а педагог: збагніть відмінність! – поправляє мене директор школи Сергій Климчик. – Педагог не тільки вчить – він ніби бере учня за руку і дбайливо веде. Допомагає зробити в музиці найперші кроки, а потім далі й далі – щоб зміг осягнути майстерність і сенс. Ну, справді, не може ж учитель зіграти за учня. Показати – так, допомогти проінтонувати твір – обов’язково. Але дитина все повинна зробити сама.

У другій музичній школі і справді хороші педагоги. Олена Кальмук, Надія Чіпуріна, Алла Косих, Жанна Марченко, Олена Лещук, Микола Сернюк, Людмила Пустовіт, Олена Огонь – їхні імена в місті на слуху. Й не тільки тому, що без виступів маленьких талантів і музичних колективів школи не обходиться жодне міське свято і що кожен із нас чув ці імена під час концертів, музичних конкурсів і фестивалів, убо­лівав за їхніх вихованців на «Бурштинових нотках». Майже кожен із батьків, коли в дитини настає вік обирати: музика, спорт, малювання, танці, гуртки або вулиця, часто чують ці прізвища від друзів чи добрих знайомих. Кожному радять: «Ведіть тільки до них».

…а це в ньому я

Директором другої музичної школи Сергій Климчик працює неповний рік. А взагалі-то він віддав їй 18 найкращих років свого життя. Хоча «віддав» – визначення щодо нього зовсім невдале. Авжеж: прожив!

Сергій Васильович – гарний трубач. Встиг повчитися в самого Бориса Козлова. Відслужив у війську, закінчив інститут мистецтв. А 1994-го прийшов педагогом по класу труби до другої музичної школи. Те, що ця робота вагома і варта, щоб стати сенсом життя, відчув одразу.

– Зараз не найлегші часи для музики, – розмірковує він. – Батьки не за всім встигають, а то й не розуміють, що синові чи доньці потрібна ще й естетика. Музична школа – як острівець, на якому дитина долучається до прекрасного. А якщо ще й стане хорошим музикантом!..

Звісно, професійними виконавцями бути не всім. Сергій Васи­льович каже, що лише один із десяти випускників пов’язує майбутнє з музикою. Але вміння і потреба творити залишаться в кожного назавжди.

– Наші вихованці – цілеспрямовані, працелюбні й дуже позитивні, – переконаний молодий директор. – Фестивалі, конкурси, концерти, творчі поїздки Україною чи за кордон, підготовка до відповідальних виступів – це для них не стрес, а майже будні. На щастя, не сірі, а динамічні, барвисті, насичені. Таланти розкриваються не тільки в музиці. Граючи соло, дитина стає самостійною, а в оркестрі мусить відчути і втілити гармонію спільну.

Цікаво, що учні в шкільних колективах музикують пліч-о-пліч із педагогами. Дуже швидко навчаються відрізняти авторитет від авторитарності. Уявіть лише, яка висока «планка» постає при цьому перед учнями. І якщо не музикантами, то науковцями, лікарями, вчителями чи бізнесменами вони виростуть найкращими. А го­ловне, матимуть тонке сприйняття краси й добра…

У Сергія Васильовича, аби займатись улюбленою трубою, поменшало часу. Хоча він, як і раніше, встигає на репетиції аж двох учнів­ських колективів. Натомість йому доводиться знаходити можливості придбати інструменти, приводити до ладу то класи, то дах, то сцену. І, що б ви думали… Він, хоч і не забуває про перспективи, щоразу радіє цій рутинній «нефаховій» роботі. Нехай, каже, колегам і учням залишиться більше часу для головного. Для музики.

Сергій СНІСАРЕНКО

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.