Профілактика без ліків у рамках шкільної програми

Март 22 07:55 2012

Можливість жити і бути щасливим перш за все дає здоров’я. Сьогодні ми маємо парадоксальну ситуацію, коли дитина приходить у перший клас здоровою, а закінчує школу хворою, маючи один-два медичні діагнози. Домінуючими стали хвороби цивілізації, викликані емоційними факторами, техногенними та екологічними проблемами. Переважно вони набуваються у школі, адже це життєвий простір дитини, в якому вона проводить майже 70 відсотків свого часу. Саме тут повинні давати знання і вміти організовувати життя, берегти і поліпшувати здоров’я дитини. Тим часом батьки все частіше скаржаться, що стоять перед вибором: знання чи здоров’я. Чи можливо поєднати ці два важливі поняття? Наша розповідь про те, як це робить педагогічний колектив ЗОШ № 4, де створено модель навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю».

У приміщенні старої будівлі школи, яку колектив учителів і батьків із усіх сил старається зробити привабливою для навчання й формування здорового способу життя дітей, навчається 301 учень. Творче кредо педколективу – вислів Василя Сухомлинського «Турбота про здоров’я нації – це найважливіша робота». І всі працюють так, щоб зберегти здоров’я дітей під час навчального і виховного процесів, вчать їх бережливо ставитися до цього найбільшого скарбу щодня, щогодини.

У 2003 році колектив узяв участь у конкурсі-захисті моделі навчального закладу школи сприяння здоров’ю й потрапив у пілотний проект Європейської мережі «Школи сприяння здоров’ю». Відтоді заклад підтверджує цей статус, а в 2006 році у Всеукраїнському конкурсі «100 кращих шкіл України» став лауреатом у номінації «Школа сприяння здоров’ю».

Троє педагогів здобули призові місця за підсумками 2011 року у всеукраїнському конкурсі «Цікава школа». Перше місце за роботу «Життєвий шлях Василя Симоненка та його поезія «Лебеді материнства» – взірець синівської вдячності, поваги до матері та любові до Батьківщини» в номінації «Нетрадиційний урок» здобула вчителька української мови та літератури Валентина Опольська. Друге місце в номінації «Нетрадиційне заняття гуртка» за роботу «Я» у спілкуванні» посіла керівник гуртка «Пізнай себе» Ірина Цехмейструк. А директор школи Наталія Іванець виборола третє місце в номінації «Найоригінальніший навчальний заклад» за проект громадського захисту діяльності навчального закладу «Думаємо про майбутнє, дбаємо про майбутнє, бачимо майбутнє».

Ці та всі інші педагоги ЗОШ № 4 велике значення надають валеологізації навчально-виховного процесу, психологічній і педагогічній підтримці дітей, фізичному вихованню та спортивно-оздоровчій роботі, вихованню через довкілля. Здоровий спосіб життя в учнів тут формують на всіх без винятку уроках, через гурткову роботу, дні здоров’я, фестивалі, шкільний конкурс «Шлях до здоров’я», клубні форми учнівського врядування: екоцентр «Планета», євроклуб «Надія», «Здоровичок» тощо.

– Кожен захід у рамках цієї роботи, – каже директор Наталія Іванець, – залишає в дитячому серці відбиток, вчить, як себе вести, що робити, щоб бути здоровим. І так по крупинці, по зернинці сіємо в їхні душі інформацію в контексті розвитку здоров’я до фізичного розвитку дитини, яку вони візьмуть на озброєння на все життя. Оскільки в школі немає тренажерного залу, басейну, всю увагу концентруємо на просвітницькій, пропагандистській роботі зі здорового способу життя. Педагоги дають підліткам шанс навчитися вести здоровий спосіб життя, дбати про своє здоров’я.
І діти усвідомлюють ці цінності.

Ця школа відрізняється від інших тим, що в змісті кожного предмета впроваджуються здоров’язбережні тех­нології. У санітарно-гігієнічному аспекті в усіх класах – від витертої дошки до режиму провітрювання приміщення, фізкультхвилинок. Учасниця «Майдансу» дев’ятикласниця Оля Буксанчук запропонувала реалізувати шкільний «Майданс». На одній із великих перерв у спортивному залі відтепер діти будуть танцювати. Кожен клас обрав собі доступну мелодію і рухи. Свої композиції класи презентуватимуть перед усім колективом. Найкращі відберуть для шкільного «Майдансу».

Додаткову освіту школярі здобувають на уроках здоров’я за авторською програмою «Твоє здоров’я». Учні 3-4 класів, працюючи за цією програмою, використовують зошити з друкованою основою з теми «Здоров’я дитини – здорове харчування». Організовано також роботу факультативів: «Основи гуманістичної моралі» для початкової школи, «Здоров’я і довкілля» – для восьмикласників, «Основи медичних знань» – для десятикласників. За програмою факультативного курсу-тренінгу «Сприяння просвітницькій роботі «рівний – рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» навчаються цільові групи з учнів 7-8 класів.

Уже традиційно в школі проводять дні здоров’я, присвячуючи їх трьом порам року. На них діти не тільки набувають теоретичні знання, спілкуючись із лікарями, педагогами, але й закріплюють їх на практиці, проводячи рухливі ігри на вулиці, у спортивному залі. На шкільній лінійці цікаво вбраний Здоров’ячок роздає першокласникам чарівний ключик майбутнього – ключик здоров’я.

Наталія Іванець розповіла, що очолюваний нею навчальний заклад, як освітньо-інформаційний центр із розвитку національної мережі шкіл сприяння здоров’ю, співпрацює з громадськими та державними установами в аспекті пропаганди валеологічних та екологічних знань. Зокрема, з Рівненським обласним центром здоров’я – у проведенні акцій «Тютюн і здоров’я», «СНІД. Виконай обіцянку «Живи!», «Разом зупинимо туберкульоз», «Куріння – крок до раку». Члени волонтерського загону клубу «Здоровичок» беруть участь у міських і обласних акціях «Я не продаю алкоголь і тютюн неповнолітнім».

За підтримки благодійного фонду народного депутата Віктора Матчука торік у школі реалізували проект «Здоровий спосіб життя в кожну родину», обладнавши майданчик для стрітболу. У школі всіляко залучають до здорового способу життя й батьків. Вони проводять разом зі своїми дітьми здорове дозвілля, впорядковують школу. Саме з допомогою батьків вдалося запровадити в її приміщенні кольоротерапію. Шкільні коридори за вальдорфською методикою пофарбували в зелений, салатний, коричневий, голубий кольори, а вікна оформили шторами таких же тонів. Таке кольорове оформлення коридорів заспокоює дітей, допомагає знімати напругу.

Одне слово, педагогічний колектив використовує всі новітні інноваційні технології, щоб діти засвоїли якнайбільше знань зі здорового способу життя, аби росли з переконанням, що можливість стати успішною людиною дають не тільки знання з основ наук, але й здоров’я.

Із 2012 року тут запроваджують регіональний експеримент з організації освітньої позаурочної діяльності закладу в рамках школи здоров’я повного дня для учнів 1-5 класів. Діти готуватимуть у школі домашні завдання, матимуть додаткові заняття з іноземної мови, розвиватимуть здібності за інтересами в різних гуртках, секціях, клубах. На свіжому повітрі для них організовуватимуть рухливі ігри. А харчування групи продовженого дня для учнів 1-2 класів збагачене вітамінами.

Щороку в школі проводять моніторинг захворюваності учнів. І вже помітили тенденцію, що в період епідемії грипу тут хворіє значно менше дітей, ніж в інших закладах. Зменшується також захворюваність учнів із педіатрії, хірургії, опорно-рухового апарату, проте органів зору, неврології, ендокринології, на жаль, збільшується.

На думку Наталії Іванець, це наслідок перевантаженості навчальних програм, які розробляє галузеве міністерство, екологічної та соціальної ситуації в країні. Вплинути на це педколектив не може. Але знання, які він дає учням у рамках діяльності навчального закладу як «Школи сприяння здоров’ю», дадуть їм віру в силу знань і праці, надію на добро і милосердя, красу та здоров’я, любов до людини і природи.

Валентина ПОГОНСЬКА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.