Охрестити людину можна й перед смертю

Март 22 09:06 2012

Немає питань без відповідей. А де шукати відповіді? Не так і далеко. Можна знайти їх навіть у власному серці, коли, звичайно, в цьому серці є віра.
Пропонуємо увазі наших читачів відповіді на запитання, які через посередництво газети люди адресували до постійного консультанта нашого тижневика в питаннях релігії і віри, протоієрея отця Михайла Мартинюка, клірика нижнього Свято-Михайлівського храму УПЦ Свято-Воскресенського собору.

– Мене просять за куму. Чи маю я право іти за хрещену матір, коли сама чекаю дитину? Я чула, що вагітним не можна іти в куми. Коли так, то, може, поясните причину.

– Ви можете йти за куму. Без сумніву.

– Якщо Бог є, то чому він не захистив людей, які во славу Божу їздили в таке велике свято Водосвяття до тієї церкви в Чернівецькій області, чому він дав їм загинути по дорозі?

– Кожна мить нашого життя – в руках Божих. Без Його Святої Волі, як сказано в писанні, і волосина не впаде з нашої голови (Луки, 21,18). Тому-то ця автокатастрофа не може бути причиною сумніву в бутті Божому і звинуваченні Бога в тім, що не захистив людей.

– Скажіть, будь ласка, скільки днів триває свято Богоявлення (Водохреще) – два чи три? У нас із цієї причини виник спір. Одні кажуть, що два, а інші – три, бо наче три дні тривають усі великі свята – Різдво, Великдень, Трійця та й Водохреще.

– Кожне велике, тобто дванадесяте, свято відзначається один день. На другий день вшановується пам’ять тих, хто найбільше причетний до свята. Наприклад, на другий день свята Хрещення Господнього (Богоявлення) вшановується пам’ять хрестителя Господнього – Іоанна. Винятком є тільки Пасха, святкування якої триває цілий тиждень, а післясвято – сорок днів.

– Чи правду кажуть, що великі свята в який день починаються, у такий і закінчуються? Наприклад, якщо Різдво припало на суботу, то останній день циклу різдвяних свят також буде в суботу?

– Усі великі свята мають «попразднество», тобто післясвято, але віддання свята припадає на різні дні. Це не обов’язково той день, на який припало саме свято.

– Якщо людина нехрещена, чи можна її поховати зі священиком? Така ситуація з моєю бабою. Вона лежить прикута до ліжка і все нарікає, що батьки її не охрестили. Але просить, щоб поховали її по всіх церковних канонах. Як нам бути, коли прийде та година?

– Раджу вам пояснити їй, що ніколи не пізно хреститися, тобто звершити над нею таїнство святого Хрещення. Тоді самі собою відпадуть інші проблеми.

– Я щиро хочу прочитати Біблію. Але вже де­кілька разів брався, та все нічого в ній не розумію. Можливо, є спеціальна література, яка б тлумачила Біблію?

– Так, звичайно, є. Я б радив вам звернутися до працівників церковних книжкових лавок, які є в храмах, монастирях, до продавців книгарень. Вони обов’язково запропонують літературу, яка допоможе вам зрозуміти зміст Біблії.

– Який день най­сприятливіший для він­чання?

– Усі дні, крім постів, масляного тижня (масниці), Пасхального тижня, святок (з 7 по 19 січня), напередодні дванадесятих свят. Не вінчаються також по вівторках, четвергах і суботах протягом усього року; 11, 26 і 27 вересня; напередодні престольних свят, в які також у храмах забороняється звершувати вінчання.

– Чи має право священик диктувати, що треба готувати на поминальний обід?

– Священик має право підказати, яким має бути поминальний обід, чи порадити, які страви можна приготувати, якщо він обізнаний у кулінарії.

– Якщо доводиться брехати задля того, щоб не засмучувати людину, то це гріх чи не гріх?

– Звичайно, говорити неправду – це гріх. Хоча є випадки, коли неправда не є гріхом. Наприклад, важкохворому не кажуть правди про те, наскільки важка його хвороба.

– Чи можна одружи­тися на троюрідній сестрі?

– Не можна. Забороняється шлюб з кровними родичами аж до четвертого коліна, тобто шлюб між троюрідними братом і сестрою є неможливим.

– Зі скількох років вінчають? Чи можна взяти шлюб, коли тобі ще нема 16 років, а заміж виходити треба, бо буде дитина? І чи повінчають, коли наречена вагітна?

– Таїнство вінчання звершують тоді, коли шлюб відповідно до чинного законодавства зареєстровано державними органами. Вагітність нареченої не є перешкодою для вінчання.

Від імені читачів розпитувала Людмила МОШНЯГА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.