Обмеження виїзду за кордон – адекватна реакція на заборгованість

Март 15 10:20 2012

ТОВ «Рівнетеплоенерго» працює на теренах міста вже третій опалювальний сезон. Незважаючи на свій молодий вік, теплопостачальне підприємство має ті самі проблеми, що й інші комунальні підприємства Рівного. Одна з них – заборгованість споживачів за отримані послуги, і стала темою сьогоднішньої розмови з начальником відділу правового забезпечення підприємства Ярославом МОСКАЛЕМ.

– Пане Ярославе, скільки заборгували споживачі теплопостачання ТОВ «Рівнетеплоенерго» і на що, перед­усім, ця заборгованість впливає?

– Загальна заборгованість за послуги з теплопостачання вже сягнула більш як 32 мільйони гривень, з них понад 19 мільйонів заборгувало населення Рівного та близько 13 мільйонів гривень – установи державного і місцевих бюджетів, інші споживачі.

Такі значні суми заборгованості є причиною нестабільного фінансового становища підприємства, що не дає змоги вчасно розраховуватися за енергоносії, в тому числі за природний газ. Заборгованість ТОВ «Рівнетеплоенерго» за спожитий природний газ сьогодні становить понад 50 мільйонів гривень. За цих обставин, згідно із законодавством і умовами укладених контрактів на постачання природного газу, товариству взагалі може бути припинена подача газу. Як наслідок, підприємство не зможе подавати тепло до осель споживачів. Окрім цього, питання про стягнення заборгованості розглядається в судах, де разом з основною сумою заборгованості з товариства стягуються пеня, інфляційні та річні нарахування. За таких умов нам не залишається іншого виходу, як адекватно реагувати на ситуацію, нараховуючи відповідні штрафні санкції та втрати при стягненні заборгованості зі споживачів.

– Що ви порадите споживачам, які вже мають заборгованість?

– Перша порада – це оплатити заборгованість і в подальшому вчасно сплачувати поточні нарахування. Проте ми повинні розуміти і складну фінансову ситуацію, в якій опинилося багато наших споживачів. Тому якщо борг у споживача є, а як його позбутись, він не знає, то саме час звернутись у наше підприємство і зайнятись реструктуризацією боргу. Навіть за таких лояльних умов ліквідації конфліктів багато споживачів ігнорують наші попередження. В такій ситуації нам не залишається іншого виходу, як продовжувати судові процеси до повного стягнення заборгованості.

– Чи стягається заборгованість примусово, і як це регламентується законодавством України?

– Перш за все, ТОВ «Рівнетеплоенерго» для зменшення розміру заборгованості застосовує лише ті методи, які прямо визначені законодавством України. Зокрема, це звернення з позовами в суд, подання до суду заяв про видачу судових наказів, які є виконавчими документами, звернення в прокуратуру, направлення претензій та вимог про оплату тощо.

Із 30 липня 2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій та статус суддів», яким внесено ряд змін до процесуального законодавства і спрощено порядок стягнення заборгованості за комунальні послуги шляхом подачі заяви про видачу судового наказу. Згідно з таким порядком видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача і боржника для заслуховування їх пояснень. Таким чином, за наявності заборгованості за теплопостачання товариство скеровує до суду заяву про видачу судового наказу, а суд у межах строків, визначених ст. 102 ЦПК України, видає товариству судовий наказ, який є виконавчим документом.

На виконання судового наказу стягується сума боргу з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних і судових витрат. Тому в разі погашення боргу споживач до моменту подачі заяви про видачу судового наказу уникає додаткових витрат, пов’язаних з оплатою інфля­ційних, річних і судового збору.

Із 1 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір», згідно з яким підвищено ставки судового збору. Раніше боржник, на якого видано судовий наказ, був зобов’язаний від­шкодувати 25,50 гривні державного мита і 30 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, тоді як з 1 листопада 2011 року ця сума становить 10% від розміру мінімальної заро­бітної плати, що на сьогодні дорівнює 107,30 гривні.

– Чи дають такі дії очікуваний результат?

– Результат безумовно є, оскільки споживач, який пройшов через процедуру стягнення заборгованості шляхом наказного і виконавчого провадження, розуміє, що краще поступово оплачувати суму нарахувань за надані послуги з теплопостачання, аніж допускати виникнення заборгованості та нести додаткові витрати у вигляді інфляційних збитків, 3% річних, відшкодування судового збору та оплати виконавчого збору. Є багато споживачів, які халатно ставляться до оплати послуг теплопостачання. За таку халатність потім доводиться платити додатковими коштами і нервами.

– Пане Ярославе, Рівне – не єдине місто, яке опинилося в такій ситуації із заборгованістю з теплопостачання. Чи переймаєте ви досвід інших міст у цій роботі?

– Безумовно, юристи відділу правового забезпечення аналізують практику роботи з недобросовісними споживачами в інших містах і областях України. Всі ми пам’ятаємо, що нещодавно у Львові відбувалося від’єднання від теплопостачання юридичних осіб, які заборгували. Варто згадати і Луганськ, де працівникам ­Державтоінспекції дозволили накладати арешт на транспортні засоби, якщо у їхніх власників є заборгованість за комунальні послуги.

Ми розуміємо, що найдієвішим методом у боротьбі з боржниками є відключення від послуг теплопостачання. Щодо відключень, то хочу застерегти боржників із числа під­приємств, установ, організацій, що, відповідно до укладених договорів на відпуск теплової енергії, визначено право теплопостачального підприємства обмежувати і припиняти подачу теплоносія у разі наявності заборгованості, яке також закріплене у ст. 25 Закону України «Про теплопостачання». До речі, відновлення теплопостачання після оплати заборгованості здійснюється за рахунок споживача.

Також ми аналізуємо можливість обмеження виїзду громадянина за кордон. Така практика існує. Причому застосування цієї заборони передбачене Законом України «Про виконавче провадження». Таке обмеження до громадянина може бути застосоване за відповідним рішенням суду, винесеним на підставі подання державного виконавця. В цьому напрямі ми здійснюємо відповідний аналіз боржників, виконавчі документи стосовно яких передано в органи державної виконавчої служби.

Таким чином щодо боржників, які не виконують вимоги державного виконавця з оплати заборгованості, окрім арешту майна (рухомого чи нерухомого, банківських рахунків тощо), будуть здійснені подання на застосування обмежень виїзду за кордон. Таку акцію плануємо розпочати вже з березня поточного року. Вважаю, що це дасть відповідний результат, оскільки за кілька місяців розпочнеться період відпусток і багато хто захоче виїхати за кордон, однак через наявність заборгованості цього зробити не зможе. Також це буде стосуватися і заробітчан.

– Наостанок розкажіть про пеню, яку нараховує підприємство за кожен день прострочення оплати за послуги теплопостачання для другої категорії споживачів?

– Так, із січня цього року підприємство нараховує пеню за несвоєчасну оплату постачання теплової енергії другій категорії споживачів. Таке право підприємство має відповідно до умов договору про постачання теплової енергії. Нарахування пені здійснюється за кожен день прострочення платежу в розмірі подвійної ставки НБУ. Безумовно, це не тільки стимулює споживачів якнайшвидше погасити заборгованість за спожите тепло, а й дисциплінує до вчасної оплати. Можливо, хтось думає, що це просто залякування. То хочу запевнити: нарахування пені здійснено на постійній основі, і непогашена пеня буде включена в заборгованість споживача.

– Дякую вам за розмову!

Спілкувалась Марія КІРЮШИНА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.