Щоб не залишити дітей при «бубнових інтересах»,

Март 08 08:49 2012

нерухомість і землю оформляйте вчасно

Моя бабуся мешкала в передмісті у власному будиночку. Біля нього є кілька соток землі. Нещодавно бабуся померла, і я, як єдина спадкоємиця, вирішила оформити спадщину. Та з’ясувалося, що в бабці не було документів, які б посвідчували право власності на будинок і землю. Як мені діяти в цій ситуації?

Валентина Іванівна, рівнянка

Коментує юрист РОГО «Комітет виборців України» Мирослава Примак:

– Нерідко буває, коли люди десятками років живуть у будинку, обробляють землю біля нього, ведуть господарство, але будинок не приватизували, або ж побудували, однак не зареєстрували право власності на нього в БТІ тощо. При цьому громадяни часто не здогадуються, що таку нерухомість вони не можуть ні подарувати, ні продати, ні заповісти, оскільки юридично вона не має власника. А за певних умов – може перейти до розпорядження громади і навіть за наявності «зацікавлених» сторін – до третіх осіб.

Практика показує, що частіше за все у таких ситуаціях страждають спадкоємці неоформленої нерухомості. Адже в результаті вони не завжди можуть стати законними власниками такого будинку, на який нема документів про право власності.

За таких обставин нотаріус, швидше за все, відмовить спадкоємцям у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки нема правовстановлюючого документа на нерухомість. Він порадить людям звернутися до суду із цивільним позовом про визнання права власності на відповідне майно в порядку спадкування.

У суді ж потрібно буде довести, що спадкодавець фактично був власником спадкового майна і просто вчасно не виготовив правовстановлюючий документ. Наприклад, як доказ можна подавати витяг з погосподарської книги, що видається місцевою радою за місцезнаходженням будинку та з якого видно, за ким рахувався будинок і якого він року забудови.

Щоб не виникало таких ситуацій і зайвої судової тяганини у ваших дітей, внуків, інших спадкоємців, ліпше завчасно у визначеному законодавством України порядку оформляти право власності на майно, яке ви їм хочете залишити в майбутньому.

Якщо це будинок, то він має бути зареєстрований у БТІ, про що видається свідоцтво про право на власність, технічний паспорт тощо. Якщо земельна ділянка, то має бути державний акт про право власності на земельну ділянку або інший правовстановлюючий документ (договір купівлі-продажу, дарування, сертифікат на земельний пай).

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.