Не все те добре, що сиром зветься

Январь 26 12:36 2012

Антимонопольний комітет постійно перевіряє харчі в супермаркетах. Такі дії спрямовані на виявлення проявів недобросовісної конкуренції. Фахівці з територіального відділення АМКУ не раз фіксували випадки, коли виробники на пакуваннях своїх продуктів вказують неправдиву інформацію або використовують додаткові графічні прийоми, щоб привабити покупців і спонукати їх до купівлі свого товару.

– Торік ми мали десяток таких справ, – розповів голова обласного територіального відділення АМКУ Віктор Боденчук. – Зосередилися на дослідженні оманливої реклами. Ми проаналізували продукти, які реалізують у супермаркетах. Основне порушення: на ярликах і пакуваннях вказувалися неправдиві відомості про товар. Наприклад, на етикетці написано «згущене молоко», а в його складі насправді незбираного молока нема, зате є пальмова олія, цукор, стабілізатори і так далі. Або ж на ціннику вказується «твердий сир», а на етикетці дрібними літерами написано – сирний продукт. Торік ми оштрафували виробника з Полтавщини, який виготовляв сметанний продукт під назвою «сметанка», тож не всі споживачі добре розуміли, за що вони платять. Після нашого втручання виробник виправив порушення. Нещодавно в деяких виробників виявили так звану «ковбасу з вершками», хоч у її складі ніяких вершків не було. Деякі з цих хитрунів після втручання антимонопольників уже припинили таку практику.

У супермаркетах часто використовують і такий прийом: продукт фасується дещо меншою вагою чи об’ємом, ніж звичайно, встановлюється трошки менша ціна. Товар виставляють на одну вітрину з аналогічними продуктами, але з традиційною масою. Тож покупець обере дешевший товар, не звертаючи увагу на його меншу масу.

– Так було з олією, – зазначив Віктор Боденчук. – На одній полиці стояли приблизно однакові пляшки, тільки одні були дешевші і містили 0,82 літра олії, інші, літрові – трошки дорожчі.

Територіальне відділення в суді відстоює ще одну справу, яка стосується оманливої реклами. Йдеться про відомого укра­їнського виробника соків, який віднедавна на лицьовій стороні пачок розмістив примітний напис «100% сік». Насправді ж напої цього виробника, як і багатьох інших, – відновлені з концентрату, пастеризовані, з додаванням підсилювачів смаку, цукру тощо. Однак ця інформація вказується на пачках із соком дрібними літерами з іншого боку. Тож не всі споживачі її прочитають. І хоч у першій інстанції антимонопольники суд програли, однак готують апеляцію.

На черзі – перевірка згущеного молока, постійний контроль за ситуацією в торговій мережі.

В антимонопольному комітеті підкреслюють, що споживачі можуть самі захистити себе від обману і неправдивої реклами. Головне – бути дуже уважними, читати всі написи на упаковках продуктів, перш ніж покласти їх до свого кошика.

Наталія КОРКОШ

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.