Землю продадуть за гроші, але не скоро — аналіз

Январь 25 09:38 2012

Поява в Раді урядового законопроекту про виділення 120 млн. грн. на створення Земельного банку означає, що спеціалізоване фінустанова буде створено вже найближчим часом. Зембанк повинен створити умови для залучення коштів фермерськими господарствами на розвиток аграрного сектора економіки. За відомостями , Земельний банк може бути створений на базі банку «Київ», і може почати видачу вже перших кредитів під заставу землі з осені.

Створення земельного банку передбачено в законі про ринок землі, який депутати ухвалили поки тільки в першому читанні. Однак запит Кабміну на фінансування означає, що закон буде прийнятий найближчим часом — швидше за все, у майже незмінному вигляді. Зокрема, проект земельної реформи передбачає дуже жорсткі обмеження для потенційних покупців землі і, зокрема, для банків.

Так, банки не можуть містити землі, взяті в заставу, оскільки вони як юридичні особи повинні продати їх протягом шести місяців. До того ж повторний продаж землі, здійснена не пізніше ніж через п’ять років після її купівлі, буде обкладатися високим податком, який також буде відлякувати від розвитку ринку іпотеки земель.

На думку екс-директора представництва Світового банку в Україні Мартіна Райзера, головна проблема запропонованої земельної реформи полягає в тому, що «актив, для якого встановлені численні обмеження щодо тих, хто може їм володіти і його продавати, має низьку вартість як застава. Так що створення ринку таких активів навряд чи полегшить доступ до приватного фінансування «.

Як повідомив один з високопоставлених чиновників Національного банку, створення Земельного банку в таких умовах необхідно для запобігання спекуляцій на земельному ринку, а також для забезпечення фермерських господарств кредитними ресурсами за низькими ставками. За його словами, законопроект виключає з переліку легальних власників сільгоспземлі — юридичних осіб та накладає заборону на покупку сільгоспземель нерезидентами. Таким чином, з одного боку — обмежуються можливості для земельних спекуляцій (тому комерційні банки можуть використовуватися для тіньової приватизації землі), а з іншого — суттєво скорочується перелік інвесторів, які могли б виступати покупцями землі.

«Така конфігурація земельних відносин робить створення державного земельного банку необхідним інфраструктурним рішенням, яке дозволить залучити в аграрний сектор інвестиції і дозволить розвивати сільське господарство, — говорить чиновник. — У свою чергу, Національний банк буде розглядати можливість надання цільового рефінансування для здешевлення кредитних ресурсів для земельного банку «.

За словами глави Держагентства із земельних ресурсів Сергія Тимченка, в результаті створення земельного банку сільгосппідприємства зможуть отримувати кредитні ресурси за ставкою близько 10% річних, що як мінімум на 7-9% нижче поточних ефективних ставок кредитування аграріїв під заставу майбутнього врожаю (т.зв. складських свідоцтв).

За відомостями, у Нацбанку розглядають можливість створення Земельного банку на базі рекапіталізованого державою банку «Київ», активи і пасиви якого можуть бути передані «Родовід Банку». Таким чином, Нацбанк виконає одну з рекомендацій Міжнародного валютного фонду, представники якого неодноразово висловлювалися за приєднання столичного банку до іншого держбанку або за його продаж. Очолити Земельний банк може діючий менеджер «Києва» Світлана Скосирская.

На думку голови правління банку «Хрещатик» Дмитра Гриджука, Земельний банк і комерційні банки будуть фінансувати різні потреби аграріїв: «За комерційними банками залишиться фінансування покупок устаткування, овердрафти великим агрохолдингам, інвестиційні проекти». У свою чергу, голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін вважає, що діяльність Зембанку буде спрямована на забезпечення доступу до ресурсів для невеликих фермерських господарств — тих, хто до цього замість розвитку бізнесу був змушений здавати паї в оренду.

  Article "tagged" as:
  Categories: