Такі дії спрямовані на виявлення проявів недобросовісної конкуренції. Фахівці з територіального відділення АМКУ не раз фіксували випадки, коли виробники на пакуваннях своїх продуктів вказують неправдиву інформацію або використовують додаткові графічні прийоми, щоб привабити покупців і спонукати їх до купівлі свого товару.
– Торік ми мали десяток таких справ, – розповів голова обласного територіального відділення АМКУ Віктор Боденчук. – Зосередилися на дослідженні оманливої реклами. Ми проаналізували продукти, які реалізують у супермаркетах. Основне порушення: на ярликах і пакуваннях вказувалися неправдиві відомості про товар. Наприклад, на етикетці написано «згущене молоко», а в його складі насправді незбираного молока нема, зате є пальмова олія, цукор, стабілізатори і так далі. Або ж на ціннику вказується «твердий сир», а на етикетці дрібними літерами написано – сирний продукт. Торік ми оштрафували виробника з Полтавщини, який виготовляв сметанний продукт під назвою «сметанка», тож не всі споживачі добре розуміли, за що вони платять. Після нашого втручання виробник виправив порушення. Нещодавно в деяких виробників виявили так звану «ковбасу з вершками», хоч у її складі ніяких вершків не було. Деякі з цих хитрунів після втручання антимонопольників уже припинили таку практику.
У супермаркетах часто використовують і такий прийом: продукт фасується дещо меншою вагою чи об’ємом, ніж звичайно, встановлюється трошки менша ціна. Товар виставляють на одну вітрину з аналогічними продуктами, але з традиційною масою. Тож покупець обере дешевший товар, не звертаючи увагу на його меншу масу.
– Так було з олією, – зазначив Віктор Боденчук. – На одній полиці стояли приблизно однакові пляшки, тільки одні були дешевші і містили 0,82 літра олії, інші, літрові – трошки дорожчі.
Територіальне відділення в суді відстоює ще одну справу, яка стосується оманливої реклами. Йдеться про відомого українського виробника соків, який віднедавна на лицьовій стороні пачок розмістив примітний напис «100% сік». Насправді ж напої цього виробника, як і багатьох інших, – відновлені з концентрату, пастеризовані, з додаванням підсилювачів смаку, цукру тощо. Однак ця інформація вказується на пачках із соком дрібними літерами з іншого боку. Тож не всі споживачі її прочитають. І хоч у першій інстанції антимонопольники суд програли, однак готують апеляцію.
На черзі – перевірка згущеного молока, постійний контроль за ситуацією в торговій мережі.
В антимонопольному комітеті підкреслюють, що споживачі можуть самі захистити себе від обману і неправдивої реклами. Головне – бути дуже уважними, читати всі написи на упаковках продуктів, перш ніж покласти їх до свого кошика.
Наталія КОРКОШ
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.