Акт злуки – символ незалежності

Январь 19 11:45 2012

Улітку 1917 року історія давала українцям реальний шанс здобути незалежну українську державу. Але Центральна Рада на чолі з Грушевським та його заступниками Винниченком і Єфремовим обрала шлях до автономії в складі Росії. Це підтвердили три перші Універсали Центральної Ради.

Така згубна позиція не дозволила урядові Грушевського використати на благо нації майже 2 мільйони практично згуртованих військових-українців, солдатів і офіцерів Південно-Західного та Румунського фронтів, які, вимагаючи негайного проголошення незалежності, відправили понад 2000 своїх делегатів на Другий всеукраїнський військовий з’їзд.

Росія ж, здійснивши переворот 7 листопада, вже 5 грудня оголосила війну Україні. 8 грудня більшовики захопили Харків, а на початку січня 1918 року рушили на Київ. Лише після цих подій, 22 січня Центральна Рада оголошує Четвертий Універсал про незалежність. Але він був потрібен влітку 1917 року. Історичний шанс було вже втрачено.

Рівно через рік, 22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві виголосили Універсал Директорії УНР (Української Народної Республіки) про з’єднання УНР і ЗУНР (Західно-Української Народної Республіки) в єдину незалежну державу. Молода країна не змогла довго проти¬стояти зовнішнім агресорам. Навали зі сходу та заходу розірвали соборність України. Та Акт злуки назавжди увійшов до національної історії. Він ніс у собі великий заряд енергії для подальшої боротьби українського народу.

Андрій ЦІПАК,
голова Рівненської районної організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.