Скільки срібників коштують квартира і машина?

Январь 12 09:50 2012

Анастасія Денищук живе в маленькій однокімнатній квартирці в старезній хрущовці, та ще й на першому поверсі. Зараз 85-річній пенсіонерці цієї площі вистачає, але на початку 70-х, коли ще був живий її єдиний син, як було не мріяти про простору сучасну оселю.

– Тоді я тільки-но прийшла працювати економістом на військовий авторемзавод, – згадує вона. – Влаштуватися туди було нелегко, але мене прийняли, щойно побачили дипломи і трудову книжку: два технікуми, економічний факультет Львівського інституту сільського господарства і чималий стаж – аргументи дуже солідні.

Минув рік, нову співробітницю оцінили по достоїнству. Її хвалили на всіх зборах, призначили начальником відділу, але все частіше натякали, що час вступати до КПРС. Анастасія відтягувала, як могла, та керівництво повелося по-військовому. Одного дня до неї прийшов секретар парткому заводу разом із двома начальниками цехів: «Пиши заяву в кандидати, ось люди, які дадуть рекомендації!»

До кандидата в члени партії ставлення на заводі зовсім інше. Не минув і місяць, а жінку вже просунули в квартирній черзі на першу позицію, а в черзі на машину зробили шостою. Анастасії ж наказали готуватися до зборів і назубок вивчити статут КПРС.

– Яка то мука була для мене, вам не переказати, – зітхає сьогодні Анастасія Касянівна. – Про те, як «ощасливили» українців «генеральною лінією партії», я знала не з чужих слів: репресії, розстріли, заслання, голодомор не оминули на нашій збідованій землі, мабуть, жодну родину. А коли дійшла до п’ятдесятої статті статуту, то втратила спокій і сон. Там написано, що комуніст повинен бути активним борцем із Богом, відмовитися від віри та обрядів і завжди привселюдно розвінчувати релігію.

Анастасія Касянівна як щира православна християнка з дитинства ходила до церкви, сповідалася і причащалася. Із чоловіком була обвінчаною.

Що робити? Ні, відмовитися від хрещення вона не могла. Та як же забрати заяву?

Військовий політвідділ був тоді на вулиці Паризької Комуни (нині – Дубенська). Анастасія пішла туди, а у директора відпросилася до зубного лікаря. У конверт поклала статут, анкету і заяву про вихід із кандидатів у члени КПРС. Зайшла в кабінет до генерала і, не мовивши жодного слова, залишила пакунок на столі, а тоді розвернулася й побігла на роботу.

«Що ж тепер буде?» – мучила її думка, а губи безперервно повторювали молитву Богородиці.

Не встигла жінка перейти прохідну, як її викликав директор заводу.

– Ти що наробила? – накинувся він на неї.

– Ну, що зробила, те зробила. Як хочете, звільняйте.

– А чому ж не сказала, куди йдеш?

– Бо ви б мене не відпустили нізащо…

У брежнєвські часи теж уміли цінувати хороших працівників. Анастасію не звільнили. Перевели на посаду старшого інженера-економіста і призначили виконувати обов’язки начальника відділу. Роботи додалося, а зарплата стала на сто карбованців меншою. Як безпартійну, хотіли кілька разів турнути і з тієї посади, та гідної заміни жінці не знайшли. А от із мрією про квартиру і машину довелося розпрощатися назавжди. Зате до церкви Анастасія ходила тепер уже не вкрадки, боятися стало нічого.

– Як мене обурює, коли кажуть, що у брежнєвські часи було дуже добре, що ковбаса була по карбованцю, а хліб – копійчаний, – не втримується Анастасія Касянівна. – Так було хіба кілька років. Десятиліттями жили тяжко, голодно, у бідноті й страху. І завжди, скільки себе пам’ятаю, панували безбожність і цинізм. Наша молодь повинна про це знати. Тоді мені сусідка доводила: можна в серці мати Бога, а все одно бути членом партії. Може, хтось так і примудрявся. Та що ж це за християнин, коли на кожному кроці відрікається від своєї віри? А я не хотіла лукавити. Навіщо? Бог дав мені все: розум, мову, рідну землю. А без квартири й без машини якось прожила і не шкодую. Така вже я є. Іншою уже не стану.

Записав Сергій СНІСАРЕНКО

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.