У новому році – нові правила гри

Декабрь 28 16:53 2011

Новий рік – це не лише подарунки, привітання, святковий настрій і добрі побажання. З 1 січня в деяких сферах вступають у дію нові правила гри. І якщо торік під ялинку українці отримали Податковий кодекс, то в 2012-му матимемо справу з не менш цікавим продовженням податкової реформи. Також вступають у дію нові митні правила, не за горами – ще й житловий і трудовий кодекси. А ще у 2012 році знову матимемо шанс взяти участь в українській народній забаві під назвою вибори. Отож, що нас чекає в 2012 році?

Спрощенці: чим більше отримають, тим більше сплатять

Нові правила гри спрощенцям обіцяли ще навесні 2011 року, однак законодавець не поспішав і ухвалив Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва)» лише у жовтні. Тож реформована спрощена система почне діяти з 1 січня 2012 року.

Відповідно до неї єдинщиків поділили на чотири групи залежно від виду діяльності, доходу та кількості найманих працівників, що їх має підприємець. Відповідно встановлюватимуться ставки єдиного податку. Вони коливатимуться від 1% мінімальної зар­плати для тих, хто працює на ринках чи надає дрібні побутові послуги, не має найманих працівників і заробляє впродовж року не більше як 150 тисяч гривень (перша група), до 20% для тих, хто має до 10 працівників і за рік заробляє до мільйона (друга група). Підприємці з більшим доходом платитимуть 3-5% від отриманої виручки.

Бізнесмени, віднесені до першої групи, повинні будуть звітувати за рік своєї діяльності, тоді як інші – за квартал.

Водночас зміни до законодавства обмежили види діяльності, за яких можна сплачувати єдиний податок. Наприклад, на спрощеній системі не зможуть працювати підприємці, які здійснюють обмін валют, діяльність у сфері фінансового посередництва (крім страхування), з надання послуг пошти і зв’язку, з продажу предметів мистецтва та антикваріату та організації відпо­відних торгів тощо.

Змінено терміни сплати єдиного податку. Платники першої та другої груп сплачують єдиний податок авансом не пізніше ніж 20 числа (включно) поточного місяця. На відміну від діючого законодавства не передбачено збільшення розміру ставки податку за кожного найманого працівника. Крім того, підприємці мають вести щоденний облік доходів.

Тим часом, на думку експертів, новий закон може спростити процедуру репресій контролюючих і силових органів щодо бізнесу. Адже в документі закріплено право податківців анулювати свідоцтво платника податків за результатами перевірок; ставка оподаткування вираховується залежно від обсягу мінімальної зарплати. Нові правила ліквідують фіксований патент, тобто люди змушені будуть платити податки незалежно від того, отримали вони доходи від бізнесу чи ні. Закон скасовує мораторій на перевірки. Тож експерти наголошують, що такі зміни можуть загнати бізнес у тінь.

Митниця обіцяє полегшення

Скорочення часу митного оформлення, пом’якшення відповідальності за порушення, переваги для громадян, які ввозять з-за кордону товари для власного користування – усе це та ще багато іншого передбачено в новій редакції Митного кодексу, яка вступить у дію з 1 січня 2012 року.

Крім того, митники розповідають, що в новому кодексі велика увага приділяється застосуванню сучасних електронних систем і технологій, які мають скоротити час митних процедур, а також електронному декларуванню.

Норми кодексу передбачають серед іншого скорочення терміну митного оформлення з доби до 4 годин. Наводиться вичерпний перелік документів, які може вимагати митник. Посилено відповідальність працівників митниці за порушення строків митного оформлення. Бізнесмени зможуть самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть свої товари.

Суттєва зміна: в новому документі декриміналізували товарну контрабанду, тобто з переліку кримінальних злочинів її переведено до складу адмінправопорушень. Скорочений перелік видів порушень митних правил та переглянуті стягнення за їх вчинення. Зменшився список правопорушень (з 11 до 5), за які передбачена конфіскація.

Громадяни матимуть право ввозити на територію України в ручній поклажі товари на більшу суму (вона зросла з 200 до тисячі євро).

Парламентські вибори: назад до змішаної системи

Після дворічної перерви українців у 2012 році знову чекають вибори. Цього разу обиратимемо новий парламент. Згідно з нормами Конституції волевиявлення має відбутися в останню неділю жовтня, тобто 28 числа. Нових депутатів обиратимемо за новим законом, який ухвалили в листопаді 2011 року.

Згідно з новим законом вибори 450 народних депутатів України відбуватимуться на основі змішаної виборчої системи.

– Це означає, що 225 депутатів обиратимуть у 225 одномандатних виборчих округах за мажоритарною системою (голосування за конкретного кандидата в окрузі), а інших 225 депутатів – за пропорційною, тобто за закритими списками кандидатів у депутати від партій, – коментує новий виборчий закон голова правління РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький. – Право на участь у розподілі депутатських мандатів за результатами виборів матимуть лише кандидати від тих партій, які подолають п’ятивідсотковий виборчий бар’єр. Виборчі блоки не матимуть права висувати кандидатів.

Як і на минулих виборах, існуватимуть два види списків виборців: попередні та уточнені. Попередні списки виборців органи ведення Державного реєстру виборців передаватимуть не до ОВК, як це було на попередніх парламентських виборах, а безпосередньо на дільниці, де виборці зможуть із ними ознайомитися. Вносити зміни до уточненого списку виборців може голова або його заступник і секретар дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду та повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців. Однак у день голосування будь-які зміни до уточненого списку виборців можна буде внести тільки на підставі рішення суду.

Прийшовши на дільницю в день голосування, кожен виборець отримає по два бюлетені. Один для голосування за список кандидатів від партій, другий – для голосування за кандидатури в мажоритарних округах.

– Нововведенням закону є те, що в бюлетенях не буде графи «Не підтримую жодного з кандидатів». Тобто проголосувати проти всіх не буде можливості, – уточнив Олексій Горецький. – Серед основних нововведень закону щодо підготовки до голосування, його організації, підрахунку голосів та встановлення результатів виборів варто виділити такі: встановлення ЦВК ступенів захисту виборчих бюлетенів; у виборчому бюлетені номер виборчої дільниці проставлятиметься не від руки членом комісії, а друкарським способом; для голосування за місцем проживання чи перебування (на дому) виборцеві потрібно буде підтвердити це право перед ДВК письмовою заявою та довідкою медичної установи про стан здоров’я; протоколи про підрахунок голосів виборців і про підсумки голосування складатимуться в кількості, яка на чотири примірники перевищує кількість членів відповідних комісій. Що ж до недоліків виборчого закону, то в ньому нема вимог щодо кількості кабін для голосування, якими мають оснащуватись виборчі дільниці, а у протоколі про підрахунок голосів виборців на дільниці не потрібно буде вказувати кіль­кість бюлетенів у кожній скринь­ці для голосування. Крім того, закон не передбачає можливості визнання голосування в окрузі недійсним.

2012 рік обіцяє бути цікавим. Експерти розповідають не лише про заплановані зміни, а й про можливу чергову хвилю кризи. А тут ще й астрологи попереджають про кінець світу, буцімто вчення древньої цивілізації говорить про закінчення історії. Однак нас, українців, не так просто налякати, бо пережили і побачили чимало. Тож, не зважаючи на різноманітні прогнози, ми все одно зустрічаємо новий рік як завжди: з вірою у власні сили та надією на краще.

Наталія КОРКОШ

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.