Дитяча хвороба може бути смертельною для дорослих

Декабрь 22 09:46 2011

Захворювання на банальну вітрянку в дорослому віці може призвести до летальних наслідків

З початку хвороби виникає нездужання, втрата апетиту

Напевне більшість із нас у дитинстві хворіли на вітряну віспу, або, як її називають простіше, вітрянку, і пам’ятають карантин у садочку, дітей із зеленими плямами на обличчі. Останнім часом у Рівному спостерігається зростання захворюваності на вітрянку. За одинадцять місяців цього року в нашому місті зареєстровано 1745 випадків вітряної віспи, що в 1,8 разу більше, ніж за такий же торішній період. Ми поцікавилися у фахівців, наскільки небезпечна ця хвороба і чому краще все-таки нею перехворіти, але в дитинстві, а не в зрілому віці.

Вітряну віспу, розповіли нам у Рівненській СЕС, викликає вірус герпесу, який, як правило, активізується в холодну пору року через загальне ослаблення імунітету. В основному на вітрянку хворіють діти. Новонароджені перших двох місяців життя мають пасивний материнський імунітет, а пізніше вони стають сприйнятливими до хвороби. Тому максимальне число захворілих припадає на дітей 2-4 років (80%).

У старших вікових групах через формування імунного прошарку захворюваність значно зменшується. Тому тільки близько 10% захворювань припадає на людей, старших за 15 років. У дорослих вітрянка протікає набагато важче, можливий навіть летальний результат. Особливо небезпечна ця хвороба  для вагітних.

– Джерело вітрянки – хвора людина. Для оточуючих хворий стає небезпечним із кінця інкубаційного періоду (за 6-7 годин до появи висипки) і до п’ятої доби з моменту появи останніх елементів висипки, – пояснює ситуацію лікар-епідеміолог міської СЕС Світлана Зяткевич. – Цікаво, що назва хвороби «вітрянка» виникла через її надзвичайно високу заразливість. Вірус передається повітряно-краплинним шляхом і переноситься на великі відстані, навіть через коридори і між поверхами будівлі.

Інкубаційний період при вітряній віспі триває 11-21 день, але найчастіше близько 14 днів. Спочатку виникає нездужання, втрата апетиту. Потім на шкірі з’являються висипання, що часто супроводжується підвищенням температури тіла. Висип локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. У разі інтенсивного перебігу може з’явитися й на долонях та підошвах. Одночасно з висипом у деяких хворих на шкірі з’являються елементи висипок на слизових оболонках порожнини рота, носоглотки, гортані, статевих органах та в інших місцях. Висип, пройшовши через стадії плями та дрібної папули, швидко перетворюється на пухирці, які підсихають через 1-3 дні. На їх місці утворюються бурі кірочки, які відпадають через 1-3 тижні. Одночасно з підсиханням висипу знижується температура тіла і поліпшується загальний стан хворого.

– На жаль, вітрянка може спричинити ускладнення, – наголошує лікар-епідеміолог. – Важко протікає і не піддається терапії антибіотиками пневмонія, викликана вірусом вітряної віспи. Може розвинутися сепсис. До інших ускладнень, хоч і рідкісних, належать енцефаліт, міокардит, нефрит, артрит, гепатит.

Щоб нейтралізувати джерело збудника в осередку вітряної віспи, потрібно ізолювати хворого (вдома або за показаннями у стаціонарі) і не допускати контакту з ним іншим дітям. А ще слід часто провітрювати кімнату і робити вологе прибирання приміщення, де перебувають хворі.

Марина ФУРС

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.