«Оштрафуйте мене, будь ласка!»

Декабрь 21 15:48 2011

Цієї осені до секретаря адміністративної комісії при Рівненському міськвиконкомі Олексія Гудакова знову потягнулися «ходоки з повинною». За три місяці – понад 30 людей з тим самим проханням: «Оштрафуйте мене, будь ласка!» Дивне щось коїться.

Так починається кожен «сезон» переоформлення квар­тир, – розповів нашому кореспондентові Олексій Гудаков. – Влітку власники реконструюють на свій розсуд помешкання в багатоповерхівках, зносять міжкімнатні перегородки, збільшують кімнати за рахунок утеплених балконів, часто розбираючи при цьому навіть капітальну кладку під колишнім вікном чи, ще гірше, вибиваючи з панелей цілі шматки зовнішніх монолітних стін. Окремі аматори-«архітектори» за американською модою переробляють хрущовки на «студії», з’єднавши кухню й усі кімнати в один простір. Деякі громадяни роками живуть у помешканні, не хвилюючись про узаконення змін. Аж тут квартиру треба переоформити чи приватизувати…

А справді, навіщо, здавалося б, готувати і затверджувати проект реконструкції помешкання в органах архітектурно-будівельного нагляду? Квартира ж то моя: що хочу, те з неї роблю. І роблять.

Традиційне для наших співгромадян ментальне «якось буде» цілком пояснює таке зверхнє ставлення до вимог закону. Складніше збагнути відсутність реакції сусідів на різноманітні перебудови їхнього спільного будинку. А якщо раптом чиїсь творчі потуги завдадуть шкоди всій будівлі? Куди вони підуть жити? Та люди мовчать, їм «незручно». Доки грім не гряне. Був же в столиці випадок, коли один із власників з’єднав собі кілька квартир у різних поверхах старого будинку, влаштував там навіть плавальний басейн. Тоді завалився цілий під’їзд, а легковажні жертви роками, аж поки дім не відбудували, тулилися в гуртожитку.

За словами Олексія Гудакова, схема легалізації реконструкції через адміністративний штраф доволі проста. Горе-архітектор звертається до бюро технічної інвентаризації, щоб отримати довідку з реєстру права власності. Інспектор приходить до квартири, щоб зробити заміри, а там усе зовсім не так, як було.

Для аматорів-«зодчих» в управлінні архітектури створили навіть спеціальну комісію, яка займається самобудами. Технологія така. Спочатку порушника притягають до адміністративної відповідальності за статтею 150 КУАП (порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями). Для цього майстер ЖКП повинен скласти протокол, у якому фіксують самовільні новації, потім має передати цей документ в адмінкомісію. Щоб пришвидшити процес, порушники несуть його туди самі. «Оштрафуйте мене, будь ласка!» – просять.

– Справи майже стандартні, – констатує Олексій Анатолійович. – На засіданні адмінкомісії порушників заслуховуємо і щоразу чуємо: «Я не знав…» чи «Я не знала, що перед тим як пересувати стіни, треба брати дозвіл». Звісно, через суд можна змусити людину відновити попередній стан квартири. Але якщо перебудова не загрожує цілісності будинку, зазвичай притягуємо порушника до відповідальності й відпускаємо з миром.

Усе! За принципами правової держави за одну провину двічі карати зась. А «вища міра» за статтею 150 – 51 гривня штрафу. І до побачення: далі за вже існуючими змінами власник замовляє проект і «узаконює» його в архітектурних органах.

– Чого бракує, аби люди зрозуміли, що без дозволу і відповідно розробленого й затвердженого проекту в квартирі й будинку перероблювати нічого не можна? – запитали ми в Олексія Гудакова.

– Роз’яснення навряд чи змінять ситуацію, – вважає він, – бо серед порушників-«зодчих» необізнаних – одиниці. Справа, вочевидь, у мірі покарання. Ось коли за статтею 151 КУАП збільшили покарання – розмір штрафу підвищили з 51 гривні до 1360, порушників правил благоустрою стало вдвічі менше. Можливо, час законодавцеві змінити відповідальність і за самовільне перепланування квартири?

Поки що в Рівному через несанкціоновані новації не зазнала кардинальної шкоди жодна багатоповерхівка. Але це до пори до часу. Можливо, не варто чекати, доки гряне грім, щоб перехреститися.

Сергій СНІСАРЕНКО

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.