Рівнянин уклав рукописний довідник кросвордиста

Декабрь 15 09:17 2011

Василь Петрович Пилипенко – друг і шанувальник нашого тижневика. Нещодавно він завітав до редакції і показав два товстелезні рукописні фоліанти, акуратно переплетені в тверді обкладинки.

– Ніколи не здогадаєтеся, що це таке, – усміхнувся він, передавши мені незвичні книги.

Гортаю сторінки. Відразу розумію: це словник, але доволі дивний. Кожен том має літери-маркери, як на блокноті-алфавітці або на телефонному довіднику. Всі сторінки розграфлені на п’ять стовпчиків, а у кожному слова, які часто не починаються на заголовну літеру. Аж тут збагнув: у словах кожного стовпчика однакова кількість літер!

– Це словник для розв’язування і складання кросвордів?

– Треба ж, здогадалися! Ми з дружиною Асею Анатоліївною почали складати його понад сорок років тому. Розв’язування кросвордів – наше давнє сімейне захоплення. А в сімдесяті роки знайти в продажі довідник кросвордиста було нереально. Та ми й не знали про можливе існування таких книг. Вигадали найзручніший формат. Я зшив дві книги (кожну з десяти загальних зошитів), і почали їх заповнювати. До словника вносили тільки достатньо складні та часто вживані в кросвордах слова і теми. Коли всі сторінки були вже списані, доповнені численними вкладками і вклейками, то звернули увагу, що ані я, ані дружина майже не користуємося власним довідником. Так, усі слова, які там є, ми, нотуючи, запам’ятали…

Користуватися довідником Пилипенків виявилося зручно і просто. Відкриваю першу книгу на слові «гроші». Крім валют усіх країн світу, до кожної – назва розмінної монети. Є і форми існування грошей, і види грошового обігу, й матеріали, з яких у різні часи люди друкували, карбували, відливали або вирізували грошові одиниці для обігу. Кожна назва на своєму місці. За кількістю літер, за групою значень знайти відповідь на найзаплутаніше питання – хвилина роботи.

– За скільки ж хвилин ви розв’язали сканворд із останнього номера «Семи днів»? – запитую Василя Петровича й очікую почути про новий рекорд поміж рівненських ерудитів.

– Години за дві, – несподівано чую у відповідь. – Ваші кросворди – не «машинні», складені на комп’ютері, а авторські, «людські». Коли такий розв’язуєш, цікавіше навіть не перевірити себе, а прослідкувати за думкою того, хто його створював. Навіщо ж поспішати?

Василь Пилипенко – людина, яку знають багато рівнян. Кілька десятків років він керував гігантським об’єднанням підприємств – трестом «Поліссяводбуд». Він лауреат Державної премії СРСР, заслужений будівельник України. Трудовими досягненнями пан Василь заслужив найпочесніші свого часу нагороди – ордени Леніна, Трудового Червоного Прапора, «Знак Пошани». Але про своє багаторічне захоплення кросвордами він мало кому розповідав. Цілком можливо, що після цієї публікації довідником зацікавляться представники «Книги рекордів України». Наскільки мені відомо, цей словник – найбільший зі спеціалізованих рукописних довідників. Кожна з двох його книг складається з понад тисячі сторінок. На кожній – не менш як 50 слів. Виходить, що двотомник вміщує понад 10000 назв, систематизованих за алфавітом, значеннями і кількістю літер. Тож у Василя Петровича і Асі Анатоліївни Пилипенків є шанс не тільки стати рекордсменами, а ще й започаткувати новий розділ у сфері українських національних досягнень.

Сергій СНІСАРЕНКО

write a comment

1 Comment

  1. Декабрь 16, 19:58 #1 Олена

    А це моіі дідусь та бабуся, якими я дуже сильно пишаюся! Приємно, що Ваша Газета приділила свою увагу та виділила колонку для статті. Мені вже за тридцять, але ще з дитинства я пам’ятаю цю енциклопедію та цікаві вечори розгадування кросвордів:) Було б чудово, якби Ви зберегли цю унікальну річ, адже в сучасному комп’ютеризованому світі таких рукописів вже не знайдеш… З повагою, Олена.

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.