Змінити стереотипи – це значить зробити життя кращим

Декабрь 08 12:32 2011

А стереотипи ці в наших багатоповерхівках вироблялися роками і полягають в обивательському наплювательстві на все, що перебуває за порогом своєї квартири.

Семиповерховий будинок на вулиці Шевченка, 73 збудували одним із перших у місті після кризових для будівництва 90-х років. У 1999 році його здали в експлуатацію, але кілька років будівля стояла порожньою. Заселяти новобудову почали тільки у 2001 році. Тоді ж мешканці й створили ОСБЖБ «Забудовник».

Довгий час справами будинку ніхто не займався. У 2010 році головою правління ОСБЖБ обрали Григорія Зарічнюка. Отримавши «у спадок» будинок у занедбаному стані, Григорій Петрович узявся, як кажуть у народі, доводити справу до розуму.

– Ми ж розуміємо, що всім потрібно в цю справу впрягатися, інакше не отримаємо гарного результату. Звичайно, за рік кардинально змінити ситуацію неможливо, але певні кроки для того, щоб покращити умови проживання в будинку, робимо, – розповідає Григорій Зарічнюк. – Завдяки участі в муніципальній програмі сталого розвитку в будинку поставили тепловий лічильник. Його переваги вже змогли відчути й самі мешканці. Адже за жовтень-листопад у кожній з квартир заплатили на 50 гривень менше за опалення, ніж платили зазвичай. А такі гроші, погодьтеся, на дорозі не лежать. Це вже хоч якась економія для кожної сім’ї. Наступного року, якщо потрапимо у програму, хотілося б утеплити будинок. Зрозуміло, що бюджетних коштів не вистачить, адже більш як 200 тисяч гривень на проект не виділяють. Але на цю суму розраховуємо утеплити хоча б торець будинку.

Окрім вирішення питання з теплом, за цей рік мешканцям будинку вдалося зробити ще деяку роботу «по господарству». Наприклад, накрили приямки, завершили облаштування дитячого майданчика, відремонтували дах, прибрали у підвалах. Багато часу зайняло питання відведення землі, але його вдалось успішно вирішити.

– До нового року плануємо зробити ремонт у під’їздах, пофарбувати і побілити східцеві марші та майданчики, – ділиться планами голова правління об’єднання. – А в майбутньому ще маємо вирішити проблеми каналізації та освітлення, замінити труби.

Зустрівшись на практиці з низкою проблем, Григорій Зарічнюк нарікає, що для ефективної роботи об’єднання бракує якісного ринку послуг.

– Сьогодні немає ні аварійної, ні сервісної служби. Так, працює домова служба, але ж ми розумі­ємо, що якби вона могла все робити, то відпала б потреба в жеках. До того ж ціни на послуги домової служби не завжди по кишені. Тому ми стикаємося з проблемою, де знайти досвідченого сантехніка, електрика. Люди чомусь звикли, що їм ці послуги повинен забезпечувати, наприклад, голова ОСББ. Але в законі немає такого. На мою думку, доцільно і економічно вигідно було б створити сервісну службу, яка б обслуговувала кілька будинків, працювала за доступними цінами і до якої можна було б звернутися в потрібний момент, – висловлює побажання Григорій За­річнюк. – Якби будинки об’єднались у асоціацію, то можна було б домовитися між собою і робити профілактичний ремонт за гра­фіком. До того ж один бухгалтер міг би вести бухгалтерію будинків, об’єднаних в асоціацію, і не потрібно було б тримати на цій посаді людину в кожній будівлі. Вважаю, що просто треба вести роз’­яснювальну роботу в цьому напрямі. Важливо, аби люди зрозуміли, що всього слід добиватися разом, тоді буде результат. Адже ще багато хто не розуміє: щоб утримувати будинок у гарному стані, потрібно платити за високоякісне обслуговування. Чомусь дехто вважає, що вхідні двері в під’їзд чи сам під’їзд – це вже не його територія, а тому ними не треба займатися. Відтак поки у людей не зміниться ставлення до спільного майна будинку, доки вони не будуть ставитись до цього майна, як до власного, доки не зруйнуються стереотипи про «дядю» (з ЖКП чи ОСББ), який повинен забезпечувати сервіс мешканцям від квартири до вхідних дверей до будинку при повній особистій бездіяльності самих мешканців, доти важко буде щось міняти.

Усього за рік на власній шкурі Григорій Зарічнюк збагнув основну проблему цієї роботи. Вона полягає не в дірявих трубах чи викручених лампочках, а в стереотипах мислення людей. Отже, попутно з ремонтом східців і вкручуванням лампочок він працює і над ремонтом стереотипів.

Марина ФУРС

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.