Думки з приводу Дня місцевого самоврядування

Декабрь 08 11:48 2011

Місцеві громади повинні мати реальні повноваження, щоб збудувати в Україні громадський, а не клановий капіталізм

Як свідчить досвід розвинутих держав світу, основним підгрунтям їх сталого розвитку є самодостатність територіальних громад. Саме на цьому побудоване європейське співтовариство. Спосіб суспільного життя, в основі якого – самоврядне суспільство, притаманне й українцям. Адже ця давня традиція бере початок з часів Київської Русі. Це вибір вільних громадян, які довіряють обраним ними представникам і наділяють їх владними повноваженнями. Тільки така влада і є справді народною – владою не над суспільством, а легітимною владою самого суспільства, для суспільства і в інтересах сус­пільства.

15 жовтня 1985 року європейські держави схвалили міжнародний документ, який іменується «Європейська хартія місцевого самоврядування». Ця Хартія зіграла і далі грає важливу роль у становленні та розвитку класичної моделі місцевого самоврядування як у старих, так і нових європейських демократіях.

Інститут місцевого самоврядування в Україні був довго заборонений, його відновлення відбувається з величезними зусиллями і проблемами. 7 грудня в 1990 році Верховна Рада Української РСР прийняла Закон «Про місцеві ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування». На жаль, із часу ратифікації Україною 15 липня 1997 року Хартії законодавство про місцеве самоврядування так і не приведене у відповідність з низкою її базових положень. З часу визначення Дня місцевого самоврядування в Україні минуло вже 11 років (Указ Президента 25.11.2000 № 1250/2000), однак Україна і далі перебуває в пошуку ефективної форми народовладдя.

Система місцевого самоврядування має відповідати потребам суверенної цілісної держави. І саме місцеве самоврядування могло би стати справжнім орієнтиром, правовою основою в процесі майбутньої адміністративно-територіальної реформи.

На мою думку, Україна повинна надати якомога більше можливостей для розвитку місцевого самоврядування, головною рушійною силою якого мають стати територіальні громади, незалежно від їх статусу. Надання повноважень територіальним громадам – це перший і незамінний крок на шляху створення громадянського суспільства.

Сьогодні необхідно передавати повноваження, фінансові ресурси на рівень місцевих громад. Якщо цього не відбудеться, то державотворення в нашій країні буде загальмоване і набуде деструктивного характеру.

Важливою передумовою побудови демократичної держави є фінансова незалежність органів місцевого самоврядування. Фінансовий бік незалежності місцевих органів влади є визначальним. Від фінансових можливостей залежать у кінцевому підсумку їх реальні владні функції.

Сукупність фінансової незалежності місцевих органів влади характеризує незалежність держави в цілому, потенційні можливості її економічного розвитку, рівень демократичних прав і свобод громадян. Держава не може ус­пішно розвиватися та економічно процвітати, не даючи гарантій фінансової незалежності місцевим органам влади. Це об’єктивна необхідність формування та розвитку економічних від­носин в Україні.

За основними показниками розвитку ми відстаємо від ряду країн, а в деяких питаннях займаємо останні позиції. Наразі Україна демонструє негативну статистику місцевих бюджетів, а центральна ієрархія влади не спроможна вибудувати позитивну модель розвитку країни в цілому. Відтак, за дослідженнями соціологів, українське суспільство поділене на два полюси – 5% дуже багатих і 60% дуже бідних. Однак країна, де не утворено потужного середнього класу, не може увійти в клуб європейських країн. У Європі в середньому дві третини населення становить середній клас, а в Україні нині ситуація більш ніж критична. Тому, тільки надавши реальні повноваження місцевим громадам, ми зможемо побудувати громадський, а не клановий капіталізм.

З повагою Едуард Галайчук,
депутат Рівненської міської ради

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

1 Comment

  1. Декабрь 09, 16:00 #1 Далекозорий

    Гаплику приходить вашому місцевому самоврядуванню. Буде залізний кулак у столиці, проти якого не попреш. Все йде до централізації влади.

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.