Країни мають об’єднатися для боротьби з кризою. Саме з таким посланням до світових лідерів звернулася нещодавно глава МВФ Крістін Лагард. На її думку, потрібні надзвичайні зусилля, аби світова економіка не занурилась у «втрачене десятиліття». Про передумови для другої хвилі глобальної кризи експерти говорять давно. Кажуть, нині ситуація дуже схожа до тієї, що була напередодні обвалу 2008 року. І що зовсім скоро нас очікує нова, потужніша за попередню, криза. Про те, чи буде повтор сценарію трирічної давності і як діяти в таких обставинах, ми запитали у експертів.
Падіння рівня споживання, а отже зниження виробництва, нестача коштів та відсутність доступного кредитування для бізнесу, безробіття та соціальна напруга в суспільстві. Усі ці ознаки кризи нікуди не поділися за останні три роки. Можливо, ми дещо адаптувалися до нових умов життя, але від того вони не стали кращими.
– Криза в будівельній галузі, яка почалася 2008 року, ще не закінчилася, – вважає фінансовий директор ТОВ фірми «Екорембуд» Юрій Вознюк. – Немає кредитів. Тому ніхто нових проектів не починає. Ми маємо більше замовлень у Росії, ніж в Україні. Що ж до чергової хвилі кризи, то навряд чи вона буде такою сильною, як про це говорять. Ми пережили дві великі кризи у 1998 і 2008 роках, тоді про їх наближення ніхто не говорив. Люди не були готові до обвалу, тому він так сильно і вплинув на економіку й бізнес. Якщо погіршення і станеться, то до нього усі вже готові.
– За останні три роки рівень споживання в Україні знизився удвічі, а отже, скорочується виробництво, – коментує нинішню ситуацію в державі голова правління ВАТ «Костопільський завод продтоварів» Микола Кучерук. – Це і є криза. Торік споживчий ринок нібито почав вирівнюватися, але ненадовго. Далі ж ця критична ситуація може лише погіршуватися.
Фахівці не беруться робити прогнози стосовно цін, адже на них відчутно впливає ситуація на світових ринках. Водночас не приховують, що проблеми в фінансовому секторі – неминучі. Хоч поки що їх і намагаються стримати.
– Ще навіть цього року ми можемо побачити падіння курсу гривні до долара і євровалюти, – прогнозує директор Рівненської філії «ПриватБанку» Василь Власенко. – Якби розвивалося виробництво, створювалися нові робочі місця, платилися б більші податки, то й за інфляцію чи курсові коливання можна було б не переживати.
Нову хвилю кризи не варто чекати, бо вона вже прийшла. І чим далі, тим гіршою може бути ситуація.
– За останні місяці серйозно втратила ліквідність банківська система, із неплатежами зіткнулося багато підприємств, це дуже пригнічує, – зазначає генеральний директор ТОВ «Укртехнофос» Юрій Супрунюк. – Кредити для бізнесу практично не надають або ж пропонують під майже 40% річних. Таких зобов’язань жодне підприємство не потягне. Невдовзі можлива різка девальвація гривні, це ще більше вдарить по економіці. Не виключена й паніка, бо зростуть ціни на продукти і послуги. Відсутність коштів у країні призведе до того, що економіка не зможе далі нормально розвиватися.
Однак навіть за таких неоптимістичних прогнозів змінити ситуацію можливо. Вона покращиться, коли почне зростати споживчий ринок, вважають фахівці. А для цього потрібні державні програми із соціальним ефектом.
– Рецесійні процеси в Європі досить сильні, і це позначиться на наших експортоорієнтованих галузях. Але ж ми можемо розвивати щось інше, – вважає заступник міського голови Рівного Сергій Васильчук, – наприклад, сільське господарство, легку, харчову промисловість. Усі говорять про продовольчу кризу. То давайте будемо вкладати в нашу землю, в сучасні агротехнології, тоді зможемо прогодувати півсвіту і самі нормально жити. Давайте будувати дороги, утеплювати будинки, школи й садочки. Може, для цього треба немалі кошти вкласти, але ці гроші повернуться сторицею. Запрацюють цілі галузі, з’являться робочі місця, нормальні зарплати і так далі.
А ще дуже важливо не піддаватися паніці та не діяти необдумано. Не бігти скуповувати продукти. Не міняти гривні, адже на цьому часто втрачається ще більше, ніж від стрибка курсу. Важливо зібратися і використати кризовий період для чогось корисного. Як-то кажуть, коли доля підсовує тобі лише лимони, то зроби з них лимонад. Криза – це непоганий час для пошуку нових можливостей, нового поля діяльності, самовдосконалення та освіти. Головне – не сидіти і не бідкатися в очікуванні благодійників чи заморських рятівників. А просто працювати щодня заради себе і своїх близьких. Тоді й криза буде не така страшна.
Наталія НИРКОВА
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.
2 комментария. Оставить новый
Молодець, Наташа!
Нас нычим не залякати