Серце, тобі так хочеться… кисню

Ноябрь 03 12:16 2011

Хоча редакція газети – не та інстанція, куди потрібно звертатися по медичну допомогу, надто ж невідкладну, але так уже повелося, що час від часу люди з наболілим звертаються саме до нас. У такому разі  ми переадресовуємо ці звернення читачів компетентним фахівцям. Бо розуміємо, що не кожна людина і не завжди наважиться розпитати лікаря про все, що її цікавить, а іноді просто не хоче відволікати його від, на її думку, більш нагальних справ. Та й питання бувають такі, що на них кількома словами й не відповіси. Як-от ці, з якими до нас звернулася рівнянка Світлана П.:

«Шановна редакціє. Читаючи газету, бачу, що до вас звертаються люди з різного приводу. Тому вирішила і я запитати про те, що мене змусило задуматися. Стосується питання прийому препаратів, а саме валідолу і корвалолу, які я вживаю за приписом лікаря. Чи правда, що вони іноді шкідливі для серця? Також чула, що у валідолі є валеріана і ментол. Виходить, що від їх вживання біль у серці притуплюється, а отже, втрачається дорогоцінний час, коли людину можна врятувати у разі, якщо в неї трапився інсульт чи інфаркт?»

Відповідає Людмила БРУШКОВСЬКА,
завідувачка кардіологічного відділення № 1 Рівненської центральної міської лікарні

Обстеження – передусім

Загальним правилом для кожної людини, у якої виник біль у ділянці серця і за грудиною, є необхідність звернення за лікарською допомогою для уточнення діагнозу і визначення способу лікування, індивідуально призначеного в кожному окремо взятому випадку.

Багато станів турбують людей суб’єктивно (кардіалгії чи рідкі екстрасистоли (до 5 на хвилину, повторні тахі- та брадікардії, церебральні судинні пароксизми при гіпертонічній хворобі) і до невідкладних не належать, але є причиною звернення за медичною допомогою – симптоматичним (у тому числі психотерапевтичним) лікуванням.

У кожному випадку треба обстежитись. Лікар підбере індивідуально ті ліки, які дадуть тривалий ефект і запобігатимуть розвитку загрозливих станів. Чому це так важливо? Наведу коротку статистику.

Сумна статистика

Досить поширена нині ішемічна хвороба серця (ІХС), що є складовою широкого поняття – синдрому коронарної недостатності. Останнє – це гостра або хронічна дисфункція серця, яка характеризується абсолютною або відносною невідповідністю між потребою серцевого м’яза в кисні та його доставлянням по коронарних артеріях. Тому терапія при таких станах спрямовується на нормалізацію кровообігу, і серце отримує так потрібний йому кисень.

У США, наприклад, щорічно інфаркт міокарда виникає в 900 тисяч осіб, близько 16% хворих гинуть у перші хвилини виникнення гострого коронарного синдрому. В Україні смертність від ІХС одна з найвищих серед європейських країн.

Хто в групі ризику?

Чинниками ризику ІХС є чоловіча стать, вік (ризик захворювання зростає після 40 років), спадкова схильність (наявність у членів родини ІХС, гіпертонічної хвороби та їх ускладнень), гіперхолестеринемія, надмірна маса тіла, куріння, гіподинамія, підвищений рівень психоемоційного навантаження, цукровий діабет, гіперурикемія, метеозалежність. Із них виділяють «велику трійцю» – артеріальна гіпертензія, гіперхолестеринемія та куріння.

Час до кардіолога

Кожна людина може визначити в себе ті чи інші фактори ризику. Наявність трьох із них і є підставою звернення до кардіолога, щоб провести обстеження на амбулаторному чи стаціонарному етапах і визначити тактику подальшого лікування.

Причому, підбір медичних препаратів і визначення способу їх прийому має бути, мушу на цьому ще раз наголосити, строго індивідуальним.

Про валідол із корвалолом

Щодо згаданих читачкою препаратів, то валідол і корвалол мають помірну властивість розширювати коронарні судини і не належать до препаратів невідкладної допомоги при гострому коронарному синдромі. Їхня дія здебільшого заспокійлива.

До того ж, валідол нівелює побічні явища від препаратів нітрогліцеринового ряду, зменшуючи інтенсивність головного болю, який може виникнути на тлі їх прийому, а в деяких випадках і запобігаючи йому.

Корвалол проявляє переважно седативну і спазмолітичну дію, покращує сон. Тож згадані препарати в цілому благотворно впливають на самопочуття.

Інтенсивна ж терапія при станах, які не належать до невідкладних, справді, не тільки недоцільна, але й може створити більш небезпечну ситуацію, ніж була до того.

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.