Барвами вишите життя

Октябрь 27 08:56 2011

Вишивальне мистецтво Рівненщини презентували найкращі вишивальниці на виставці «І рушник вишиваний…», організованій відділом етнографії обласного краєзнавчого музею. Свою невичерпну фантазію рівненські майстрині поєднали з багатими народними традиціями художньої вишивки. Як барвами вишивається доля, мрії, творчі задуми однієї з майстринь художньої вишивки, викладача Рівненського центру професійно-технічної освіти сервісу та дизайну Інни Назаришиної – про це в нашій розповіді.

Шлях до вишивки

Залюблена в розмаїття барв нитки, пані Інна вміло поєднує різні техніки виконання вишивки. Йшла до цього з дитинства, користуючись бабусиними підказками. Першим кроком до професії було Гри­цівське художнє училище на Хмельниччині. Світ узорів і безліч технік вишивки запозичила саме там. Наступним професійним етапом стала робота на Чернівецькій фабриці ім. Юрія Федьковича.

Пам’ятається перша велика самостійна спроба – дипломна робота і відмінна оцінка за жіночу блузу, вишиту хрестиком, качалочковою лиштвою та різними мережками. Можливо, саме тоді зрозуміла дивовижність улюбленої справи. Навчалася з великим бажанням, щоб осягнути якнайбільше технік вишивки. Це дуже допомогло у викладацькій роботі. Потім було навчання в Хмельницькому університеті «Поділля», переїзд до Рівного, викладацька робота в ліцеї сфери побуту, робота над ескізами різних технік вишивки для підготовки одного з розділів професійного підручника «Технологія вишивки». Усе це додавало наснаги для пошуків нових образів, створення нових робіт.

Визнання

Широке визнання творчої праці майстрині не забарилося. Понад двадцять дипломів, подяк, нагород за гарну роботу має майстриня. Пам’ятається перша нагорода – диплом за перше місце, отриманий на обласному молодіжному фестивалі традиційних ремесел у 1997 році. А потім: «Джерела творчого натхнення» – третє місце, диплом Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота фортуна» «За збереження традицій», сертифікат «Кращий майстер народного мистецтва», диплом Міжрегіонального конкурсу моделей одягу «Калинове намисто» в номінації «Духовні криниці». В її активі – демонстрація вишитого одягу в Києві з нагоди творчого звіту Рівненщини, участь у всеукраїнській культурно-мистецькій та суспільно-політичній акції «Рушник національної єдності». Та справа не у визнанні, стверджує Інна Петрівна, просто успіх надихає на нові пошуки.

Власна студія

Плідний доробок спонукав до створення власної студії художньої вишивки. В ній пропонуються оздоблені вишивкою іменні вироби, сучасний одяг, народне вбрання, ве­сільні подарунки, вишивка в інтер’єрі тощо. Що стосується технік виконання, то їх різноманітність перевершує уяву. Це і мережки, і вишивка прутиком, черв’ячком, жучком, стовпчиком, гречичкою, вівсяночкою, ляхівкою, лучком… Або ж поверхнево-нашивна рахункова техніка: хрестик, занизування, вирізування, на­збирування, верхоплут, лиштва, солов’їні вічка, зерновий вивід. Можу побитись об заклад, що більшість читачів навіть назв цих видів вишивки не чули. А вона вміє! Використовує Назаришина для оздоблення одягу і славнозвісну вишивку гладдю. Це може бути художня, декоративна, полтавська, біла, прорізна, вишита укріпом гладь. Ось такий широкий спектр для втілення авторської фантазії.

Творчі задуми

Удосконалення техніки оздоблення і вишивки сучасного одягу в майстрині на першому плані. Цікаво стало, ділиться думкою, поєднувати одночасно різні техніки, прийоми з багатьма видами матеріалу. Вже підготувала костюм, де застосувала одночасно гладь, вишивку укріп, мереживо, аплікацію, бісер, вузлики, ручну і машинну роботу. Захопилася й вишивкою дитячого одягу.

Є й таке, про що їй ще тільки мріється. Хотіла б відчути ставлення до своєї вишивки за кордоном. Дуже хочеться показати світові свою нову оригінальну роботу, над якою ще працює: наносить квітковий орнамент теплих тонів, поєднуючи різні техніки, на покривало для кованого ліжка. А ще має надію і вірить, що з часом таки одягне нашу жінку в незвичайний український одяг, справжні вишукані шати, аби всі побачили її надзвичайну красу.

Тетяна ЛУКІВСЬКА

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

1 Comment

  1. Октябрь 28, 10:22 #1 ніна

    справді, золоті руки! а скільки технік у вишивці — уявити важко. недарма навіть президенти та їхні жінки люблять ходити у вишиванках!!! це ж справжні витвори мистецтва! браво!

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.