Не впевнений – не заправляй

Октябрь 20 11:42 2011

Бензин – це хліб для машин, отже, від його якості великою мірою залежить їх «здоров’я» і довговічність – стверджують в управлінні у справах захисту прав споживачів у Рівненській області, тому й зайнялися перевіркою цих автомобільних «харчів»

Часто чуєш від автомобілістів: заправив авто на АЗС найдорожчим бензином, а машина проїхала кілька кілометрів,  тоді «чах-чах» і зупинилася. Водій не відразу збагне, що вина в цьому бензину. Скоріше подумає про поломку автомобіля. Виявити несправність автовласник  може сам або на станції технічного обслуговування. А ось якість бензину перевірити тяжче. Можна лише здогадуватися, що це через недоброякісне пальне трапилася така прикрість.

– Проте вже до кінця року споживачам це допомагатимуть робити фахівці управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області, – розповіла начальник відділу контролю безпеки продовольчих і непродовольчих товарів Ірина Удовиченко. –  Держава для цього виділила кошти на проведення до­сліджень не лише на продукти харчування, але й на відбір зразків пального на дотримання вимог державних стандартів України. Дослідження проводимо в акредитованій лабораторії паливно-мастильних матеріалів Концерну «Галнафтогаз», що в селі Любомирка Рівненського району. Уже є й перші результати цієї роботи.

У середині жовтня під час планової перевірки працівники управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області відібрали зразки автомобільного бензину марки А-95 в одній із АЗС обласного підпорядкування. Випробовували бензин на дотримання вимог ДСТУ 4063-2001 «Бензини автомобільні. Технічні умови». Як показали випробування,  пальне не відповідало цьому стандарту за трьома показниками. У детонаційній стійкості октанове число за дослідним методом мало бути не менше ніж 95, а випробування показали 90,9.  Масова частка сірки за норми 0,015 відсотка сягнула рівня 0,5897 відсотка, а  масова частка бензолу, відповідно, за норми 5,0 становила  32,774 відсотка.

Ось вам і відповідь, чому машини глохнуть. Цього року в управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області надійшло шість звернень громадян з приводу недоброякісного бензину. В когось у машині заглух мотор, хтось помітив, що автомобіль працює з перебоями. «Що в такому разі робити?» – запитали ми в Ірини Удовиченко. І вона відповіла однозначно: «Потрібно звертатися із заявами та касовим чеком в управління у справах захисту прав споживачів у Рівненській області (на АЗС є реєстратори контрольно-касових апаратів)».

Якщо раніше управління перевіряло достовірність фактів, викладених у заяві споживача, лише за наявністю відповідних документів на АЗС (це сертифікат відповідності та паспорт якості), то тепер це пальне відразу можуть відібрати з паливно-розливної колонки на дослідження, яке дасть об’єктивний результат.

У трьох із шести випадків звернень споживачів із цього приводу факти підтвердилися. Заявникам повернуто кошти за недоброякісне пальне. За такі порушення суб’єкт господарювання несе немалі штрафні санкції, які обраховуються тисячами гривень. А споживач отримує суму, зазначену в фіскальному документі.

Якщо ж постраждає транспортний засіб через те, що бак був наповнений недоброякісним бензином, зауважила Ірина Удовиченко, то споживач у суді може відшкодувати моральні та матеріальні збитки. Для споживача судові позови безплатні. Крім того, згідно зі статтею 22 Закону України «Про захист прав споживачів» вони звільняються від сплати державного мита за позовами, що пов’язані з порушенням їхніх прав.

Поінформований – значить озброєний. Тож водії повинні вміти захищати свої права і берегти власні автомобілі.

Валентина ПОГОНСЬКА

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.