А плюсом може бути дитяча завзятість

Октябрь 20 11:20 2011

Екологічний проект «Енергозбереження плюс» реалізували в палаці дітей і молоді. Тим плюсом може бути й дитяча завзятість, бо саме завзято діти вчать однолітків і дорослих мешканців Рівного економити енергоресурси.

Юні екологи малюють дубовий гай на зовнішній стіні палацу дітей і молоді

Проблема енергозбереження настільки актуальна, що нею переймаються не лише дорослі, а й діти. Вихованці екологічного центру спільно з учнями школи образотворчого мистецтва Рівненського палацу дітей і молоді (керівники Ірина Куроченко і Каріна Дмитрієва) з 10 до 17 жовтня працювали над втіленням у життя екологічного проекту «Енергозбереження плюс». Заходами, які проводилися в рамках цього проекту, вони привернули увагу учнів і всіх мешканців міста до необхідності заощаджувати енергетичні ресурси і здійснювати практичні дії щодо енергозбереження. А вже набутий під час виконання проекту досвід вилився в рекомендації стосовно економії енергії задля збереження клімату.

– Основною причиною порушення кліматичного балансу, – розповіла керівник екологічного центру Ірина Куроченко, – є нераціональне використання викопного палива (вугілля, газу та нафти) для забезпечення енергетичних потреб промислового виробництва, сільського і комунального господарств. Енергозбереження визнано однією з найефективніших дій щодо зупинки глобального потепління й, безперечно, воно належить до технологій сталого розвитку.

Заощадження енергії та ресурсів веде до зменшення викидів парникових газів у атмо­сферу й тим самим сприятиме стабілізації клімату. В Україні потенціал енергозбереження найбільший у світі й оцінюється в 42-48 відсотків. Енерго­зберігаючі методи, які становлять основу екологічного стилю життя людини, досить дешеві, прості та безпечні. Це велосипедний рух, речі багаторазового використання, створення зелених насаджень тощо. Кожна людина є споживачем енергії і може свідомо зменшити свої енергетичні ви­трати задля власного безпечного існування та збереження клімату на планеті.

Таку інформацію учасники проекту донесли на його презентації до педагогів та учнів палацу дітей і молоді, провели з ними навчальний тренінг «Енергозбереження задля пом’якшення змін клімату» й активно взялися до проведення заходів, передбачених проектом.

Насамперед юні екологи та учні школи образотворчого мистецтва всіх вікових категорій завзято попрацювали на впорядкуванні парку навколо палацу дітей і молоді, зокрема, вигребли звідти багато сміття, яке шкодить довкіллю. Такий захід спонукав дітей жити в чистому місті й самому не смітити. Вони посадили біля палацу та в місті понад півсотні кущів і дерев, саджанці яких привезли із Соснівського лісгоспзагу, де на території Жовтневого ліс­ництва у вихідний попрацювали на відтворенні ділянки лісових насаджень.

Знаючи, що автотранспорт поглинає найбільше енергії й забруднює довкілля, учасники проекту поставили завдання облаштувати ще одну велопарковку біля ПДМ. До речі, саме біля палацу дітей і молоді весною було створено першу в місті велопарковку. Підкріпили цей захід конкурсом дитячого малюнка «Місто. Люди. Велосипеди». В ньому взяли участь 57 учнів молодших класів школи образотворчого мистецтва палацу. З їхніх робіт оформили експозицію виставки екологічного малюнка «Місто. Люди. Велосипеди» і «Зелене місто», з якою охоче ознайомилися всі вихованці, працівники та відвідувачі палацу.

Як зауважила керівник ресурсного центру з екологічної освіти палацу дітей і молоді Варвара Рискова, дитячій творчості не було меж. Виставка видалася цікавою за змістом і неперевершеною за виконанням. Виконавців кращих малюнків відзначили. А ними стали Діана Войцеховська, Олександр Хоменко, Софія Остапчук, Яна Бокій, Костянтин Сокол.

– Для виконання проекту «Енергозбереження плюс», – розповіла Ірина Куроченко, – старалися передбачити різноманітні заходи, щоб заохотити дітей до дій, показати їм приклади ефективних енергозберігаючих технологій, які б вони могли пропагувати серед мешканців Рівного, своїх сімей, шкільних колективів тощо. З метою гуманізації міського середовища залучили дітей до монументального розпису на стіні палацу «Домалюймо пейзаж». І діти домалювати пейзаж дубового гаю ще на одній зов­нішній стіні приміщення палацу. Тим самим вони сконцентрували свою увагу на тому, які чудові дерева ростуть навколо нас.

Учасники проекту оздоблюють екологічні торби

У такий спосіб дітям легше було пропагувати інші форми енергозбереження й долучитися до них. Зокрема, паралельно оголосили збір макулатури. Знаючи, що на виготовлення паперу зі вторинної сировини витрачається менше енергоресурсів, ніж для обробки первинної сировини (а ще ж збе­рігаються дерева!), діти старанно збирали макулатуру. Загалом її вийшло майже 120 кіло­грамів.

У рамках проекту його учасники замість поліетиленових пакетів використали екологічні торби, які самі пошили й гарно оздобили. Адже поліетиленових пакетів у нашому побуті вже стільки, що їх ніде подіти. Вони практично не розкладаються й дуже забруднюють довкілля. Країни Європи пере­йшли на використання паперових пакетів. І в нас у деяких супермаркетах для пакування випічки запровадили паперові пакети. Екологічна ж торбина буде міцна, гарна й довго служитиме. А якщо в дитини запитають, де їх шиють, то вона ще й розповсюдить інформацію про користь від таких екологічних торб.

З великим бажанням і зацікавленістю юні екологи проводили соціологічне опитування серед мешканців Рівного на тему «Енергозбереження в побуті». Діти охоче спілкувалися з дорослими, вислуховували їхню думку й проявляли в бесі­дах свої знання з проблем пом’якшення клімату, давали конкретні рекомендації, як економити енергоресурси в побуті. Загалом було опитано 146 респондентів.

За радіаторами опалення діти встановлюють екрани з фольги, що відбиває тепло у приміщення

Але чи не найголовнішим у проекті «Енергозбереження плюс» був аудит енергозбереження приміщення палацу дітей і молоді, який діти провели під керівництвом своїх наставників Ірини Куроченко і Варвари Рискової. Вони створили температурну карту палацу, визначили холодні зони приміщення, з’ясували причини, чому вони холодні, й розробили заходи, як ці зони утеплити. Там, де холод іде через протяги, рекомендували наклеїти на двері проти­протягові стрічки, заклеїти вікна. Багато тепла від батарей іде на обігрівання зовнішніх стін, а не приміщення. Тому за радіаторами опалення запропонували встановити екрани з фольги, що відбиває тепло назад у приміщення.

Після проведення рекомендованих заходів діти стежитимуть за показниками теплового лічильника, яким регулюють подачу тепла в палац, і порівнюватимуть температурний режим у приміщеннях, визначатимуть економію теплової енергії. Вони впевнені, що економія буде значна, а в теплому приміщенні й діти почуватимуть себе комфортніше.

Знання і досвід, отримані під час впровадження проекту, діти перенесуть у школи, де навчаються, в домівки мешканців Рівного. Вони роз’яснюватимуть, яка вигода від економії газу, води, тепла, інших енергоресурсів і як це здійснювати на практиці.

Валентина ПОГОНСЬКА

Як ви економите енергоресурси в побуті?

Учасники проекту «Енерго­збереження плюс» провели опитування 146 респондентів. Вони задали їм одне запитання: «Як ви економите електроенергію, газ, воду і тепло в побуті?»

Якщо проаналізувати від­по­віді мешканців Рівного, то стає зрозуміло, що потен­ціал засобів побутового енергозбереження вони використовують далеко не повністю. Більшість опитаних не використовує повне завантаження пральної машини, швидкого душу замість ванни, не відмовляється від повсякденного вживання поліетиленових пакетів для покупок, не здає макулатуру на вторинну переробку, не економить воду. Живуть за звичкою, яку виробили ще з радянських часів, коли плата за комунальні послуги була мінімальною.

Ірина, вчителька:

– Я живу у власному будинку. Опалюємо помешкання самі, тобто маємо автономне опалення. Завдяки енергоефективному котлу регулюємо тепловий режим у приміщенні. Виходячи з будинку, а також тоді, коли повітря на вулиці тепліше, понижуємо температуру. Цим суттєво зменшуємо енерговитрати, а значить і платимо за опалення значно менше, що економить сімейний бюджет.

Ігор, педагог:

– Вважаю, що найефективнішою формою побутового енергозбереження є вимикання зайвого світла. Виходячи з приміщення навіть на короткий час, потрібно світло вимикати. Така звичка в мене сформувалася ще з дитинства. А прищепив мені її батько.

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.