Вибрати «свою» професію

Октябрь 04 17:06 2011

допомагали школярам спеціалісти Рівненського міського центру зайнятості на ярмарку професій

Під час експрес-тестування, яке проводила головний спеціаліст міського центру зайнятості Алла Ярощук, учень СШ № 5 Андрій Загиней дізнався, що має схильність до точних наук

За крок до важливого вибору перебувають нині учні одинадцятих класів. Мине зовсім небагато часу, і їм доведеться визначатися з професійною кар’єрою. Як не розгубитися у світі професій, не стати жертвою звабливих пропозицій і вибрати саме той фах, до якого лежить душа?

Допомагають хлопцям і дівчатам у цьому не тільки вчителі й батьки, але й спеціалісти служби зайнятості. Наприкінці вересня Рівненський міський центр зайнятості провів для них ярмарок професій і освітніх програм. Зумисне зробили це на початку навчального року, аби учні, отримавши необхідну інформацію, мали час на роздуми, робили вибір професії не поспіхом, а виважено і аргументовано. На зустріч запросили представників 18 рівненських вишів, які презентували свої навчальні заклади.

– Це такий період, коли учнів випускних класів усі навколо засипають порадами, – розповідає заступник директора Рівненської школи № 8 Оксана Мельничук. – Нерідко вони просто губляться в цьому морі благих намірів з боку вчителів, батьків, друзів, родичів. Такі заходи служби зайнятості, які вона проводить традиційно, допомагають школярам з’ясувати для себе, що вони хочуть і що можуть, дізнатися, фахівців яких професій потребує нині економіка краю. Правильно, що це робиться на початку навчального року, коли час на роздуми закінчується і діти всерйоз починають замислюватися про майбутнє.

Старшокласники охоче йшли на контакт із начальником відділу активної підтримки безробітних Ольгою Дем’яненко (перша зліва)

Старшокласники охоче йшли на контакт із начальником відділу активної підтримки безробітних Ольгою Дем’яненко (перша зліва)

Оксана Василівна підтвердила, що далеко не всі її вихованці вже зробили вибір. Тому такі заходи мають наштовхнути їх на певні думки, дають можливість дізнатися щось нове, пройти тестування, визначити свої індивідуальні якості.

А от Катерина Лаппо, учениця Рівненської СШ № 1, давно визначилася з майбутнім фахом – хоче бути режисером. Дівчина з п’яти років на сцені, займається танцями, любить організовувати концерти, придумувати сценарії.

– Хочу, щоб це стало справою мого життя, – поділилася своїми планами Катя. – Вагаюся поки що тільки з вибором навчального закладу. Батьки кажуть, що це моє життя, а значить я сама маю вирішувати, чим у ньому займатися. А от чимало моїх однокласників ще розмірковують, тому інформація, яку сьогодні вони почули на ярмарку, буде для них надзвичайно цінною. Адже тут безпосередньо з уст представників багатьох навчальних закладів Рівного ми почули відповіді на свої запитання.

Безперечно, чим краще випускник поінформований, тим легше йому приймати рішення. Звісно, треба прислухатися до думок учителів, батьків, спеціалістів служби зайнятості, аналізувати отриману інформацію, але вибір людина має робити сама.

Такої думки притримується Володимир Прокопчук, учень Рівненської СШ № 4. Познайомилася з ним біля експозиції Національного університету водного господарства і природокористування. Тут було людно, але представники цього популярного навчального закладу привітно відповідали на численні запитання відвідувачів.

– Скоріш за все поступатиму в наш водний на будівельний факультет, – розповів Володимир. – Хоча мама бачить мене столяром. Але я переконаний, що будівельний фах теж завжди затребуваний. Головне –  стати хорошим спеціалістом. І тоді проблем з роботою не буде. Я розмовляв з представниками університету, набрав рекламних та інформа­ційних матеріалів. Буду думати і визначатися.

Студентка-волонтер Олександра Григорчук (у центрі) щиро переймалася долею майбутніх абітурієнтів

Студентка-волонтер Олександра Григорчук (у центрі) щиро переймалася долею майбутніх абітурієнтів

На ярмарку того дня побувало понад 1300 одинадцяти­класників рівненських шкіл.

– Це перший у цьому навчальному році, але далеко не останній такий профорієнта­ційний захід, – запевнив директор Рівненського міського центру зайнятості Володимир Даценко. – Наша мета – допомогти школярам визначитися з майбутнім фахом. Хочемо, щоб вони дослухалися до наших порад й обирали майбутній фах, зважаючи на потреби часу. Намагаємось орі­єнтувати їх на ті професії, яких потребує регіональний ринок праці, популяризувати робітничі спеціальності, які вже нині в дефіциті. Молоді люди мають знати, що вища освіта ще не гарантує вдалого працевлаштування. Натомість, здобувши робітничу професію, можна мати добру роботу і пристойну зарплату. Але однозначно нині досягають успіху ті, хто вміє і хоче вчитися, хто прагне удосконалюватись і саморозвиватися. Такі люди мають усі шанси зробити хорошу професійну кар’єру. Про це з учнями ведуть мову наші спеціалісти не тільки на ярмарках професій, але й у школах на профорієнтаційних зустрічах. Щоб випускники, їхні батьки і вчителі мали більше інформації, майже в усіх школах міста встановили проф­орієнтаційні термінали. У школах міста спеціалісти міського центру зайнятості часті гості. Вони проводять проф­орієнтаційні уроки, допомагають учням розібратися у світі професій, ситуації на ринку праці, перспективності тієї чи іншої професії, а загалом – спланувати успішне майбутнє.

Володимир Васильович також розповів, що спеціалісти центру доклали чимало зусиль, аби провести ярмарок динамічно та змістовно. Хорошого настрою присутнім додав виступ команди КВК ЗОШ № 27 «VПроцесі», яка представлятиме Рівне на всеукраїнському конкурсі КВК «Турнір знавців професій».

Антоніна Лисенко розповідала учасникам ярмарку про професії, які можна набути у Рівненському центрі рофесійно-технічної освіти державної служби зайнятості

Із школярами, крім спеці­алістів центру зайнятості, працювали й студенти-волонтери. Ще зовсім недавно вони самі були випускниками й добре пам’ятають, які проблеми мали з вибором професії та навчального закладу, якої інформації для прийняття рішення їм бракувало.

Я спостерігала, як активно працювала з учнями другокурсниця Олександра Григорчук. Вона обрала музично-педаго­гічний факультет РДГУ і тепер наполегливо агітувала випускників, які люблять музику і мають музичну освіту, наслідувати її приклад. Дівчина переконана, що зробила правильний вибір, й охоче допомагає зробити це іншим.

Пожвавлення того дня було й біля консультаційного пункту служби зайнятості, де юнаки і дівчата проходили діагностичне обстеження щодо профе­сійної придатності, визначали свої інтелектуальні здібності, особливості пам’яті, уваги, мислення та отримували кваліфіковану консультацію психолога-профконсультанта. Понад 200 старшокласників дізнались про свої здібності до тієї чи іншої професійної діяльності. Тих же, хто ще не визначився, фахівці міського центру зайнятості запросили безпосередньо до себе на співбесіди й тестування.

Тетяна КОЖАН

write a comment

1 Comment

  1. Октябрь 04, 22:35 #1 Бувалий

    Все так гарно виглядає зовні. Тільки ніхто не каже правду, що за перше робоче місце треба платити.

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.