Хто сам виростив дерево, той не зламає навіть гілку

Сентябрь 22 11:12 2011

Охорона, збереження, раціональне використання природних багатств – обов’язок кожної людини. Успіх у цій справі залежить перш за все від екологічної грамотності та усвідомлення важливості цього завдання. Від переконаності, вміння і звички постійно оберігати природу, лікувати завдані  їй рани й не допускати нових. Усе це вкладають у душі  й уми учнів шкіл міста 22 педагоги в 66 гуртках своєрідної творчої екологічної лабораторії – комунальному закладі «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради. Вони формують у дітей цілісну уяву про довкілля, вміння спостерігати явища, бачити і розуміти взаємозв’язок людини з природою, брати участь в охороні природи.

Щодня вклоняються калині

Приміщення станції дивує досконалою архітектурною формою. Це заміський будинок колишнього приватного лікаря Меєра Янкелевича Сегала, який приїхав до Рівного в 1901 році. Після війни тут був інтернат для дітей-сиріт, а тепер – домівка для юних натуралістів.

Робота гуртків у закладі спрямована на вивчення флори і фауни рідного краю, набуття практичних навичок вирощування сільськогосподарських культур, декоративних, кімнатних і екзотичних рослин, яким уже дали місцеву прописку, займаються тут і природоохоронною роботою. Учні з 13 навчальних закладів Рівного отримують у школах теоретичні знання з ботаніки, біології, природознавства, а під час гурткової роботи на станції юних натуралістів, де охоче працюють двічі на тиждень, мають реальну можливість навчитися сприймати людину як невід’ємну частину природи. Вони ведуть дискусії, передають свої знання друзям, експериментують і досліджують, набувають практичних навичок вирощування різних рослин.

Щодня педагоги, працівники і діти, піднімаючись від дороги у дім юних екологів високими східцями, вклоняються розкішній калині – символу рідної України. Її червоні кетяги нині радують око на гілках. А навколо будинку – екзотичні кущі, чудові квіти, які висадили й за якими бережливо доглядають юні натуралісти під керівництвом своїх наставників.

Перед самим входом у приміщення зразком сучасного вирішення ландшафтного дизайну й гордістю станції став «Сад пахощів». Його створили вихованці станції з допомогою своїх педагогів-наставників. Діти зі студії «Фітодизайн» під керівництвом Людмили Довгалюк розробили цей проект і втілили його не лише на подвір’ї станції юних натуралістів, але й повторили в натурі у Києві на конкурсі проектів з озеленення, на якому посіли перше місце. «Сад пахощів» квітує з ранньої весни  й до самих заморозків. У його ансамблі – різнобарв’я білих, фіолетових, червоних, оранжевих та інших квітів. Це конвалія, настурція, нагідки, герань, хризантема, є фенхель, деревій, петрушка, форзиція, ялівець, самшит. Сад привертає увагу кожного, хто споглядає на цю неперевершену красу. А вирощування квітів, спілкування з ними сприяє духовному розвитку дитини, виховує почуття прекрасного.

Під скляним дахом

Любов до квітів, яку прищеплюють учням на станції юних натуралістів, залишається у них на все життя. Якщо на території станції вони стають їхніми підопічними і друзями у весняно-літньо-осінню пору, то під скляним дахом у теплиці діти доглядають 130 видів кімнатних рослин, розмножують їх, проводять досліди протягом року. А господарює тут зі школярами Валентина Катюха. Вона сама кохається в традиційних для нашого регіону вазонах і з великою любов’ю вирощує з дітьми екзотичні рослини. Де ще ви побачите таку велику монстеру, яка впирається в дах і на якій уже дозрівають плоди? Це видовище особливо вражає. Є тут вирощені з насіння банани, багато квітучих і вічнозелених вазонів. Діти-квітникарі розмножують їх та залюбки вирощують і в своїх домівках.

У двох інших теплицях вирощують розсаду квітів і овочів – огірки, помідори, різні салати, цибулю на перо. Цього року компанія «Агрохіммаркет» дала юним натуралістам на апробацію насіння тепличних огірків з Ізраїлю. Діти зібрали непоганий урожай огірків, і всім сподобалися їхні смакові якості.

Плодовий сад межує з дендропарком

Оскільки територія станції займає 7,8 гектара землі, то дітям є де вчитися любити й плекати природу, займатися дослідництвом. Поруч зі старим плодовим садом уже виростає новий, а зовсім молоді дерева зайняли місце в дендропарку. Тут ростуть катальпи, магнолія, вейгела, капсіс, є й гінкго та багато інших дерев і кущів. У саду зростають і малопоширені культури – йошта, актинідія, китайський лимонник, хеномеліс (китайська айва), їстівна жимолость, кизил. Діти не тільки садять їх, але й доглядають за ними: обкопують, формують крону. Скоро висадять зі шкілки молоденькі кущі різноманітних сортів чорної смородини. Спостерігаючи за їхньою роботою, переконуєшся, що ніхто з них у будь-якому місці ніколи не посміє зламати живу гілку з дерева чи знищити саджанець. Адже діти знають, скільки сил і часу потрібно затратити, щоб посаджене виросло, що дерева, як і всі рослини, дають нам позитивну енергетику.

У відкритому грунті в юних дослід­ників є колекції багаторічних квітів, сухоцвітів, лікарських рослин, овочевих культур і злакових. Не можна не замилуватися різнокольоровими плодами баклажанів, солодкого перцю. Цьогоріч вродили такої величини гарбузи, що не вистачало рук їх обхопити і сили підняти. Допитливі дослідники вирощують моморідку і люфу з родини гарбузових, мелано (рогата диня), батат (солодка картопля), скорцонеру, фізаліс, чуфу та багато інших екзотичних рослин, які дивують своїми корисними вітамінними плодами.

Праця заохочується, досліди приносять перемогу

Практичні заняття на станції приносять не лише насолоду, але й  заохочують юних натуралістів проведенням різних акцій, конкурсів, у яких вони можуть отримати перемогу. Це акції «Парад квітів біля школи», «Первоцвіт», конкурс «Колекція кімнатних рослин», благодійний юннатівський ярмарок, на якому умільці з гуртків демонструють свої вироби з лози, соломки,  ікебани із сухоцвітів тощо. Вихованці станції юннатів також постійно беруть участь у «Музейних гостинах», де виставляють і продають свої роботи.

Овочівники, садівники, рослинники, квітникарі є учасниками різних обласних і всеукраїнських конкурсів і здобувають у них перемоги. Це учениці Оксана Шевчук (ЗОШ №28), Олександра Довгалюк (ЗОШ №11), Оля Шандалюк (ЗОШ №18) та інші юннати. Великою нагородою для багатьох є також участь в екологічних експедиціях.

Цього літа одинадцять юних натуралістів були учасниками обласної навчально-польової експедиції на базі заповідника «Білозерське лісництво». Там вони організували день охорони природи, пройшли еколого-пізнавальною стежкою «Білозерські бори», вивчали червонокнижні рослини, проводили досліди з водою. Як зауважила заступник директора станції Людмила Довгалюк, у 2012 році такі експедиції будуть тематичними.

Кожен день, проведений учнем на станції юних натуралістів, збагачує його духовно та естетично. Школяр набуває практичних навичок поводження в довкіллі та збереженні природи. А пізнавальне і практичне значення природи й полягає в тому, що вона є джерелом усіх наукових знань, базою для розвитку всіх галузей науки.

Валентина ПОГОНСЬКА

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.