тепла в мережах завжди передбачалися і завжди закладалися в тарифи. Так є й досі, але тепер межу цих втрат суттєво зменшено. Крім того, втрати в мережах по дорозі до будинків буде оплачувати виробник, а не споживач. Саме для цього й потрібні лічильники, які Кабмін зобов’язав комунальників терміново, до початку опалювального сезону встановити на кожній котельні. Де взяти гроші на ці лічильники? Як встигнути аврально виконати такий великий обсяг робіт? І взагалі, наскільки ми готові до початку нового опалювального сезону та які приховані загрози для споживачів він у собі несе? Про це ми розпитували заступника міського голови Олексія Хмилецького.
Олексій Хмилецький – це та людина у владі Рівного, яка дбає, щоб сани до зими готувалися влітку. Тому свої запитання про те, чи варто нам боятися зими, ми адресували саме йому.
– Олексію Віталійовичу, літо проминуло, отже, сани мають бути готові. Яким нині є ступінь готовності комунальних підприємств до зими?
– Котельні готові на всі сто відсотків, тепломережі – на 98. Завершуються ремонти мереж. За літо ми поміняли їх загалом п’ять кілометрів.
– Але ж уряд поставив вимогу до початку опалювального сезону обладнати всі котельні лічильниками. Чи й справді опалювальний період не розпочнеться, доки цих лічильників не буде?
– Внесено зміни до ліцейзійних умов. Зокрема, ліцензія теплопостачального підприємства буде вважатися неправомірною, якщо воно не обладнане лічильниками.
– Але ж це робота, яку в нас треба почати і закінчити. За таких умов, мабуть, мало хто отримає ліцензію. Як можна так швидко це зробити?
– Головне – де так швидко знайти на цю справу гроші. Профільне міністерство наполягало на тім, щоб цю роботу розтягнути на 2-3 роки. Але Кабмін зобов’язав зробити її до початку опалювального сезону цього року. Причому це має робитися за рахунок власних коштів теплопостачальних підприємств. Їх не вистачає на ремонти тепломереж, а тут ще додалися й лічильники. Щоб встановити їх на всіх котельнях Рівного, потрібно приблизно 3 мільйони гривень.
– Як же надумали виходити із ситуації?
– Будемо брати лічильники в борг. Домовилися про це з фірмою, яка їх випускає. Таких підприємств на всю Україну всього три, і попит на їхню продукцію у зв’язку з новими вимогами дуже зріс. А в нас така ситуація, що й купити хочеться, і грошей нема. Проте нам пішли назустріч – пообіцяли відпустити лічильники зараз з тим, щоб ми оплатили їх у наступному році.
– Ці труднощі нові, а ціна газу – питання, яке турбує давно. Якою вона буде в новому опалювальному сезоні і якими будуть відповідно тарифи на тепло – це вже відомо?
– Поки що – ні. Газ подорожчав на 30 відсотків для бюджетних та інших споживачів, а якою буде його ціна для населення і теплопостачальних підприємств, ще не вирішено. Є 869-та постанова Кабміну, яка визначає новий порядок формування тарифів. Зокрема, тарифи на водопостачання-водовідведення, тепло та підігрів води віднесено до компетенції НКРЕ.
– У попередні роки справу подачі газу до теплопостачальних підприємств ставили у залежність від оплати рахунків попередніх років. Якими є наші старі борги?
– За тепло, спожите в минулому опалювальному сезоні, споживачі Рівного заборгували 33,5 мільйона гривень. А загальний борг міста, нагромаджений за всі попередні роки за газ, сьогодні становить 94,3 мільйона гривень.
– На будинках також будуть ставити лічильники на вході тепла?
– Будуть, але не так аврально, як на котельнях. До речі, мешканцям це однозначно вигідно. Бо вони платитимуть не за те тепло, яке пішло з котельні, а те, яке надійшло до будинку. Втрати в мережах за новими правилами покладено на виробника, а межа цих втрат суттєво зменшена.
– Яке з питань підготовки до опалювального сезону ви вважаєте найбільш проблемним?
– У принципі, найбільш критична точка – це те, що не відомо, якою буде ціна на газ, а отже, й тарифи на тепло. Але це не від нас залежить…
Спілкувалася Людмила МОШНЯГА
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.
1 комментарий. Оставить новый
То я не поняв, буде тепло чи ні?