Поповнити організм кальцієм без ризику для здоров’я, як довели вчені, можна з круп, бобових, овочів, горіхів
«А я п’ю кальцій і впевнена, що в мене з кістками все буде чудово», «мені це порадила сусідка…», «я чув у рекламі…» і т.д. Ось так зазвичай без потреби наші співвітчизники труяться хімією, безконтрольно, на свій розсуд приймаючи фармацевтичні препарати, і то досить недешеві. Ох ця реклама!.. Та якщо зазирнути в суть проблеми остеопорозу, то не завжди той кальцій і потрібен.
Остеопороз – це системне захворювання, котре характеризується зменшенням щільності і порушенням структури кісткової тканини. Цю хворобу називають дуже підступною, іноді кажуть, що це мовчазна епідемія минулого століття. Однією з основних причин остеопорозу вважають втрату кальцію. У жінок старшого віку її пов’язують зі зміною гормонального тла, як ускладнення окремих хронічних захворювань, у т.ч. ендокринних.
Але якщо згадати будову кістки навіть в обсязі шкільної програми, то погляд на патогенез остеопорозу дещо змінюється. До складу кістки, а це різновид сполучної тканини, входять: вода, кісткова тканина, органічні й неорганічні сполуки. У дорослої людини частка мінеральних речовин 60-70%, а органічних – 30-40%. Це співвідношення в кістці змінюється з віком: у дітей переважають органічні речовини, а в дорослих – мінеральні.
Кістка дуже міцна. Але коли її пересушити, тобто випарувати воду та органічні речовини перетворити на неорганічні, то вона стає дуже крихкою. А якщо кістку декальцинувати, то вона знову стає гнучкою і пружною, бо в її складі залишаються органічні сполуки. Отже, з даних простого лабораторного дослідження можна зробити висновок, що для міцності кістки найважливіші вода та органічні речовини, а не кальцій.
Існує думка, що в разі остеопорозу для зміцнення кісток корисно споживати молоко, бо його кальцій засвоюється на 97%. Та у молоці кальцій перебуває у зв’язаному стані з казеїном, а цей білок для кісток і суглобів (особливо для людей старшого віку) може принести більше шкоди, ніж користі.
Отже, молоко дуже необхідне дітям для їхніх ростучих кісточок і міцності зубів. Дорослим же для підтримки організму необхідна значно менша кількість кальцію.
Галина БАРАБОЛЯ, сімейний лікар поліклініки № 3
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.