Будь-яке застілля розпочинайте з молитви

Август 25 10:27 2011

Пропонуємо увазі наших читачів відповіді на запитання, які через посередництво газети люди адресували до постійного консультанта нашого тижневика з питань ре­лігії і віри, протоієрея отця Михайла Мартинюка, клірика нижнього Свято-Михайлівського храму УПЦ Свято-Воскресенського собору.

– У сина – ювілей, 20 років. Він запросив друзів з університету і дуже переживає, щоб усе було добре. А ще просить мене, щоб не розпочинати це застілля з молитви. Чи й справді не обов’язково всім разом молитися на початку такої молодіжної вечірки? І взагалі, при яких застіллях молитва обов’язкова?

– Не молитися перед прийняттям їжі – це наслідок негативного впливу Заходу на нашу сучасну православну молодь. Незалежно від того, в якій формі буде відбуватися прийняття їжі: чи то індивідуально, чи в колі сім’ї, чи під час ювілейного застілля, чи весілля, чи хрестин, чи поминального обіду, – обов’язково потрібно спочатку помолитися. Від Бога залежить кожна мить нашого життя. І тому у вашому випадку доцільно буде переконати сина, щоб усе було добре, як він висловився, помолитися і не соромитися нікого.

– Чому не можна вселятися до хати у високосний рік? Ми цього року ще не встигнемо завершити будівельні роботи, а наступний – високосний. Невже й справді не буде щастя в хаті, якщо ми оселимося в ній наступного року?

– Щодо високосного року існує дуже багато різних забобонів. Але ми, православні християни, не повинні підпадати під їхній вплив. По-церковному всі роки однакові, немає особливого виділення високосного року від інших, тому-то без сумніву можете закінчувати свій будинок і вселятися. Але обов’язково потрібно його освятити.

– Скажіть, це правда, що роковини не можна робити після того, як рік після смерті людини вже минув? Мій брат живе в Америці, він приїде через рік і тиждень по смерті мами. Ми хотіли б, щоб він був на поминальному обіді, а старші люди кажуть, що так не можна, що треба зробити обід у рік або за декілька днів до тієї дати.

– Можете замовити панахиду під час річниці смерті мами, без ніяких поминальних обідів. А коли приїде брат – знову замовити панахиду і зробити поминальний обід. Головне – молитва, а не обід.

– Я повісила в спальні розп’яття, бо бачила таке у моєї тітки в Польщі. Але подруга радить мені його зняти, бо каже, що православним так робити не можна і що це католицький звичай.

– Ніякої заборони на те, щоб розмістити на стіні Святий Хрест і молитися перед ним, немає.

– Що означають складені докупи три пальці, якими людина хреститься? І чому поляки хрестяться двома?

– Складені докупи три пальці при осіненні себе хресним знаменням символізують єдність Святої Трійці. Католики хрестяться всією долонею, на честь п’яти язв Христових.

– Чи справді не можна відмовлятися від пропозиції хрестити дитину? Я відмовився, бо вважаю, що вже застарий для цього, мені 51 рік. Поки дитина виросте, то, може, вмру, то й не матиме вона тоді хрещеного на весіллі. Кажуть, що я вчинив гріх.

– Це ваша особиста справа і ваш добровільний вибір. Гріха у відмові хрестити дитину через певні причини немає.

– Коли потрібно принести дитину до першого причастя? І як її вдягти для цієї церемонії?

– Можна причастити дитину зразу ж після хрещення. За церковною традицією дитину приносять у сороковий день, тобто до вводу, і причащають. Одягти дитину бажано в світлий одяг.

– Чи вінчають у суботу?

– Ні.

– Чи є гріхом помста за образу?

– Так.

Від імені читачів розпитувала
Людмила МОШНЯГА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.